Wpis z mikrobloga

Po serii wpisów z Maroko, mały przerywnik z Polski a konkretnie z Podkarpacia. Kiedyś uznawany za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Zbudowany bez użycia gwoździ w XV wieku. O jakim kościele mowa? Chodzi o Haczów w powiecie brzozowskim. Wpisany na listę UNESCO wraz z 5 innymi kościołami w Małopolsce i na Podkarpaciu (Blizne, Binarowa, Dębno, Lipnica Murowana, Sękowa). Trochę historii, opisów i przede wszystkim panoramy znajdziecie we wpisie poniżej.

Chyba nawet kiedyś był tutaj wykop od @MG78, ale chcę pokazać ten kościół z perspektywy "3D" ;)

https://podroze360.tk/2019/11/14/gotycki-kosciol-haczow/

Autorski tag do obserwowania/czarnolistowania: #podroze360

#podroze #podrozujzwykopem #podkarpacie #brzozow #architektura #kosciol #unesco
Pobierz MrDeadhead - Po serii wpisów z Maroko, mały przerywnik z Polski a konkretnie z Podkar...
źródło: comment_SdAFSohyYyrma09wR60Mlr5vCz0Ka9m6.jpg
  • 12
@Old_gamer1988: ogólnie SzAD obejmuje 4 województwa (małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie). Sama Małopolska to "tylko" 253 obiektów a Śląsk 93. Łącznie jest ich w cholerę i jeszcze trochę ;) Niestety przy części z obiektów ciężko dostać się do środka, więc i ze zwiedzaniem jest różnie (parę razy już się zdarzyło mi od drzwi odbić w różnych miejscach).

No i to co pisał @push3k-pro - jeśli chodzi o unikalność (i między innymi
@Andi128: czy Tatarzy to pewności nie mam, ale co do obronności się zgadzam. Podobnie jest w Bliznem (https://podroze360.tk/2018/05/09/kosciol-wszystkich-swietych-w-bliznem/), gdzie jeśli chodzi o lokacje i rolę to pełnił typowo obronną w przypadku napadów różnych band na wioskę. Wiem, że akurat o Bliznem popełniłem kijowy artykuł a do środka mnie z kamerą nie chcą wpuścić, ale jak rozmawiałem z lokalnym księdzem, to mówił np o tunelach łączących kościół i plebanię, albo uciekających
@Andi128: nie wiem, nie próbowałem ( ͡º ͜ʖ͡º) A tak serio - to te podcienia o których mówisz, to soboty i nie miał one charakteru obronnego, tylko ochronę chłopów co przyszli z daleka do kościoła na niedzielną sumę. No i w wypadku Haczowa dobudowali je ponad 100 lat później w XVII wieku. No i z tego co kojarzę, to kościoły (a przynajmniej te drewniane) nie posiadały