Wpis z mikrobloga

#tari #kryptowaluty zbliżamy się wielkimi już krokami do uruchomienia testnetu sieci Tari, nie da się jej opisać w kilku buzzwordsach więc trochę rozwinę, z czego będzie się składała:

1. Warstwa podstawowa, która zajmuje się transakcjami sieci Tari (MimbleWImble). Jest zarządzana przez blockchain proof-of-work (PoW), który jest merged-mined z Monero. Warstwa podstawowa jest bardzo bezpieczna, zdecentralizowana i stosunkowo powolna.

2. Multiparty payment channels, które pozwalają na szybkie, bezpieczne, tanie płatności poza łańcuchem płatności, które są okresowo rozliczane w warstwie podstawowej.

3. Digital Asset Network (DAN), która zarządza wszystkimi sprawami związanymi z rodzimymi zasobami cyfrowymi. Jest zbudowany z myślą o żywotności, szybkości i skalowalności kosztem decentralizacji.

już czytałem artykuły, że niby Tari ma być #ethereum Killerem, ale to nie prawda ponieważ Ethereum jest bardziej elastyczne, za to Tari będzie relatywnie bardziej bezpieczne ponieważ będzie posiadało predefiniowane smart kontrakty, (templates) dodatkowo żadne informacje czy instrukcje smart kontraktów nie będą zapisywane na blockchainie tak jak w przypadku Ethereum, pozwala to na nieskończoną skalowalność, kosztem decentralizacji, z tego co zrozumiałem, walidacja smart kontraktów będzie dokonywana przez węzły walidatory (każdy może takim zostać), które będą w zamian za walidacje pobierały fee

docelowo Tari ma być również drugą warstwą #monero, co by oznaczało że Monero obsługiwałoby jednocześnie płatności na głównym łańcuchu, payment channels i smart kontrakty (w prostszej wersji oczywiście) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

bardziej wyczerpujący overview sieci Tari: https://rfc.tari.com/RFC-0001_overview.html
Pobierz taksanskiwidelec - #tari #kryptowaluty zbliżamy się wielkimi już krokami do uruchomie...
źródło: comment_1581860170D6ary8WoggF4pSsZx0K4vv.jpg
  • 13
@fervi Co to kuźwa znaczy lepszy? każdy protokół stawia na inne tradeoffsy powtarzam Ci to już któryś raz z kolei, nie można mieć wszystkiego na jednym protokole, Monero skupił się na prywatności dlatego jest pod tym kątem najlepszy, a kolejne warstwy mogą już być mniej anonimowe ale bardziej skalowalne
@fervi XDDD jedyne co ukrywa MW to wartość transakcji, tak samo jak Monero korzysta z confidential translations, nie ukrywa ani sendera ani odbiorcy bo można cały czas nasłuchiwać mempoola przed agregacją i zbierać dane, poszukaj sobie w moich wpisach, udostępniłem tweeta jak gość śledził transakcje nasł#!$%@?ąc mempoola
@taksanski_widelec: Można nasłuchiwać mempool, problem w tym, że MW działa dobrze jak dużo osób używa. Jeśli nikt to lipna anonimowość.

Monero tak bezpośrednio zalet nad MW nie ma zbyt wiele, a jako sidechain będzie ograniczać jego potencjał. Monero jest ok tylko dlatego (nad MW), że działa nawet jak mało osób używa go, gdzie MW nie daje sobie rady (zachować anonimowości).
@fervi: no nie ma żadnych zalet, poza tym, że ukrywa dane transakcji na każdej płaszczyźnie, sendera - RingCT, wartość - CT, odbierającego - Stealth Addresses, dodatkowo TOR/I2P dla ukrycia IP ale to już na marginesie bo to nie jest w kontekście protokołu, JEDYNĄ zaletą MW to jest mniejszy rozmiar blockchaina, więc powtarzam ci po raz setny, Monero i MimbleWimble poszły różnymi drogami, Monero stawia bardziej na anonimowość i prywatność kosztem skalowalności
Pobierz taksanski_widelec - @fervi: no nie ma żadnych zalet, poza tym, że ukrywa dane transak...
źródło: comment_1581874058iSY9S5c4UTp0oEBcx2Mng3.jpg
@taksanski_widelec: Nie wiem co wy macie z tym "hurr durr, kiedyś byłeś shitcoiniarzem". Może po części byłem, ale zawsze byłem za Bitcoinem i nie bez przyczyny. Shitcoiny nie działają i nigdy nie będą. I to dzięki nim wyleczyłem się z nich i traktuję to jako free money.

Co do mempool, gościu, który to robił popełnił błąd i to było potem prostowane przez Grina. Jest atak z tego co wiem i to
The Grin developer concluded:

The Grin team has consistently acknowledged that Grin’s privacy is far from perfect. While transaction linkability is a limitation that we’re looking to mitigate as part of our goal of ever-improving privacy


https://cointelegraph.com/news/grin-devs-respond-mimblewimble-privacy-isnt-fundamentally-flawed

Charlie Lee:

This limitation of MimbleWimble protocol is well known. MW is basically Confidential Transactions with scaling benefits and slight unlinkability


https://twitter.com/SatoshiLite/status/1196504546479968256

@fervi to może powinieneś z nimi pogadać i powiedzieć, że się mylą?
@fervi: tylko że CoinJoin jest opcjonalny, ZCash pokazuje co to znaczy opcjonalna prywatność, może 5% transakcji jest shielded, co od razu czyni taką transakcję podejrzaną, Monero ponoć jest zbędne od początku, a jest ciągle ulepszane i zaczyna być co raz bardziej zauważalne, nawet dark markety zaczynają przechodzić na Monero co powoduje że Bitcoinowi została już tylko funkcja spekulacji
@taksanski_widelec: No i niech przechodzą dark markety. Bitcoin niech będzie legalny, dobrze się rozwijał, a Monero podziemny. Z czasem Bitcoin odzyska to co jego, ale już będzie tak duży, że w sumie nikt mu nie będzie groził
@fervi: ty to masz wyobraźnie XD czyli jesteś po prostu banksterem, który chce żeby nas inwigilowano już całkowicie na transparentnym blockchainie Bitcoina? może jeszcze likwidacja gotówki? i rejestracja adresów Bitcoin na nazwisko, żeby wszystko legalne było, tak po rządowemu XDDD dobra koniec dyskusji bo już zaczynasz odlatywać
@taksanski_widelec: Czemu inwigilowano? Masz mnóstwo sposobów na zachowanie anonimowości. Problem w tym, że dzisiaj Bitcoin nie jest jeszcze tak rozwinięty by np. nie dało się go porzadnie zbanować w wielu miastach. A jak już przekroczymy ten próg to można inwestować masowo we wszystkie ciekawe rozwiązania. Takie rzeczy jak zkSnarks czy MW będą na Bitcoinie. Ale im silniejszy jest Bitcoin tym mniej można mu zrobić. Monero to świetny chłopiec do bicia i