Wpis z mikrobloga

Istnieje banalny sposób, by zatrzymać lekarzy na miejscu. Lojalka i basta. Darmowe studia, ok, pracujesz 6 lat w Polsce (po specjalizacji), nie chcesz, studia płatne. Nie podejmujesz pracy jako lekarz po studiach? Znikasz gdzieś za granicą? Prosty sposób - płatność ściąga urząd skarbowy. Urzędy w Europie ze sobą współpracują. Nie zapłaciłeś należności w Polsce, ściąga z Ciebie urząd skarbowy w Niemczech i vice versa. To dobry i funkcjonujący mechanizm. Dlaczego żaden rządowy dzban jeszcze tego nie wprowadził? Chętnych na medycynę jest w cholerę. Skoro i tak łamiemy jakieś regulacje unijne, to wprowadźmy i to. Lekarze to zawód strategiczny dla bezpieczeństwa kraju. Druga sprawa, studia medyczne i wymogi rekrutacyjne. Po co interniście rozszerzona matematyka, fizyka czy chemia (to tylko dla farmaceutów czy anestezjologów). Wpuszczać wszystko, co zda rozszerzoną biologię. Na płatnym wariancie, wpuszczać wszystko z maturą i tak odpadną po drodze jeśli się nie nadają. Na rozszerzonej biologii w liceum, przez kilka lat tłuczesz takie pierdoły jak krzyżówki cech fenotypowych czy replikacja RNA - w c--j przydatne na studiach medycznych, w c--j. Pójdź do dowolnego lekarza i zapytaj go co to jest RNA, jak jest z 10-15 lat po LO to nie będzie wiedział co do niego mówisz ;)

#medycyna #emigracja #lekarze #studia
  • 261
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Darmowe studia, ok, pracujesz 6 lat w Polsce (po specjalizacji), nie chcesz, studia płatne.


@prohackuser: a może powinno być w drugą stronę. Studia nie przygotowały absolwenta do wykonywania zawodu (np. wciskano nieaktualną, niekompletną wiedzę), to taki człowiek ma prawo o odszkodowanie z uczelni za utraconych kilka lat rozwoju zawodowego.
  • Odpowiedz
@prohackuser: takiego debilizmu dawno nie czytałem. Siłowe przetrzymywanie ludzi tylko dlatego że są lepsi od innych i dostali się na droższe studia... Zanim zaczniesz pisać głupoty w internecie warto się zastanowić nie tylko nad tematem lekarzy ale i własnej wiedzy na temat świata.
  • Odpowiedz
@Karaolina: jak Cię to interesuje, to sobie kup kilka książek w empiku, a nie pasożytujesz na publicznych pieniądzach
wszelkie kierunki typu socjologia, kulturoznawstwo, politologia, turystyka i rekreacja - nie mają racji bytu. Ciesz się, że skończyłaś, bo za kilka lat ktoś dojdzie do podobnego wniosku i wywali te wszystkie g---o kierunki
  • Odpowiedz
@Torrent5: Niemcy też mają lojalki u siebie dla lekarzy ;) ale tutaj chyba kilkadziesiąt osób mnie zwyzywało od debili :D
lekarz to nie jest zwykły zawód, studia też kosztują więcej: preparaty, modele, narzędzia, odczynniki, aż po trupy do badań
  • Odpowiedz
@prohackuser: Studiowałam tez filozofię. Za wyniki w nauce zgarniałam co miesiąc rektorskie i co? Studia humanistyczne tez są potrzebne, twoje zdanie nie ma tu znaczenia. Ja się świetnie bawiłam, wyniosłam bardzo dużo i nie żałuje. Do tego wyemigrowałam do kraju gdzie za ten dyplom na start mam wyższe zarobki nawet w innych branżach niż studia ¯_(ツ)_/¯ nic tylko korzystać póki są. Planuje tez zacząć tu gdzie mieszkam pasożytować na koszt
  • Odpowiedz
@Karaolina: filozofia to też pasożytnictwo ;) dawniej filozof mieszkał w beczce i chodził bez ubrania, filozofia nie umrze bez studentów filozofii ;)
Dobrze, nie wracaj, chyba, że nabędziesz praktyczne umiejętności - w Polsce nie ma pracy dla ludzi z ogólnym wykształceniem. Można ich zastąpić Ukraińcami.
  • Odpowiedz
@asdfghjkl: nie wiem jaki wolny rynek masz na myśli, ale ja jestem za systemem pół-prywatnym jak w Czechach


całkowicie prywatnej służby zdrowia zrobić się nie da, bo zaraz zrobi się sytuacja jak w USA, gdzie za karetkę płacisz $1000, a za wyrostek $40 000. Mafia firm ubezpieczeniowych i środowiska lekarskiego.

Mafia firm ubezpieczeniowych które na potęgę drenuja kieszenie podatników poprzez lobbowanie Kongresu. Więc przeciętny Amerykanin płaci dwa razy zanim jeszcze
  • Odpowiedz
@asdfghjkl: nie wiem jaki wolny rynek masz na myśli, ale ja jestem za systemem pół-prywatnym jak w Czechach


całkowicie prywatnej służby zdrowia zrobić się nie da, bo zaraz zrobi się sytuacja jak w USA, gdzie za karetkę płacisz $1000, a za wyrostek $40 000. Mafia firm ubezpieczeniowych i środowiska lekarskiego.

Mafia firm ubezpieczeniowych które na potęgę drenuja kieszenie podatników poprzez lobbowanie Kongresu. Więc przeciętny Amerykanin płaci dwa razy zanim jeszcze
  • Odpowiedz
@prohackuser: Niekoniecznie, znajomi pracują w zawodzie w ośrodkach kultury, znajomy po filozofii wykłada. Z reszta, do filozofii potrzebna jest dyskusja i nigdy nie nadrobisz tego w domu z książka. Myśle, ze powinieneś najpierw się dowiedzieć czego się uczy na takich studiach i jak to wyglada a potem komentować. Niestety Polska nie umie w nauczanie, w organizacje państwa ani w sumie w nic nie umie. Spoko, nie mam zamiaru wracać, szczególnie
  • Odpowiedz