Wpis z mikrobloga

@ActiZ: imo to albo ubuntu cinamon albo mint cinamon, pierwsze jest w zasadzie najpopularniejsze więc ma łatwiejszy dostęp do wszystkiego, drugi jest 'bardziej dopracowany'

na początek musisz wiedzieć że jeśli oczekujesz czegoś więcej niż przeglądarka, filmy, muzyka, jakiś office, czy duperele to pojawiają się problemy z kompatybilnością sprzętu, oraz trzeba grzebać w google za komendami do konsoli

system darmowy ale od lat się nie rozwija pod domowy desktop, każdy komputer ma
Coś muszę wiedzieć przed instalacją?


@ActiZ: Że są różnice w podstawowych rzeczach, które później się zacierają wraz z użytkowaniem. Że podejście w systemie do wielu spraw jest inne dla przykładu nie ma instalatorów programów, sterowniki są zazwyczaj już w systemie i inne takie bzedety.

Która wersja będzie najbardziej odpowiednia


Myślę, że coś najpopularnijeszego czyli cokolwiek oparte o ubuntu np kubuntu, ubuntu cinnamon czy xubuntu. Jaki masz sprzęt?
instalacja jest skopana bo musisz robić jakieś rooty, home'y i inne duperele zamiast po prostu wybrać partycję


@jacieniemog28: instalowałeś jakiegoś współczesnego Linuksa (może z wyjątkiem Archa)? ;) Jak chcesz to możesz poustawiać wszystko na osobnych partycjach, a jak nie to klikasz "instalacja domyślna" i instaluje się wszystko na jednej.
@ActiZ: Instaluj Kubuntu, nie czytaj głupot, że system nie rozwija się po desktopy - rozwija się i jest gotowy do działania od razu po instalacji. Chcesz instalować obok windowsa czy jako jedyny system?
@HarvestRain: Jako jedyny system, generalnie to z tego co widzę to stery do mojej grafy są tylko pod Ubuntu.
Może pisze teraz głupoty, ale ja to się nie znam ¯\_(ツ)_/¯
@ActiZ: No to kubuntu będzie idealne, co do instalacji to nie powinno być kłopotów, instalator Cię poprowadzi, jedyne co potrzebujesz to pobrać iso, sprawdzić SHA256, czy nie nastąpiły błędy przy pobraniu (raz miałem), zrobić live usb (do tego przyda się rufus) i jazda.
@ActiZ: jeśli jeszcze nie zainstalowałeś, to sprawdź sobie PopOS, który jest dostarczany z już zaimplementowanymi sterownikami pod konkretne karty (AMD albo NVidia); jest oparty na Ubuntu, więc w przypadku wystąpienia problemów rozwiązanie znajdziesz w necie (polecam mieć system po angielsku, bo wtedy tylko kopiujesz treść błędu i masz gotową odpowiedź).

Najlepszym wyjściem będzie zrobienie sobie trzech sticków z odpowiednio Pop
OS, Kubuntu i Mint Cinnamon, odpalenie wersji live i zainstalowanie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ActiZ: tak jak przedmówca bierz PopOS. Bazuje na Ubuntu ale jest w przeciwieństwie do Ubuntu dobrze zoptymalizowany i bardzo szybki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ActiZ: masz bogaty wybór LiveCD - przetestuj i zobacz... odnośnie instalacji na dysku - od siebie polecę OpenSuse Leap, Mint ewentualnie jak nie boisz się od czasu do czasu zajrzeć do systemu to ew. Manjaro