Wpis z mikrobloga

Mam prośbę do bardziej doświadczonych w researchu wykopków o podesłanie mi linka do badań naukowych(naukowych a nie wiki) gdzie dokładnie wymierzono wymiary komór w piramidzie Cheopsa. Oglądnąłem szurski film o piramidach i zaintrygowała mnie długość łokcia królewskiego. Chciałbym spróbować policzyć tą wartość samodzielnie na podstawie realnych danych ale różne źródła w internecie podają rozmiary komór z takim rozjazdem że długość łokcia waha się o 6mm.
Dziękuje

#nauka
  • 5
ale różne źródła w internecie podają rozmiary komór z takim rozjazdem że długość łokcia waha się o 6mm


@noHuman: 6 mm na ile? Na 52 cm? To przecież całkiem mała niepewność.
@Iperyt: Tak, 6mm na 1 łokieć około 52-53cm
Chodziło o Tezę z szurskiego filmu że Egipcjanie policzyli długość łokcia tak:
Pi razy 1metr razy jedna szósta równa się staroegipski łokieć królewski (0,523598..m)
albo lepiej
Pi minus Fi do kwadratu a potem pomnożone przez 1metr. (0,523558..m)

Chodzi o to że dane z Wiki i czasem innych źródeł są podejrzanie podobne do tych wyników.
Chodziło o Tezę z szurskiego filmu że Egipcjanie policzyli długość łokcia tak:

Pi razy 1metr razy jedna szósta równa się staroegipski łokieć królewski (0,523598..m)

albo lepiej

Pi minus Fi do kwadratu a potem pomnożone przez 1metr. (0,523558..m)


@noHuman: A skąd Egipcjanie mieliby wpaść na pomysł, żeby długość łokcia jakoś wyrażać w metrach, jak metr to jest jednostka, która powstała pod koniec XVIII wieku?
A skąd Egipcjanie mieliby wpaść na pomysł, żeby długość łokcia jakoś wyrażać w metrach, jak metr to jest jednostka, która powstała pod koniec XVIII wieku?


@fizyk20: Jak pisałem "szurski film" :D chyba dlatego że metr jakoś wynika z obwodu ziemi.

Problem jest że chyba niektórzy podciągają na wiki i niektóry stronach rozmiary piramidy żeby parasolowy do tego wyniku.
Jak pisałem "szurski film" :D chyba dlatego że metr jakoś wynika z obwodu ziemi.


@noHuman: No, to między innymi po tym widać, że szurski :D Faktycznie pierwsza definicja metra była związana z odległością od bieguna do równika... ale tak czy siak, jest to jednostka Egipcjanom nieznana ;) Więc jakakolwiek numerologia oparta na wartości liczbowej łokcia wyrażonego w metrach jest właśnie tym - czystą numerologią.

Problem jest że chyba niektórzy podciągają na