Wpis z mikrobloga

Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubileuszu.
- Chciałbym coś powiedzieć mojej córce i wnukom, a także ich rówieśnikom.
- Po tylu latach od wojny młodzi ludzie są znużeni tym tematem i ja ich rozumiem.
- Nie będę więc opowiadał o moich cierpieniach i o tym, jak kończyłem wojnę ważąc 32 kilogramy. Nie będę też mówił o tragedii rozstania z najbliższymi, kiedy widzisz po selekcji, co ich czeka. Nie, nie będę o tym mówił. Chciałbym mówić o Was - o młodych ludziach.
"Auschwitz nie spadło z nieba". - Może to banalne, ale zastanówmy się nad tym i przenieśmy się na chwilę myślami we wczesne lata 30-te do Berlina.
- W Berlinie pojawia się ławka, a tam napis: Żydom nie wolno tu siedzieć. Nie jest to miłe, ale jest tyle ławek... można usiąść w innym miejscu - mówi ocalony. Obok pływalnia: Żydom wstęp wzbroniony. No, nie jest to przyjemne, ale w Berlinie tyle miejsc do kąpania się, jakoś to będzie. Dalej napis: Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z dziećmi niemieckimi, dalej: Żydom sprzedajemy żywność tylko do 17:00. Wszystko sobie jakoś tłumaczymy. Dlaczego? Bo oswajamy się z myślą, że można kogoś wykluczyć i stygmatyzować.
- I tak stopniowo, dzień za dniem ludzie zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość jest inna i może być wypchnięta ze społeczeństwa. To już jest straszne i niebezpieczne. To początek tego, co za chwilę może nastąpić.
- Później wszystko postępuje szybko i gwałtownie. Zakazy pracy, getta i zagłada.
- I tutaj sprawdzają się słowa prezydenta Austrii - Auschwitz nie spadł z nieba, on dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co znamy.
- Zagłada może być wszędzie. Jeśli nie szanuje się praw człowieka i praw mniejszości - to się może powtórzyć.
- Mój najbliższy przyjaciel wymyślił 11 przykazanie, które jest doświadczeniem zagłady i epoki pogardy. Brzmi ono: Nie bądź obojętny. I to chcę powiedzieć młodym ludziom: Nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie kłamstwa historyczne - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że jakaś mniejszość jest prześladowana - nie bądźcie obojętni.
- Jeśli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a jakieś Auschwitz spadnie na was z nieba.

#auschwitz #historia #drugawojnaswiatowa #niebadzobojetny
pogop - Marian Turski, ocalony wiezień Auschwitz :
- Nie doczekam już kolejnego jubi...

źródło: comment_XNOay9uulmkMEfthoPdmJ5NSDukcau1P.jpg

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
@analboss: Już w X i XI wieku niemieccy kronikarze przedstawiali Polaków i innych Słowian jako ludzi drugiej kategorii, prymitywnych dzikusów i, można powiedzieć, podludzi. Niemcy zawsze lubili się wywyższać, a jednocześnie poniżać innych i pogardzać nimi. W całej historii Niemiec można znaleźć przykłady pogardy Niemców dla Słowian połabskich i innych.
Cyganów też łatwo było odczłowieczyć, bo uprzedzenia wobec nich również były silne. Nie tylko w Niemczech.
Pseudonaukowe rasistowskie teorie (w
  • Odpowiedz
- Zagłada może być wszędzie. Jeśli nie szanuje się praw człowieka i praw mniejszości - to się może powtórzyć.


@pogop: mówi jakby o sytuacji na wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@TypowyRobert: nie wiem, nie znam wszystkich użytkowników marihuany w Ameryce, jeśli chcesz poznać odpowiedź to się ich o to zapytaj, a potem zapytaj się policjantów dlaczego ich złapali, a potem jeszcze zapytaj sędziów dlaczego ich skazali, a na sam koniec zapytaj siebie dlaczego ludzie którzy łamią prawo mają być dowodami Twojej hipotezy.
  • Odpowiedz
ma rację, ale wydaje mi się, że prześladowanie za Jego czasów to było zupełnie co innego niż teraz.

@baelVeri: niby przeczytałeś, niby ma rację, ale sens wypowiedzi tak jakby przefrunął Ci przez głowę xD
  • Odpowiedz
@KochamKoniki: czyli moje przemyślenia są nie ważne i liczy się tylko Twój sens który mam sobie wbić do głowy bo inaczej "sens" przefrunie mi przez głowę ? Zdajesz sobie sprawę, że ludzie mogą mieć własne myśli i przemyślenia w odniesieniu do czegokolwiek ?
  • Odpowiedz
moim zdaniem objawem rasizmu który byłby zauważalny i bardzo mocno odczuwalny to uniemożliwienie wyboru prezydenta na osobę o rasie innej niż dominująca ( rasistowską może okazać się każda rasa ), dawaj więcej "xD" jeśli możesz w wypowiedziach.

Jaki przejaw jawnej dyskryminacji masz na myśli ?


