Wpis z mikrobloga

Mirki, tak se piję i zastanawiam się. Czy alkohol tuczy? W sensie przeszukując internety, natrafiłem na stwierdzenia, że kalorie zawarte w alkoholu nie są biologiczne dostępne, więc organizm nie może z nich czerpać energii. Oczywiście, nie mówię o kaloriach pochodzących z innych źródeł podczas picia (jak np. słodkie napoje w drinkach, czy przekąski). Chodzi mi jeno o sam alkohol, jak myślicie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#alkohol #pijzwykopem
  • 18
@bareron: Z tego co czytałem, to ilość kcal można zmierzyć za pomocą bomby kalorymetrycznej, której działanie polega na pomiarze ilości wytworzonego ciepła. W takim wypadku przykładowo węgiel wypada całkiem dobrze. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego uważam, że bazowanie na tym jest dosyć błędne, a z tego co wiem, kcal w alkoholu zostały zmierzone właśnie w taki sposób. Pozostaje tutaj kluczowa kwestia dotycząca tego, na ile organizm jest
@gajunia: Czy brzuszek piwny nie wynika z tego, że w piwie większość kalorii jest dostarczana ze słodu jęczmiennego? Samego alkoholu w piwie, nie ma za wiele. Nie mówiąc o przekąskach podczas spożywania tego złotego trunku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@drth: źródłem jest nauka
nie ma co do tego żadnych wątpliwości
alkohol etylowy dostarcza 7 kcal na gram, jest metabolizowany w wątrobie

poszukaj sobie w google
"how liver turns alcohol into energy"

"Most alcohol is broken down, or metabolised, by an enzyme in your liver cells known as alcohol dehydrogenase (ADH). ADH breaks down alcohol into acetaldehyde, and then another enzyme, aldehyde dehydrogenase (ALDH), rapidly breaks down acetaldehyde into acetate. The
@casillero: Dzięki, za źródło. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja z kolei znalazłem coś takiego:

"Chociaż alkohol ma stosunkowo wysoką wartość kaloryczną - 7,1 kalorii na 1 gram (dla porównania: 1 gram węglowodanów zawiera 4,5 kalorii, a 1 gram tłuszczu 9 kalorii) - piciu alkoholu raczej nie towarzyszy wzrost ciężaru ciała. Z analizy danych zebranych w pierwszym ogólnokrajowym sondażu dotyczącym zdrowia i odżywiania (NHANES I - National Health
Jak nie tuczy , a dleczego ludzie rzygają po wypiciu za dużej ilosci wódki ? Z przejedzenia :) jeden kieliszek 100 kalorii