Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #pracbaza #grafika #grafikakomputerowa #reklama

Może mi ktoś powiedzieć jak to jest z wami grafikami od kilku lat się bawię w grafikę komputerową - głównie raczej 3D.
No ale że tak powiem znam pół pakietu adobe na średnim poziomie, jakąś tam wyobraźnie mam i orientuje się mniej więcej w trendach - nie twierdzę że jestem grafikiem wysokiej półki - chociaż czasami znalazło się kilka fajnych dobrze płatnych zleceń z grafiki 3d.

Mnóstwo znajomych, znajomych znajomych prosiło mnie o ogarnięcie takich rzeczy jak(bo ja się znam):
- wizytówki
- ulotki
- kalendarze
- materiały promocyjne
- strony internetowe

No i jestem oczywiście na jakiś grupach z ogłoszeniami dla grafików i zupełnie nie ogarniam tych cen:
Nie mogę sobie wyobrazić jak tacy ludzie znajdują klientów jak:
liczą sobie za godzinę pracy np. 90 zł netto albo:
- projekt wizytówki 300 zł
- projekt ulotki 300 zł
- strona wizytówka 1,500 - 3000 zł (w 95% na WordPressie bez znajomości co się komu sprzedaje i jakie to ma konsekwencje prawne)
gdzie ja biorę np:
za wydruk wizytówek 1000 sztuk wraz z projektem 200 zł
prosta strona wizytówka, z ofertą hotelu itp itd 500 zł.

Serio przeglądam portofila tych ludzi i stwierdzam, że robię na równie dobrym poziomie co oni (graficznie) i nie rozumiem czemu im ktoś płaci za PROJEKT wizytówki 300 - 500 zł - gdzie to nie są jakieś j3bitne firmy tylko jakieś zakłady fryzjerskie itp.

Jakiś typ na grupie ostatnio napisał że potrzebuje jakieś logo dla swojej firmy otwiera firmę związana z montażem garaży blaszanych - napisał że ma budżet 100 zł.
95% ludzi go wyśmiało - napisałem do typa, zrobiłem logo nawet bez myślenia tak o z d--y zajęło mi to godzinkę (może) typ zadowolony - przelał 100 i tyle - a ci ze kuhwa księga znaku, projekty, wizualizacje logo to od 1000 się zaczyna...
WTF ?
Serio oni mają zlecenia jak 150 ludzi typowi odpisuje że za 100 zł sobie może sam narysować ?

