Wpis z mikrobloga

Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubileuszu.
- Chciałbym coś powiedzieć mojej córce i wnukom, a także ich rówieśnikom.
- Po tylu latach od wojny młodzi ludzie są znużeni tym tematem i ja ich rozumiem.
- Nie będę więc opowiadał o moich cierpieniach i o tym, jak kończyłem wojnę ważąc 32 kilogramy. Nie będę też mówił o tragedii rozstania z najbliższymi, kiedy widzisz po selekcji, co ich czeka. Nie, nie będę o tym mówił. Chciałbym mówić o Was - o młodych ludziach.
"Auschwitz nie spadło z nieba". - Może to banalne, ale zastanówmy się nad tym i przenieśmy się na chwilę myślami we wczesne lata 30-te do Berlina.
- W Berlinie pojawia się ławka, a tam napis: Żydom nie wolno tu siedzieć. Nie jest to miłe, ale jest tyle ławek... można usiąść w innym miejscu - mówi ocalony. Obok pływalnia: Żydom wstęp wzbroniony. No, nie jest to przyjemne, ale w Berlinie tyle miejsc do kąpania się, jakoś to będzie. Dalej napis: Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z dziećmi niemieckimi, dalej: Żydom sprzedajemy żywność tylko do 17:00. Wszystko sobie jakoś tłumaczymy. Dlaczego? Bo oswajamy się z myślą, że można kogoś wykluczyć i stygmatyzować.
- I tak stopniowo, dzień za dniem ludzie zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość jest inna i może być wypchnięta ze społeczeństwa. To już jest straszne i niebezpieczne. To początek tego, co za chwilę może nastąpić.
- Później wszystko postępuje szybko i gwałtownie. Zakazy pracy, getta i zagłada.
- I tutaj sprawdzają się słowa prezydenta Austrii - Auschwitz nie spadł z nieba, on dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co znamy.
- Zagłada może być wszędzie. Jeśli nie szanuje się praw człowieka i praw mniejszości - to się może powtórzyć.
- Mój najbliższy przyjaciel wymyślił 11 przykazanie, które jest doświadczeniem zagłady i epoki pogardy. Brzmi ono: Nie bądź obojętny. I to chcę powiedzieć młodym ludziom: Nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie kłamstwa historyczne - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że jakaś mniejszość jest prześladowana - nie bądźcie obojętni.
- Jeśli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a jakieś Auschwitz spadnie na was z nieba.

#auschwitz #historia #drugawojnaswiatowa #niebadzobojetny
pogop - Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubi...

źródło: comment_XNOay9uulmkMEfthoPdmJ5NSDukcau1P.jpg

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
@pogop: w naszych czasach jest raczej mowa o niby dyskryminacji LGBT , a prawda taka, że gdyby po prostu sobie żyli jak każdy inny człowiek i na siłę nie próbowali ludzi przekonać że są ważniejsi i jeśli tolerujesz ale nie wspierasz, bo masz #!$%@? co inni robią to jesteś nazywamy homofobem
  • Odpowiedz
@pogop: popieram, wszelkie totalitaryzmy zaczynały skromnie, a jak juz wsadziły bucior w drzwi, to się zaczynało piekło. obawiam się ze kult toleracji i lgbt zaprowadzą nas do nowego Auschwitz.
  • Odpowiedz
@GienekZFabrykiOkienek: Rozumiem o czym mówisz, ale jak sam widzisz Amerykanie chcą to zmieniać i im się dokleja łatkę rasistów. Ten ruch, jak rozumiem mówimy o black lives matter, raczej zaczyna działać w ten sposób że promuje jedną rasę a jednocześnie prześladuje drugą. Tak sądzę bynajmniej.
  • Odpowiedz
Rasistą może stać się każdy z nas, a do potwornych czynów zdolnych jest wielu ludzi w odpowiednich okolicznościach. Droga od rasistowskiego dowcipu do masowej eksterminacji jest daleka, ale tak właśnie się zaczyna: małymi krokami. Rzecz w tym by zauważać już te drobne zmiany i reagować. Oczywiście na wykopie to nie przejdzie, bo tutaj heheszki mają pierwszeństwo przed rigczem.
  • Odpowiedz
@pogop: Turski służył komunistom praktycznie do samego końca., najpierw w PPR potem w PZPR. W normalnym kraju siedziałby w więzieniu, zamiast brylować na rocznicach siedziałby w więzieniu, za budowanie totalitarnego ustroju. Dość sprytnie powycinałeś niektóre fragment wystąpienia, w których urządza sobie polityczną jatkę na grobach ofiar.
  • Odpowiedz
a to widzę, że już masz świetne dane, wykop jako idealna próbka danych, 50% jako odsetek rasistów . Z takimi argumentami to ja nie będę dewagował.


