Wpis z mikrobloga

Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubileuszu.
- Chciałbym coś powiedzieć mojej córce i wnukom, a także ich rówieśnikom.
- Po tylu latach od wojny młodzi ludzie są znużeni tym tematem i ja ich rozumiem.
- Nie będę więc opowiadał o moich cierpieniach i o tym, jak kończyłem wojnę ważąc 32 kilogramy. Nie będę też mówił o tragedii rozstania z najbliższymi, kiedy widzisz po selekcji, co ich czeka. Nie, nie będę o tym mówił. Chciałbym mówić o Was - o młodych ludziach.
"Auschwitz nie spadło z nieba". - Może to banalne, ale zastanówmy się nad tym i przenieśmy się na chwilę myślami we wczesne lata 30-te do Berlina.
- W Berlinie pojawia się ławka, a tam napis: Żydom nie wolno tu siedzieć. Nie jest to miłe, ale jest tyle ławek... można usiąść w innym miejscu - mówi ocalony. Obok pływalnia: Żydom wstęp wzbroniony. No, nie jest to przyjemne, ale w Berlinie tyle miejsc do kąpania się, jakoś to będzie. Dalej napis: Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z dziećmi niemieckimi, dalej: Żydom sprzedajemy żywność tylko do 17:00. Wszystko sobie jakoś tłumaczymy. Dlaczego? Bo oswajamy się z myślą, że można kogoś wykluczyć i stygmatyzować.
- I tak stopniowo, dzień za dniem ludzie zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość jest inna i może być wypchnięta ze społeczeństwa. To już jest straszne i niebezpieczne. To początek tego, co za chwilę może nastąpić.
- Później wszystko postępuje szybko i gwałtownie. Zakazy pracy, getta i zagłada.
- I tutaj sprawdzają się słowa prezydenta Austrii - Auschwitz nie spadł z nieba, on dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co znamy.
- Zagłada może być wszędzie. Jeśli nie szanuje się praw człowieka i praw mniejszości - to się może powtórzyć.
- Mój najbliższy przyjaciel wymyślił 11 przykazanie, które jest doświadczeniem zagłady i epoki pogardy. Brzmi ono: Nie bądź obojętny. I to chcę powiedzieć młodym ludziom: Nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie kłamstwa historyczne - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że jakaś mniejszość jest prześladowana - nie bądźcie obojętni.
- Jeśli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a jakieś Auschwitz spadnie na was z nieba.

#auschwitz #historia #drugawojnaswiatowa #niebadzobojetny
Pobierz pogop - Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubi...
źródło: comment_XNOay9uulmkMEfthoPdmJ5NSDukcau1P.jpg
  • 108
@pogop Czytam komentarze i widzę że każdy może sobie nagiąć te wypowiedz do swoich potrzeb i każdy może być opresjonowaną mniejszością, co zresztą mirkii po swoich stronach barykady to robią.

Dam przykład z głównej, który można pod to podpiąć. Grubych bab nie wpuszczają do samolotów z powodu wagi XD - Czy tak się rodzi Antyulanizm? Dzisiaj nie wpuszczają grubych bab do samolotów, jutro do komunikacji publicznej, samochody i co dalej.

A nikt
@TypowyRobert tak, bo w mojej ocenie nie ma problemu rasa człowieka jeśli chce się zajść wysoko.

Gdyby rasizm istniał to prezydentem USA nigdy nie zostałby Barack Obama.

Poza prezydentem mogę, jak i każdy z Nas, podać masę świetnych aktorów którzy są utalentowani i mają świetne kariery. To są takie medialne i wszystkim znane przykłady braku rasizmu.
ma rację, ale wydaje mi się, że prześladowanie za Jego czasów to było zupełnie co innego niż teraz. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach te prześladowanie jest naginane dla osiągnięcia własnych celów łatwiejszą ścieżką


@baelVeri: Takie pieprzenie to jeden z tych kroków, o których mówi. Jasne, zdarzają się patologie w drugą stronę, głównie w stanach, ale u nas mamy jawną dyskryminację i szczucie na różne grupy, a ludzie udają, że nie.
@Fan_Morawieckiego: Masz rację, że nie zaczęło się od ławki w latach 30 tylko ten proces zaczął się dużo wcześniej jak sam przyznałeś:

Antagonizmy antysemickie były obecne od wieków, nie pojawiły się nagle.


Co nie zmienia faktu, że ten proces moim zdaniem rozwijał się stopniowo i prawdopodobnie zaczynało się od mniejszych uprzedzeń. Czytałem historię pewnego morderstwa pod koniec XIX wieku jeśli dobrze pamiętam i tym jak lokalna społeczność małego miasteczka od razu
@Fan_Morawieckiego

To nie jest tak, że wcześniej już Fryderyk II pisał o naszej niższości, a Niemcy przez 150 lat okupowali Polskę i prowadzili politykę wynaradawiania.

Nie, to coś świeżego, niechęć do Polaków wymyślił Hitler ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wynaradawianie to nie to samo co dyskryminacja. Bismarck chciał zrobić z Polaków prawdziwych Niemców tak, jak to było wcześniej ze Słowianami połabskimi. Hitler natomiast chciał się fizycznie pozbyć.
@szybki_zuk: moim zdaniem objawem rasizmu który byłby zauważalny i bardzo mocno odczuwalny to uniemożliwienie wyboru prezydenta na osobę o rasie innej niż dominująca ( rasistowską może okazać się każda rasa ), dawaj więcej "xD" jeśli możesz w wypowiedziach.

Jaki przejaw jawnej dyskryminacji masz na myśli ?