W linku między innymi jedna z realizacji grafików którzy biorą 90 zł netto za godzinę pracy...stronka profesjonalnego grafika
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@samuraj24: nie jestem grafikiem, ale pracuję jako freelancer w innym zawodzie (w tym jako przedstawiciel agencji reklamowej z Polski w Belgii), i po prostu Ty psujesz rynek. Nisko się cenisz, psujesz rynek, bo ludzie widzą że da radę spk projekt za niższą cenę... A potem ci co się cenią mają problem, bo ich wyzywa się od oszustów, wyłudzaczy itp. a oni wiedzą że trzeba więcej zażądać, aby mieć ewentualne pole
  • Odpowiedz
@samuraj24: Jeszcze zapytam. Soft ma pan legalny, ZUS płaci? No właśnie. Na logach za 100 zł to byś musiał robić z 18 logo miesięcznie, a gdzie żreć, gdzie dach nad głową?
  • Odpowiedz
@loczyn: ja nie robie tego zawodowo, soft mam legalny place miesieczna licencje adobe.
Robie tylko zlecenia od znajomych,rodziny polecen i jak faktycznie nikt niechce wziasc zlecenia na jakiejs grupie. Tak to raczej biore jakies zlecenia na 3d - wizualizacja budynkow, wnetrz ewentualnie jakis model a podstawie dokumentacji.
  • Odpowiedz
@samuraj24: na sam wpierw, prowadzisz działalność (w sensie czy masz jakieś koszta stałe jak abonament lub dożywotnia licencja na używane oprogramowanie, zusy, vat, księgowa itp ewentualnie czynsz za lokal firmowy)? Czy też (tylko bez obrazy, normalne pytanie) mieszkasz u kogoś (rodzice, współlokatorstwo...) i masz niskie koszty życia?
Po drugie, budka z kebabem oraz panie zajmujące się makijażem, mają wbrew pozorom, duże dochody. Inaczej by tego nie prowadzili. Oni mają (zwłaszcza
  • Odpowiedz
@WutkaBXL: no nie mam dzialalnosci ,mam wydatki mieszkanie, zona. Pracuje na etat a poprostu po robocie dorabiam oķazjonalnie pod stołem przy:
- grafice
- stronach www
- naprawie sprzetu komputerowego
Biore kilka umow o dzielo, zlecenie zehy sie rozliczyc a 2 tyle biore pod stołem.
  • Odpowiedz
@samuraj24: no czyli omijasz podatki, nie płacisz zusu i w sumie to jak byś przestał to robić to byś żył dalej no i robisz ludziom za 100, coś co warte np 500. Gratuluje.
  • Odpowiedz
@samuraj24: No tak z 250 zl ok, sek w tym ze pytasz dlaczego ktos moze chciec 500 zl, odpowiedzia jest to, ze ta wizytowka jest kiepska. Znaczy spelnia swoja role ale nie jest tez jakims arcydzielem. Wiec raczej obstawiam ze 500 zl to sa te ktore musza wygladac na bardziej profesjonalne.
  • Odpowiedz
@samuraj24: Tez inna kwestia ze duzi gracze raczej nie bawia sie w tylko wizytowka czy tylko uloteczka tylko robia caly branding, z ksiega znaku i wszystkimi papierzyskami to wtedy jest 8k+
  • Odpowiedz
@samuraj24: Idąc tropem @loczyn zapytam czy stocki, czcionki też kupujesz czy p-----------z? ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zdjęcia z Grafika Google tak sobie też nie mozna brać. Zawsze może autor znaleźć twoje dzieło z użytymi jego dziełami.

Graficy tyle biorą bo pewnie sami grafiki robią, a jak trzeba jakieś profesjonalne elementy do ulotek typu grupa ludzi czy jakieś miejsce uchwycone, to muszą mieć ze stocka. Jakby
  • Odpowiedz
@samuraj24: to co wszyscy piszą o utrzymaniu się i psuciu rynku przez dostęp do narzędzi nielegalnie i gotowych elementów które pozwalają szybko robić projekty to jedno, ale jest jeszcze inna, ważniejsza imo kwestia. Tak naprawdę nie płacisz tylko za logo, płacisz za MNIEJSZE RYZYKO że coś pójdzie nie tak.

Przykładowo, produkujesz coś w 100 000 sztuk, gdzie każda sztuka kosztuje 100 zł, więc nakład jest warty 10 milionów - więc
  • Odpowiedz
@samuraj24: dlaczego nazywasz bzdetami coś co na co dzień obserwuję w swojej pracy :D poza tym to nie są tylko moje własne "bzdety" a jeden z wykładów Chrisa Do (designera którego agencja tworzy czołowe kampanie dla m.in. xboxa, riot games, subway, microsoftu, sony i wielu innych, nie chcesz wiedzieć ile on kasuje za logo...)

Jednocześnie zgadzam się z Tobą w tej kwestii że każdy powinien znaleźć coś dla siebie, i
  • Odpowiedz
@Kien: lol prawie 2000 za 1000 wizytowek drukowalem chyba juz 50 ludzia wizytowki i nikt nie negowal ich jakosci - zreszta nie robie brendingu firmie z milionowym budżetem zresztą Ci graficy z grupy tez - wystarczy przejrzeć ihc portfolia.
  • Odpowiedz