Wpis z mikrobloga

cześć mirki, mam zagwozdkę związaną z założeniem działalności gospodarczej, może ktoś coś doradzi, bo akurat weekend i nie dobije się do żadnego księgowego, a mi to spokoju nie daje...

Czy wielu z was ma założoną działalnośc w miejscu zameldowanai, a nie zamieszkania, które jest xxx km dalej? :v

Chcę założyć działalność od zaraz. Jestem zameldowany w innym miejscu niż mieszkam. Chciałem podać jako adres firmowy miejsce zamieszkania, ale wynajmuje tu tylko pokój + własciciel wtedy musi wyrazić zgodę i płacić większy podatek (min 18% zamiast 8,5% z wynajmu...) więc to generuje tylko problemy i koszty...

Pracuję zdalnie z podkreśleniem w umowie, że moge pracować skąd chce.

1. Czy mogę nie podawać stałego miejsca prowadzenia działalności?
1.2. Jeśli nie muszę to moge podać faktyczny stan zamieszkania i nie muszę o tym informować właściciela przez co nie będzie musiał płacić wiekszego podatku (który zapewne musiałbym pokryć ja :) )
2. Dlatego kusi mnie żeby na max rok podać wszędzie adres zameldowania -- jest to popularne? :v Często zdarzają się kontrole i wieksze problemy z tego względu?

Może ktoś miał podobną sytuację i rozwiązął ją jeszcze inaczej? help :v
#programowanie #b2b #jdg #ksiegowosc #prawo
  • 25
@bosfor606 Adres rejestracji działalności gospodarczej nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Ważne aby to był adres z którego będziesz odbierał korespondencję i tyle. Jeśli to jest kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania, to proponuję biuro wirtualne - mniej kombinowania, zawsze ktoś odbierze korespondencję - a tak byś musiał lecieć kilkaset kilometrów z awizo.
@alkb: wynajmuje pokój -- musiałbym prosić właściciela o zgodę, a dla neigo to się wiąże z wiekszym podatkiem od wynajmu nieruchomości. O ile dobrze rozumiem to co czytam w necie.

@semperfidelis: @jeloo: nie pomyślałem o biurze wirtualnym.

@masterix: dzięki, nie wiedziałem. A jeśli będę miał biuro księgowe, które mnie reprezentuje?
@masterix: no wtedy własnie może adres prowadzenia działalności by nie istanil, a adres zamieszkania byłby faktyczny, ale byłby bardziej jako adres korespondencyjny. chyba muszę dorwać jakiegoś księgowego w pon xD ale może faktycznie wirtualne biuro załatwi sprawę, poczytam o tym jutro :v dzięki Panowie!
@masterix: ja z Panem który to "kontroluje" rozmawiałem w urzędzie i powiedziałem, że jak coś to niech dzwoni to znajdę się pod wskazanym przeze mnie adresem.
US musi mieć potwierdzenie, że Twój adres faktycznie istnieje, musi "zobaczyć Twoje drzwi". A Panowie od VAT u mnie na wsi spoko, powinni klonować.
@NaChMiNick: no to Ty załątwiłeś to wcześniej, do mnie zadzwonił jak przybył na miejsce i nie zastał :) No i z rozmowy wynikło, żebym się stawił to poczekał na mnie, załatwiliśmy i każdy w swoją stronę.
@bosfor606 czytam niektóre wypowiedzi i szkoda słów. Nie radzę otwierać działalności w miejscu zamieszkania bez umowy z właścicielem. Możliwe konsekwencje? Wyrejestrowanie działalności i konieczność ponownego rozliczenia podatków (wszelkie odliczenia - pa pa) plus możliwa kara. Tym bardziej możliwe im bardziej się właściciel wk... Zdenerwuje.
Lepiej zarejestrować w miejscu zameldowania. Jeśli Zarejestrujesz się jako VATowiec to pewnie przyjdzie urzędnik na oględziny - ale tu wystarczy domowników uprzedzić. A jak się urzędnik uprze to
@uczeniemaszyn: @elf_pszeniczny: dzięki Panowie, tak zrobię na 99%. Hmm, jeszcze mi przychodzi do glowy jakies pełnomocnictwo chwilowe na czlonka rodziny zeby miec pewnosc zeby nie tyrac xxx km xdd ale nie wiem czy to do zrobienia tym bardziej bez podróży

@NaChMiNick: powinni klonować? :p w kazdym razie będę chcial zlozyc VAT-R przez neta więc chyba nie będę mial okazji :v

ogólnie tez sie zastanawiam jak w mniejszych miejscowościach robią