Wpis z mikrobloga

@Skim25: Dobry żart, bo najstarszy spisany tekst Starego Testamentu datuje się na 12 wiek p.n.e., a w ogóle era odnosi się do narodzin Chrystusa. Ile istniała cywilizacja Starożytnej Grecji i Starożytnego Rzymu? Zresztą sami starożytni Rzymianie i Grecy nie traktowali tych opowieści na serio, za to Rzymianie zauważyli taką konsekwencję u chrześcijan.
I na jakiej podstawie katolicyzm ma przestać istnieć?
@KawaJimmiego: nie wiem jak z humorem, ale potrzeba to chyba uzasadniona przyczyna zwracania się do konkretnego boga, jeśli masz ich wielu i kazdy ma swoją specjalizację? Nie wiem co w tym deprymującego. Katolicy mają miriady świętych, również niektórzy są "specjalizowani" w pewnych sprawach. Nie widzę tu argumentu za tym, że ci przykładowi pospolici Grecy, traktowali to nie na serio.

Zresztą zwykle załatwianie róznych spraw u bogów politeizmie (jak i w monoteizmie)
@KawaJimmiego no i co z tego?

Ale w sumie masz trochę racji. Wspomniałeś o humorze, którego rzeczywiście żydzi (czyli chrześcijanie) byli totalnie pozbawieni i jeśli chodzi o boga to rzeczywiście wszystko traktowali tak smiertelnie poważnie.
Ale to, że ktoś jakiś temat traktuje jakby miał kij w dupie nie implikuje że inni, bez kija, nie są poważni w swoich przekonaniach. Oczywiście ten sztwniak z kijem w dupie pewnie tak uważa, ale to jego
A Grecy z Rzymianami jak im było wygodniej, mogli nawet jednego boga mieć w poważaniu i zasłaniać się innymi.


@KawaJimmiego: nie do końca, bowiem jurysdykcja bóstw w politeizmach jest ograniczona. Popadając w niełaskę u nawet najbardziej pierdołowatego boga wiele ryzykowałeś w zakresie tego, za co odpowiada.
@BartoszBarSeba przeca to greccy, a ja mówię o egipskich ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@Minister_Vulva słyszałem, ale to inna religia niż oryginalna. I w sumie powiedziałem, nie o religii, a o bogach także dobra masz rację.. ( ͡º ͜ʖ͡º)

Tak samo wszystkie nurty neopogaństwa się różnią od oryginalnych, bo czas, kultura, a czasem i prawo wymusiło te zmiany. I mimo, że imiona bogów są
@Ziemia Co do Chrześcijaństwa można by dyskutować o wieku I bądź II

Ale cóż takiego znaczącego zmieniło się od wieku IV jakoby miało się nijak?
Bo nie przychodzi mi za bardzo do głowy nic poza obrządkiem i wzrostem roli papy na zachodzie, szczgólnie po schizmie.
A mentalność to każda epoka ma swojego ducha, rzecz nieuchronna.
Dobry żart, bo najstarszy spisany tekst Starego Testamentu datuje się na 12 wiek p.n.e.


@KawaJimmiego: No i co z tego? Judaizm to mała nieznacząca religia narodowa. Poza tym ta pieśń przez coraz większą liczbę badaczy jest uznawana za twór VII w. p.n.e.

a w ogóle era odnosi się do narodzin Chrystusa.


xDD

Ile istniała cywilizacja Starożytnej Grecji i Starożytnego Rzymu?


Cywilizacja łacińska istnieje po dziś dzień, a cywilizacja chrześcijańska nie istniała
@BartoszBarSeba zobacz jak na przestrzeni lat się zmieniał. Jakie dogmaty dotyczyły wtedy Maryję, a jakie dzisiaj. Sam fakt istnienia chociażby protestantyzmu, który odrzuca kult maryjny pokazuje zmiany w stosunku do przeszłości.