Wpis z mikrobloga

Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubileuszu.
- Chciałbym coś powiedzieć mojej córce i wnukom, a także ich rówieśnikom.
- Po tylu latach od wojny młodzi ludzie są znużeni tym tematem i ja ich rozumiem.
- Nie będę więc opowiadał o moich cierpieniach i o tym, jak kończyłem wojnę ważąc 32 kilogramy. Nie będę też mówił o tragedii rozstania z najbliższymi, kiedy widzisz po selekcji, co ich czeka. Nie, nie będę o tym mówił. Chciałbym mówić o Was - o młodych ludziach.
"Auschwitz nie spadło z nieba". - Może to banalne, ale zastanówmy się nad tym i przenieśmy się na chwilę myślami we wczesne lata 30-te do Berlina.
- W Berlinie pojawia się ławka, a tam napis: Żydom nie wolno tu siedzieć. Nie jest to miłe, ale jest tyle ławek... można usiąść w innym miejscu - mówi ocalony. Obok pływalnia: Żydom wstęp wzbroniony. No, nie jest to przyjemne, ale w Berlinie tyle miejsc do kąpania się, jakoś to będzie. Dalej napis: Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z dziećmi niemieckimi, dalej: Żydom sprzedajemy żywność tylko do 17:00. Wszystko sobie jakoś tłumaczymy. Dlaczego? Bo oswajamy się z myślą, że można kogoś wykluczyć i stygmatyzować.
- I tak stopniowo, dzień za dniem ludzie zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość jest inna i może być wypchnięta ze społeczeństwa. To już jest straszne i niebezpieczne. To początek tego, co za chwilę może nastąpić.
- Później wszystko postępuje szybko i gwałtownie. Zakazy pracy, getta i zagłada.
- I tutaj sprawdzają się słowa prezydenta Austrii - Auschwitz nie spadł z nieba, on dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co znamy.
- Zagłada może być wszędzie. Jeśli nie szanuje się praw człowieka i praw mniejszości - to się może powtórzyć.
- Mój najbliższy przyjaciel wymyślił 11 przykazanie, które jest doświadczeniem zagłady i epoki pogardy. Brzmi ono: Nie bądź obojętny. I to chcę powiedzieć młodym ludziom: Nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie kłamstwa historyczne - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że jakaś mniejszość jest prześladowana - nie bądźcie obojętni.
- Jeśli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a jakieś Auschwitz spadnie na was z nieba.

#auschwitz #historia #drugawojnaswiatowa #niebadzobojetny
pogop - Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubi...

źródło: comment_XNOay9uulmkMEfthoPdmJ5NSDukcau1P.jpg

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
@pogop: ma rację, ale wydaje mi się, że prześladowanie za Jego czasów to było zupełnie co innego niż teraz. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach te prześladowanie jest naginane dla osiągnięcia własnych celów łatwiejszą ścieżką
  • Odpowiedz
@pogop: kogo to chyba zbyt bezpośrednio, mam na myśli np. to co dzieje się w USA przykładowo progi wejścia dla kolorowych inne niż dla białych, black lives matter itp.
  • Odpowiedz
@pogop: To, że był w Auschwitz, nie oznacza, że cokolwiek wie o tamtych czasach, poza własnym życiem, a to jak było w Berlinie w latach 30-tych wymyślił.

Nie, to nie było wcale żadne - najpierw zaczęło się od ławki.

Żydzi w XIX wieku zdominowali sektor bankowy niemiecki i w związku z tym stanowili klasę wyższą, znacznie bogatszą od przeciętnego Niemca, to się przejawia niechęcią biednych do nich.
Jednocześnie zachowywali znaczną odrębność
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 50
@pogop: i dlatego biali ludzie powinni być bardzo uczuleni gdy wmawia im się "white guilt". Powinni protestować kiedy ich kosztem różne mniejszości zyskują przywileje. Pytać, czy tylko "black lives matter", czy może "all lives matter"? Powinni walczyć o równe traktowanie i każdy atak na siebie traktowac z pełną powagą, bo to co dzieje się obecnie w świecie Zachodu to właśnie pełzający Auschwitz.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@pogop: podpisuje się ALE Żydzi też tworzyli kartele i Polaków traktowali jak ścierwo.
Niechęć do żydów (niezasymilowanych) też nie spadła z nieba.
  • Odpowiedz
@pogop: Auschwitz to tylko jedna z form pogromu, a wybijanie Żydów tylko jedna z wielu rodzajów czystek etnicznych jakie na świecie są cały czas. Zmieniają się tylko formy, realia, sposoby, wyrównanie sił i okoliczności.

Czy wzajemne pogromy ludności chociażby na Bałkanach to tak odległa historia? Możemy powiedzieć, że tam nienawiść rosła w inny sposób, ale to nieprawda. Bo zawsze chodzi o "inność", czy będzie to wyznanie, narodowość, czy jakieś historyczne zaszłości.
  • Odpowiedz
ma rację, ale wydaje mi się, że prześladowanie za Jego czasów to było zupełnie co innego niż teraz. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach te prześladowanie jest naginane dla osiągnięcia własnych celów łatwiejszą ścieżką


@baelVeri: tak sobie tłumaczysz "strefy wolne od LGBT"?
brak mi slow ()
  • Odpowiedz
@Fan_Morawieckiego: to fajne usprawiedliwienie; teraz napisz czemu niemcy gazowali tez polaków, cyganow, rosjan, generalnie niepełnosprawnych, homo. Oni też rządzili swiatem? W kilka lat przemysłem pogardy nsdap udało się odczlowieczyc całe grupy spoleczne i narody. Nie tylko tych wszechmogacych Żydów
  • Odpowiedz
@analboss: Masz rację. W kilka lat odczłowiecznili Polaków. To nie jest tak, że wcześniej już Fryderyk II pisał o naszej niższości, a Niemcy przez 150 lat okupowali Polskę i prowadzili politykę wynaradawiania.
Nie, to coś świeżego, niechęć do Polaków wymyślił Hitler ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz