Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 38
@zlotypiachnaplazy:
Można mieć inną kombinację chromosomów niż XY lub XX

XXY Zespół Klinefeltera
X0 Zespół Turnera
XXX Trisomia chromosomu X
XYY Zespół Jacobs

Dodatkowo istnieje całe spektrum interpłciowości, kiedy np osoba z chromosomami XY oraz męskimi gonadami posiada żeńskie narządy płciowe (pochwę, łechtaczkę, wargi sromowe) i rozwija się jak biologiczna kobieta Zepół Morrisa
Ty swoje, nauka swoje


@zlotypiachnaplazy: Tylko, że na udostępnionym obrazku brakuje bardzo wielu elementów po stronie nauki, aczkolwiek wiem, że nie pasuje wtedy do tezy i ideologii, więc tego nie dołożysz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wystarczy powiedzieć, że za bardzo nie wiesz jak działają chromosomy i co to w ogóle jest.
A w kontekście nauki to jeszcze warto sprawdzić czym jest transseksualizm i czy aby na pewno odnosi się do zmian chromosomów czy może jednak "dostosowywania" ciała do mózgu pacjenta. Dostosowywania w postaci zmiany drugo i trzeciorzędowych cech płciowych i tranzycji społecznej.


@Ptrg: Dlaczego jak mózg myśli że jestem kobietą w ciele mężczyzny to spoko, dostaję hormony a jak mózg myśli, że jestem Jezusem to zamykają mnie w szpitalu psychiatrycznym? Facet
@zlotypiachnaplazy: Polecam poczytać polską edycję "Scientific American", wyd. specjalne z października 2017. Dość prostym językiem w sposób dokładny tłumaczą czemu płeć nie zależy tylko od chromosomów.

Tak btw. Moim zdaniem to najrzetelniejsze czasopismo naukowe dostępne w polskim języku.
@DeadIy: @Shatter: @vin42: Płeć społeczna to zbiór zachowań które są przypisane do jednej płci, rzeczy które nie mają związku z biologią a są uważane za męskie lub kobiece, nie wiem co tu jest nienaukowego. O to chodziło w NYC, co potem różnego rodzaju kiepskie pisma se przetłumaczyły na "32 płcie".
@Matrioszkawkieszeni: Nie, raczej chodzi o brak dyskryminacji osób trans płciowych ewentulnie jakby autor obrazka z góry doczytał to
@Ptrg: To nazwijmy to społecznymi nornami płci, a nie - mylnie - płcią społeczną. Nie twórzmy nauko- bzdur, żeby autorytetem nauki racjonalizować politykę, ideologię, bzdury.
@DeadIy: A jakie to ma znaczenie ? Mają zmieniać nazwę jakiegoś pojęcia bo komuś to nie pasuje do światopoglądu ? Po co ? Właśnie dlatego jest dopisek "społeczna" by było wiadomo o czym się mówi.
Btw, co tu jest nauko bzdurą i co konkretnie chce się racjonalizować nauką ?
@Ptrg: No właśnie wprowadzono pojęcie płci społecznej, które zastępuje określenia naukowe, co rozmywa granicę między prawdą, a fikcją. Nauko-bzdura to coś co na naukę pozuje, korzystając z jej języka, ale nauką poparte nie jest. W ten sposób pojęcia jak ,,płeć społeczna" spełniają potrzeby światopoglądowe ich twórców.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Soojin21: Wszystko co wymieniłeś to są albo choroby albo wady genetyczne i nie są one wyznacznikiem normy. Dodam tylko, że to nie jest moje zdanie a zdanie medycyny tak samo sądzi Wikipedia.