Wpis z mikrobloga

O co chodzi z tym Wiedźminem? W serialu czy filmie masz widzieć grę aktorską aktora, a nie jego kolor skóry, włosów czy czegokolwiek, tak samo przy dobieraniu ról. Jeśli dana aktorka, według twórców serialu, odgrywa postać tak jak w swojej wizji to sobie zaplanowali to bardzo dobrze, że dostała tę rolę. To jest adaptacja, wizja artystyczna, postacie nie są historyczne. Co jest nie tak z ludźmi, że więcej dyskusji na temat statysty niż samego serialu?
#wiedzmin #rasizm #netflix #bekazlewactwa #bekazprawakow #truestory #polska
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Molay: Fringililla jest w tym serialu czarnoskóra i widząc jej mierną grę aktorską zastanawiałem się czy faktycznie nie dobierali tylko ze względu na kolor skóry, żeby nie posądzili ich o rasizm czy coś. No ale wiele rzeczy widziałem. nawet czarnego Achillesa. Nic mnie juz nie zaskoczy. xd
  • Odpowiedz
Co jest nie tak z ludźmi, że więcej dyskusji na temat statysty niż samego serialu?

@Molay: Co jest nie tak z ludźmi, dla których w adaptacji filmowej ważniejsze od wiernego odwzorowania materiału źródłowego jest nawpychanie jak najwięcej murzynów gdzie tylko się da?

#rasizm

Rasistami to są ci lewacy, którzy z nienawiści do białych ludzi robią taką propagandę.
  • Odpowiedz
@Shatter: Nie widzisz różnicy pomiędzy Mandelą, a dowolnym bohaterem opowiadań Sapkowskiego? Albo adaptacją, a ekranizacją czy dokumentem tak jak kolega wyżej?
  • Odpowiedz
@Molay Aktor ma nie tylko dobrze grać ale i pasować do roli. Jeśli jedynym kryterium byłyby zdolności aktorskie to może jakaś kobieta poradziłaby sobie w lepiej grając męska postać? Dorosła osoba radzi sobie lepiej aktorsko od dziecka, dlaczego więc nie dostała roli dziecka w filmie? Przecież idąc na casting dla dzieci na pewno poradziłaby sobie lepiej od mało doświadczonych urwisów. Nie dostanie tej roli bo nie jest dzieckiem.
Co jest złego
  • Odpowiedz
@Aztec26626: Ale skąd wiesz, że autorzy serialu chcieli przedstawić wizję średniowiecznej Europy w fantasy? I jeśli wszystko odnosi się do odbioru postaci to dlaczego odbierasz tylko kolor skóry?
  • Odpowiedz
@Molay Bo przedstawiają serial oparty na książce, książka opiera się na średniowiecznej Europie. Nie tylko kolor skóry, ale kolor skóry jest czymś co rzuca się w oczy podobnie jak ubiór postaci. Tak samo przeszkadzałby mi wizja chłopa w garniturze, nie pasuje, prawda?
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny
Tak realny świat fantasy.
Nie ma nic ze średniowiecznej Europy, oczywiście oprócz celtyckich, nordyckich i słowiańskich mitów, które pochodzą z... ? No dokończ, to nie jest trudne, a na pewno połączysz kropki.
  • Odpowiedz
Nie ma nic ze średniowiecznej Europy, oczywiście oprócz celtyckich, nordyckich i słowiańskich mitów, które pochodzą z... ?


@Aztec26626: Pieśni bajarzy przy ognisku. Rozumiem, że God of War w takim wypadku opiera się na średniowiecznej Europie?
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny Nie grałem w God od War. Pieśni bajarzy którzy mieszkali w Europie, znali świat w promieniu 50 km od domu i na podstawie tego co znają snuli swoje wizję świata, więc śmiało mogę stwierdzić, że wiedźmin jest jak najbardziej europejski.
  • Odpowiedz
@Aztec26626: Ale nie snuli pieśni o świecie Wiedźmina. Sapkowski wybudował świat posiłkując się tymi mitami, ale nie opierał się na historycznej Europie. Tak samo jak God of War, tak samo jak Skyrim, tak samo jak masa książek, gier i filmów. To jest fantasy
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: Może ja mam utopijną wizję świata gdzie kolor skóry nie ma znaczenia i stąd moje odbicie od tego rynsztoku. Dokładnie tak jak napisałeś, najzabwaniejsze jest oburzenie wielkich znawców sagi, która w dużym stopniu tyczy właśnie problemu rasizmu. Nie rozumienie pojęcia "adaptacja" to jak dla mnie jakaś abstrakcja.

U polskich odbiorców największym problemem serialu są chyba właśnie nie pasujące ich zdaniem postaci, natomiast zachód odbija się przez wielowątkowość czy przyrównywanie
  • Odpowiedz