Wpis z mikrobloga

Troling Rosjan ze strony litewskiego polityka w polskiej sprawie.

Deputowany Sejmu Litwy A. Anuskauskas w odpowiedzi na to, że Rosja salwami armatnimi świetuje ( tu wpis o tym klik ) wkroczenie Wilna (to już w czasie przeszłym) i Warszawy (17 stycznia) w czasie II wś zaproponował aby Polska i Litwa świętowały zajecie Moskwy w 1610 roku.

Ten rok będzie dobrą okazją dla Litwy i Polski do świętowania wkroczenia wojsk Rzeczpolitej do Moskwy 410 lat temu. 1 października 1610 r. Otwarto bramy moskiewskie dla żołnierzy polskich i litewskich. A 11 października żołnierze Rzeczpospoilitej wkroczyli na Kreml, zajęli wszystkie strategiczne obiekty, magazyny broni i zabronili moskwiczanom na noszenia broni. ”


W odpowiedzi na zdziwienie Rosjan, że Polska nie świętuje wkroczenia Armii Czerwonej Litwin napisał tak;

Jednocześnie chcielibyśmy wyrazić rozczarowanie, że Rosja nie chce wspólnie świętować tej ważnej daty, kiedy w końcu została uwolniona z jarzma niepiśmiennej szlachty


źródło j.rosyjski klik

#historia #rosja #litwa #heheszki
  • 21
tyle, że ta Litwa nie ma nic wspólnego z tamtą Litwą, a jej spadkobiercami jest Białoruś.


@fullversion: Bzdura wypisywana w polskim necie. Jak to nie ma nic wspólnego skoro to tereny obecnej Litwy tworzyły na poczatku tą dawną. Na dodatek lLitwini do dzisiaj się do WKL przyznaja na najwyższym szczeblu i uzywaja symboliki Pogoń w godle. To znacznie wiecej niż na Białorusi, gdzie czasem coś wspomną (ale dopiero ostatnio gdy sie
@fullversion: To przodkowie obecnych Litiwnów zajeli tereny obecnej Białorusi i Ukrainy i utworzyli Wielkie Ksiestwo Litewskie przyjmujac wiele z kultury jej ruskich mieszkanców. Twierdzenie, że obecna Litwa nie ma nic wspólnego z ''tamta'' to oczywista bzdura wypromowana w polskim internecie ( sam ja jak byłem niedouczony powielałem).
Ja nie twierdze, że Białoruś nie ma. Oba kraje maja wspólną historie z dawna Litwa.; No skoro jedni kultywuja ją mocniej to nie wiem
Akurat strona polska najbardziej wpłynęła na osłabienie Litwy na rzecz Korony, m.in. poprzez nieuprawnione zagarnięcie Podlasia i województw ukrainnych.


@tigletpilesarus: To była "cena za Unię". Litwa sama nie byłaby w stanie tych ziem obronić ani utrzymać ani zaludnić.
@nikifor: To też oczywiście prawda, zwłaszcza w kontekście unifikacji Moskwy (i w mniejszym stopniu inkursji tatarskich i pojawienia się Turcji na południu a Szwecji w Inflantach), rozwoju idei "trzeciego Rzymu" i rywalizacji w "zbieraniu ziem ruskich", wiele jest tutaj czynników, takich jak zakres władzy wielkoksiążęcej na Litwie królów polskich i wpływ rodów litewskich na politykę w Rzeczpospolitej, odnosiłem się jednak do faktu, że w 1569 koroniarze podprowadzili budrysom kawał ziem, niezależnie
@fullversion etnicznie to zasięg plemion litewskich był jeszcze bardziej na południe niż dzisiaj, okolice Wilna były litewskie i to zostało w nazwach miejscowych. Litewski był ród Jagiellonów Radziwiłłów Gasztołdów Giedroyciow i wielu innych. Sam Piłsudski po mieczu ze Żmudzi się wywodzi.