Wpis z mikrobloga

@Krailowskyy: To i to jest mitem, nie pili brudnej wody, uważasz ich, że wtedy ludzie byli jak na filmach holiłudu bandą hołoty brudną i nieczystą? Zamiast wody której nie mogli pić ze względu na bakterie oraz zanieczyszczenie gruntów pili piwo, które eliminowało zagrożenie zatrucia czy choroby. PS. Powodem dżumy z połowy XIV w. były szczury które przybyły z Bliskiego Wschodu wraz z kupcami do Europy.
@Kresowiec Walczysz z mitami a stosujesz nieakceptowalne uproszczenia. Dżumę powodowała bakteria, którą przenoszą gryzące ludzi pchły. Szczury są jednym z nosicieli pcheł. I najprawdopodbniej nie przyszła z Bliskiego Wschodu tylko do Kaffy dostała się przez część jedwabnego szlaku łączącego Chiny z dzisiejszą Ukrainą czyli przez Azję Środkową z pominięciem Bliskiego Wschodu.
@Halbr: To dziękuję za rozszerzenie tego problemu, "nieakceptowalne", nie każdy jest na poziomie takim jak ty, nie chodzi aby pokazać całą dostępną wiedzę na dany rozpatrywany problem, pisząc takie szczegóły powinieneś podać źródła skąd je bierzesz i nie powinna to być wikipedia ani artykuły popularnonaukowe, dlatego lepiej napisać przystępnie krótko nawet na granicy spłycenia maksymalnego danego problemu, ale nie zaprzeczając faktom historycznym, polecam do tego "Wprowadzenie do historii" Jerzego Topolskiego.
@Kresowiec Pisanie, że dżumę przenosiły szczury i że przyszła z Bliskiego Wschodu to nie jest spłycenie problemu, tylko pisanie nieprawdy. Napisałem uproszczenie, tylko dlatego, że mam łagodne usposobienie i nie chciałem stawiać Cię w złym świetle, a jednocześnie naprostować mity. Ale Ty mi przybierasz rolę mentora zamiast przejść nad tym do porządku dziennego.

Ani Kaffa, ani Step Pontyjski, ani Chiny nie są na Bliskim Wschodzie, a pałeczka dżumy, ani nawet pchła -
@Halbr: Ale mówiąc o spłyceniu mówiłem o sobie XDD, nie mam wszechwiedzy aby pamiętać wszystko z historii więc dziękuję za naprostowanie mojego nietrafnego powielanego błędu na ten temat. Pozdrawiam