Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo #piwowarstwodomowe
Witam wszystkich, macie jakieś porady dla początkującego piwowara?
Jak utrzymujecie temperature np 20 stopni przez całą fermentację? Bo dla mnie na chwilę obecną wydaje się to nierealne.
Wiem, że stosuje się lodówki z styropianu, ale jak utrzymać konkretną temperaturę?
  • 14
@potok555: Ja wrzucam do piwnicy bo mam 15C więc jest ok. Na razie jak zaczynasz to wstaw fermentor w miejsce gdzie masz najchłodniej i tyle. 20C temp otoczenia to za ciepło bo w fermentorze będzie 23C. Ewentualnie są takie chłodzące worki na fermentory, ale na początek przygody z piwowarstwem to chyba przesada ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak potrzebuję niższej temperatury to odpalam lodówkę ze sterownikiem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@potok555: na razie możesz odpuścić. Zrób kilka warek. Jak Ci się spodoba to można rozbudowywać swój browar domowy. Zobaczysz co i jak, a wtedy dobierzesz sprzęt. Na razie ciesz się warzeniem ( ͡° ͜ʖ ͡°) później dopniesz szczegóły
1. Mieszać zacier
2. Robić mashout, zwłaszcza, gdy jest pszenica/żyto/owies.
3. Napowietrzać porządnie brzeczkę (np. mikserem).
4. Najpierw schładzać brzeczkę, potem zadawać drożdże.
5. Prowadzić fermentację w górę (temperatura), zwłaszcza, gdy aktywność drożdży spadnie.
6. Robić test odfermentowania.
7. NIE SPIESZYĆ SIĘ!
PS. 8. Dezynfekować wszystko, co ma kontakt z piwem od wyłączenia palnika.
@potok555: Nie przepłacaj za oxi, nie odkręcaj kranika ani nie podnoś pełnego wiadra które ma założoną rurkę z wodą, bo ci zaciągnie do środka ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak zaczynasz z brewkitem, to proponuje od razu przenieść się na ekstrakty, potem już prosta droga do zacierania. A, i zawsze warto mieć zapasową saszetkę drożdży
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@potok555: wszystko to co napisał kolega @stout2137:
Ja od siebie dorzucę żebyś zaopatrzył się w kilka termometrów ( ͡° ͜ʖ ͡°) na wszelki wypadek jeśli jakiś się uszkodzi podczas warzenia. Dobrze też mieć więcej niż 2 wiadra.
@jmyung: Wiadra mam 4 z czego 2 z kranikiem także luz :) A aporopo termometrów, jeśli się zbije podczas zacierania, z alkoholem w środku to warka do kibla czy jeszcze jest zdatna? Przy rtęci wiadoma sprawa, ale jak jest przy alkoholu?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@potok555: jedno wiadro z kranem wystarczy. Pamiętaj żeby fermentować w wiadrze bez kranika.
A termometr to najlepiej jakies elektroniczny z sonda na przewodzę. Kup na allegro kilka sztuk. Wrzucasz do gara sondę i cały czas widzisz temperaturę. Te że sklepów piwowarskich sa drogie. Też mam i już nie używam.