Wpis z mikrobloga

Co dumacie mirki. Mam w domu 4 komputery których używam regularne, 1 dziewczyny, 1 mój serwer (ale taki tyci do hostowania prostego WWW a nie obliczeniowy wół roboczy), 1 SFF do codziennego użytku i jeden NAS/HTPC. Myślałem czy nie zrobić tak, żeby pozbyć się tego złomu i zamiast tego postawić 1 skrzynkę na #amd #ryzen 9 3900X i wszystko zwirtualizować. Postawić na tym proxmoxa czy czego się tam używa i sobie dać wszystkie 24 wątki a reszcie nadmiarowe wirtualne (i tak nikt nigdy nie skorzysta z takiego potwora w 100%).

Przyznam że do dalszego zastanawiania się nad tym pchnął mnie niedawny filmik #linustechtips gdzie wszystkie stacjonarne maszyny w domu zastąpił 1 serwerem na epycu 32c.

Jak myślicie, ma szansę takie coś się sprawdzić w zwykłym domu? Musiałbym tylko wziąć płytę + cpu + ram bo resztę mam.
Tylko mam wątpliwości czy da się 4 maszyny postawić na jednej płycie ATX. Musiałbym móc podłączyć co najmniej 3 GPU (mogą być 2 jednoslotowe, w tym jedna na pcie x1 bo HTPC więcej nie wymaga) + jakoś osobne USB dla każdej z 3 maszyn (serwerek nie potrzebuje). Nie wiem czy jakaś tania płyta jest w stanie sprostać potrzebie podłączenia tylu urządzeń a w X399 i Threadrippera 1xxx/2xxx nie chciałbym się pchać przez NUMA i problemy z tym związane.

#komputery #pcmasterrace #wirtualizacja
  • 17
@FLAC: połączysz NAS, SFF i serwer. Możesz sobie zwirtualizować, nie będzie kłopotu, a to czego potrzebujesz to wygląda na max 4 corey współcześnie (serwer WWW nic nie robi pewnie z CPU, NAS/SFF też pewnie zbyt dużo CPU nie mieli).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FLAC: po do 3900x do hostowania prostej strony www/nasa/dziewczynie?

Myślę, że prądowo to nawet będzie gorzej opłacalne, no i jak jebnie jedna rzecz to wszystko jeblo

Mam podobnie, rozproszone i chociaż niezależne :p

3700x też powinien styknac
@SanFable: aktualnie za ten "serwerek" robi mi dell 9020 micro z pentiumem G3220T gdzie i tak zużycie się waha w granicach 5% więc nawet RP4 by dało radę ale mam to co mam.

@Koliat: czasami koduję filmy i wtedy fajnie mieć dużo mocy, kiedy zamiast prędkości kodowania na poziomie 8 klatek na sekundę miałbyś 120 na takim 3900X.

Z tym zużyciem energii może być różnie. Może się okazać że lepiej
@FLAC: Dla takich zadań "na żądanie" jak kodowanie filmów etc to nawet nieźle sprawdza się cloud computing, wychodzi tylko trochę drożej niż prąd, no i kodowanie trwa kilkanaście minut i za tyle płacisz ;-)
@bachus: z tego co czytałem to na AMD nie ma z tym problemu bo praktycznie każdy procek ma AMD-d (czy tam odpowiednik vt-d), a u Intela VT-d nie każdy bo Intel stosuje to do segmentacji rynku.

@Koliat: niby tak ale wiesz jak jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) tu odpalasz sobie programik pyk pyk i się konwertuje, nie musisz nic ogarniać i niczego się uczyć jak masz
@FLAC Podstawowe pytanie na #!$%@?? W sensie brakuje mocy? Coś nie tak ze sprzętem? Zmiana dla samej zmiany jest bez sensu. Tym bardziej, że będziesz miał #!$%@? z kablami - chyba, że wszystkie sprzęty trzymasz w jednym pokoju.

Imho można by wywalić ta jednostkę od hostowania www i stronę postawić na tym nasie skoro i tak chodzi 24/h.
@Variv: wszystko stoi w jednym pokoju. NASa nie mogę mieć odpalonego 24/7 bo tam siedzi 3470K po OC, 10 dysków i GTX 960 rachunki za prąd by mnie zabiły ( ͡° ͜ʖ ͡°) odpalam go tylko jak chce zobaczyć film na tv albo coś na niego/z niego zgrać. Dlatego mam tego małego della 9020m który jest dosyć energooszczędny.

Zmiana byłaby dla samej zmiany + zwiększenie mocy. Obecnie
@FLAC: jak zmiana dla samej zmiany to o co pytasz? Bo sensu to wiadomo że nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale jak twój NAS to 3470k i GTX960 to ogólnie bym zaorał wszystko, wstawił normalnego NASa który może dzialać 24/7 i jednocześnie być tym prostym serwerkiem do www to zacznie to mieć ręce i nogi

No i zlituj się nad tą dziewczyną z xeonem ( ͡
@Wu70: wcześniej miała phenom II x4 ( ͡° ͜ʖ ͡°) ten xeon to odpowiednik i7 haswella więc nie ma dramatu, do wiedźmina jej starczy
@FLAC: Ogólnie idea centralizacji komputerów wydaje się niezła, to ciągnięcie kabli po domu oraz potrzeba użycia kilku kart graficznych wskazuje, że technologia nie jest na to w pełni jeszcze gotowa. Osobiście przychylałbym się ku opcji streamowania obrazu po światłowodzie, a potem wyjściowo po ethernet/lepszym wifi. Tutaj dobrze sprawdziłaby się technologia streamowania jaką ma steam, tylko np w kilku instancjach. Jeszcze dopracować większą lub mniejszą izolację klientów i rozdzielenie kanałów dźwiękowych.

Jest
@zarroc: można też wirtualizować GPU i współdzielić jedno pomiędzy kilkoma maszynami wirtualnymi ale to trudniejszy temat i u nvidii trzeba mieć do tego profesjonalne GPU bo na GeForce się nie da, u AMD chyba podobnie.