@baelVeri: widac, że chcesz się na siłę #!$%@?ć xD Widać to też wszędzie indziej, także w statystykach. Wykop to przykład. Jest to duży portal i skoro tutaj jest to powszechne to już jest dowód, że nie są to jednostki, więc cała twoja argumentacja rozwala sobie głupi ryj.

Nienawiść wobec LGBT występuje przez patologie o których sam wspomniałeś na
  • Odpowiedz
@baelVeri: na pewno pogarda dla czarnych albo LGBT, w tym aktywne rozpowszechnianie kłamstw albo rzucanie kamieniami to dlatego, że jakiś lewak w USA pogadał bzdury xD Bo w cale nie jest tak, że w każdej grupie są skrajni wariaci xD Dziwnym trafem jednak to nienawiść do LGBT jest powszechna i przechodzi nawet w realne fizyczne ataki
  • Odpowiedz
@baelVeri: Ale to jest raczej efekt napięć o których mówiłem, a nie reakcja na próby inżynierii społecznej którą Amerykanie uprawiają. Po stronie czarnych też występuje rasizm, ale za bardzo się o tym nie mówi, bo nikt nie wie co z tym fantem począć nie eskalując sytuacji. Po stronie lewicy zresztą też są idioci, którzy z całej tej złożonej sytuacji rozumieją tyle, że "białe złe, czarne dobre" co napędza rasistowskie ruchy
  • Odpowiedz
Moim zdaniem problem LGBT jest taki, że te grupy zamiast integrować się i próbować do obecnej kultury się dopisać to wiele osób nastawiają do siebie negatywnie, nie ma tutaj żadnego dialogu i to jest chyba problem,


@baelVeri: Ale do jakiej kultury mają się dopasować, Januszowej? Mają oglądać mecz z Żuberkiem w ręku i prowadzić z sebixami dialog, żeby ich nie #!$%@?ć? xD
  • Odpowiedz
do Polskiej kultury, dla mnie Polska kultura wygląda inaczej.


@baelVeri: Bardzo jestem ciekawy co to dla ciebie znaczy xD Szczególnie, że LGBT to nie jest jakiś inny gatunek, pewnie masz wśród znajomych takich i nawet nie wiesz. Ale pewnie ci, którym chce się głosno mówić o problemach i np. chodza na marsze to już się nie wpasowują :D
  • Odpowiedz
@baelVeri: A dla mnie polska kultura nie ma nic wspólnego z LGBT albo brakiem LGBT. W jaki sposób bycie gejem kłóci się z polską kulturą?
Czy zresztą mamy coś takiego jak jedna, zunifikowana polska kultura? Młodzi ludzie z Warszawy mają kulturowo więcej wspólnego z kolegami z Londynu i Madrytu niż rolnikami z Podlasia.
  • Odpowiedz
@GienekZFabrykiOkienek Moim zdaniem bycie homoseksualistą nie kłóci się z Polską kulturą np. w urzędach pracują homoseksualiści choć to jest akurat chyba nowość która jest efektem tego że homoseksualiści są akceptowani.

Raczej problem jest z tymi pozostałymi.

Moim zdaniem w całym kraju mamy kulturowe punkty wspólne.
  • Odpowiedz
@Fan_Morawieckiego: Dokładnie tak samo opisywała to moja babcia która przed wojną mieszkała w Czeladzi. Do końca życia mówiła "te żydy" z jawną niechęcią, jej rodzina była biedna, nawet z jedzeniem był problem. Żeby dorobić zatrudniła się u bogatego sklepikarza. Regularnie musiała im szorować ogromną miedzianą wannę bo "Pani" lubiła się kąpać. Plus po mieście krążyła opinia, że żydowscy handlarze mieli zmowę cenową i wykańczali polską konkurencję.
  • Odpowiedz