Wpis z mikrobloga

Dwie ciekawe informacje o eksperymentach w CERN i Fermilab.

1. Nowy eksperyment FASERv będzie próbował dokonać detekcji neutrin z kolizji w LHC <- w formie znaleziska.

Krótki opis - Detektor FASERv, mniejszy z detektorów eksperymentu FASER w CERN o wymiarach 25 cm x 25 cm x 135 cm i ważący jednak aż 1200 kg będzie próbował w najbliższym i planowanym od 2021 r. cyklu pracy LHC uchwycić neutrina pochodzące z wysokoenergetycznych zderzeń zachodzących w akceleratorze. Jak do tej pory udało się dokonać detekcji neutrin pochodzących ze Słońca, z reaktorów jądrowych na Ziemi czy z promieniowania kosmicznego oddziałującego z atmosferą ziemską. Nigdy jednak nie znaleziono śladów neutrin pochodzących ze zderzeń w akceleratorach cząstek - czyli miejsca gdzie teoretycznie powinny licznie powstawać.

2. Detektor MicroBooNE w Fermilab odkrywa nowe szczegóły interakcji pomiędzy neutrinami a płynnym argonem.

Krótki opis - Naukowcom z eksperymentu MicroBooNE udało się dokonać szczegółowych pomiarów interakcji neutrin z płynnym argonem znajdującym się w 170 tonowym zbiorniku. W najnowszej pracy bazującej na danych z MicroBooNE opublikowanej w Physical Review Letters zaprezentowano po raz pierwszy oddziaływanie neutrin z argonem w funkcji pędu i funkcji kąta mionu - cząstki wyłaniającej się z interakcji neutrinowo-argonowych. Fizycy zajmujący się neutrinami wiążą z badaniami duże nadzieje, a w szczególnościami z badaniami sposobu oscylacji neutrin. Neutrina czyli bardzo tajemnicze i słabo oddziałujące z pozostałą materią cząstki posiadają ciągle nieodgadnione własności tj. rzeczywista masa czy ich całkowita liczba rodzajów. Zdaniem badaczy neutrina mogłyby pomóc w odpowiedzi na pytania dotyczące ewolucji wszechświata oraz obserwowanej asymetrii pomiędzy materią i antymaterią czyli faktycznie mogłyby pomóc w szukaniu oznak fizyki wykraczającej poza Model Standardowy.

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmos #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
FakeR - Dwie ciekawe informacje o eksperymentach w CERN i Fermilab.

1. Nowy eksper...

źródło: comment_NhRi0El5ou8ZL21pxp0VJSwSNkXUnbFy.jpg

Pobierz
  • 6
@Fake_R: Co do pierwszej notki:

Nigdy jednak nie znaleziono śladów neutrin pochodzących ze zderzeń w akceleratorach cząstek - czyli miejsca gdzie teoretycznie powinny licznie powstawać.

To niestety to nie jest prawda, bo chociażby ten microBooNE przywołany w drugiej notce jest takim eksperymentem mierzącym neutrina wytworzone w zderzeniach protonów z akceleratora FermiLabie.
@Menorzinho: Może trochę źle się wyraziłem, ale zasugerowałem się tym co napisano na stronie CERN:

No neutrino produced at a particle collider has ever been detected, even though colliders create them in huge numbers. This could now change with the approval of a new detector for the FASER experiment at CERN. The small and inexpensive detector, called FASERν, will be placed at the front of the FASER experiment’s main detector, and
@Fake_R: A, czyli chodzi o to, że nie zaobserwowano neutrin produkowanych żargonowo w kolajderze czyli akceleratorze zderzającym przeciwbieżne wiązki. Do tej pory wiązki neutrinowe były produkowane w zderzeniach ze stałą tarczą.