@baelVeri: no to twoje zdanie jest po prostu głupie. Niby dlaczego rasizm miałby być zauważalny dopiero jak jest tak duży, że 50% nie zagłosuje na
  • Odpowiedz
@baelVeri: Strefy wolne od "ideologii" LGBT i rzucanie kamieniami w legalny marsz, a potem polowanie na uczestników to pewnie nie jest dyskryminacja. W ogóle powszechna jest niechęć i rozpowszechnianie kłamstw na temat LGBT w naszym kraju.
Atakowane są też inne grupy, jak akurat uzna się je za politycznych wrogów jak lekarze czy sędziowie.
  • Odpowiedz
Niezwykle mądre słowa a na wykopie jak zwykle festiwal nienawiści i głupoty.


@ZaplutyKarzelReakcji: Mocne słowa, ale czy mądre? Faktycznie skutecznie odwołują się do emocji, ale niekoniecznie ilustrują mechanizmy historyczne. @Fan_Morawieckiego ma rację w swoim komentarzu. To nie było tak że pośród miłości i akceptacji pomiędzy Żydami a Niemcami, nie wiadomo dlaczego ktoś postawił ławkę nie dla Żydów i od tego wszystko się zaczęło. Taka ławka, czy inne podobne niedogodności były objawem a nie przyczyną.

Nie od tego się zaczyna i raczej nie na tym należy się skupiać jeśli chce się takim historiom zapobiegać w przyszłości. Jeśli ktoś stawia taką ławkę w parku i istotna część społeczeństwa nie ma nic przeciwko to znaczy że są tam już poważne napięcia i niechęci. Ewentualna reakcja i usunięcie takiej ławki, to leczenie objawu a nie przyczyny.
Jeśli ktoś współcześnie na przykład nie lubi imigrantów, albo homoseksualistów, i na drzwiach swojego sklepu (taki odpowiednik ławki) napisze że to tylko dla heteroseksualnych tubylców, ale przyjdzie do niego urzędnik i nakaże zdjęcie tego napisu albo wręcz zamknięcie sklepu (czyli usunie ławkę), to nie wyleczy tym animozji, raczej ją zwiększy, a jeśli będzie odpowiednio mocna to
  • Odpowiedz
@pogop: Szkoda, że tylko nie mówi się za co ten cały holokaust spadł na żydów.... Młodzi żydzi myślą, że byli zagrożeniem dla potęgi niemieckiej i walczyli jak równi z równym (inteligencja itp). Warto wspomnieć, że ich "obojętność" do innych narodów wołała o pomstę do nieba.
  • Odpowiedz
@szybki_zuk: "objawem rasizmu który byłby zauważalny i bardzo mocno odczuwalny" - tu mam na myśli Państwo w którym rasizm jest publicznie akceptowalny bo publiczna akceptacja rodzi eskalacje - co idealnie widać na przykładzie III Rzeszy.

Rasizm o którym piszesz będzie zawsze niezależnie od czasu,rasy i ustroju, bo zawsze znajdzie się jakaś jednostka - dlatego nie komentuje tego jednostkowego podejścia, bo publicznie rasizm nie jest akceptowalny, wręcz myślę, że jakbyś wyzywał
  • Odpowiedz
@baelVeri: co ty bajdurzysz. Gdzie ja pisałem o jednostkach? To wg ciebie poniżej 50% to już jednostki? xD

Rasizm jest powszechny, widac to chociażby na wykopie. Ludzie dostają bólu dupy nawet jak widza murzyna w reklamie odzieży xD
Nienawiść wobec LGBT wg ciebie to też jednostki? xD Takie jednostki, że aż te strefy powstały co? :D
  • Odpowiedz
@pogop: no, teraz z kolei piłeczka jest odbita, historia jest naciągana, a polityka sprawowana na korzyść żydom, to raczej im wolno to czego innym nie wolno. Ale kwik o antysemityzmie słychać na całym globie.
  • Odpowiedz
@baelVeri: Wiesz, w Stanach to jest trochę inna kwestia. Tam jeszcze 60 lat temu była segregacja, przez to murzyni okupują w zdecydowanej większości doły społeczne. Taka sytuacja nigdy nie jest dobra, Europa ma te same problemy z imigrantami - murzyńskie sebixy kroją samochody, to powoduje uprzedzenia do murzynów, przez to małe murzynki mają większą tendencję do bycia sebixami i spirala się nakręca powodując coraz większe napięcia społeczne. U nas tego
  • Odpowiedz
@szybki_zuk: a to widzę, że już masz świetne dane, wykop jako idealna próbka danych, 50% jako odsetek rasistów . Z takimi argumentami to ja nie będę dewagował.

Nienawiść wobec LGBT występuje przez patologie o których sam wspomniałeś na początku. Moim zdaniem problem LGBT jest taki, że te grupy zamiast integrować się i próbować do obecnej kultury się dopisać to wiele osób nastawiają do siebie negatywnie, nie ma tutaj żadnego dialogu
  • Odpowiedz