Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wpadłem ostatnio na pomysł uwarzenia piwa dla małżonki owocowego lekkiego. Jakże pomyślałem także uczyniłem. Po uwarzeniu tydzień fermentacji burzliwej potem dodałem pulpę mango na dwa tygodnie następnie zlanie z nad osadu piwa na fermentację cichą i ewentualnie dofermentowanie cukrów, które zostały na dwa tygodnie . I moje pytanie brzmi czy zminimalizowałem ryzyko granatów/gushingu po zabutelkowaniu? Zastanawiam się jeszcze nad cold crush. Piwo zabutelkuje za tydzień.

#piwowarstwo #piwo
  • 94
  • Odpowiedz
@yneb jesli startujesz piwa w 22, to na początku Ci skoczą do 24 w wiadrze,, bo fermentacja produkuje ciepło. Twoje piwa górnej fermentacji na pewno nie mają czystego profilu, (muszą być zdecydowanie estrowe), co wykazalaby jakakolwiek ocena osoby sensoryczne w piwie ogarniętej, ale cała ta zabawa polega na tym żeby smakowało Tobie :-) Z czasem zaczniesz zauważać więcej niuansów, porównuj swoje piwa do porządnych kraftow i wyciągaj wnioski a zarówno twoje
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertychochlik: mogę Ci wysłać piwo to sam się przekonasz, że nie ma żadnych estrów. Z tym że ja lubię wysoki wskaźnik Ibu :) widzę że nie wierzysz w moje umiejętności. Btw miałem taki pomysł na stworzenie takiego tagu gdzie piwowarzy wymienialiby się swoimi piwa i. Może zapoczatkujemy coś takiego?
  • Odpowiedz
@yneb: wierzę w Twoje umiejętności kolego i nie chciałem, byś odebrał to odwrotnie, serio ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z całym szacunkiem do Ciebie i Twoich piw, możesz po prostu nie mieć świadomości na temat tego jak ważna jest prawidłowa fermentacja dla piwa, co wynika zwykle z ilości zrobionych warek i nie ma w tym nic złego, bo każdy kto warzy piwo, kiedyś robił pierwszą czy dziesiątą warkę.

W tym wszystkim jednak lekko próbujesz zawrócić kijem Wisłę. Weź do ręki jedną uznaną publikację na ten temat, albo odpal wywiad z kimś kogo możesz uznać autorytet w świecie piwa.
Dla przykładu, niech będzie to
- Yeast: The Practical Guide to Beer Fermentation
- wywiad z Palmerem w Beersmith podcast (Palmer jest autorem najbardziej powszechnej i znanej na świecie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertychochlik: spoko luz nie biorę tego do siebie, obczaję na pewno polski link, aż tak angielskiego nie znam. Propozycja o wymianie piwka aktualna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@yneb: chętnie coś wymienie :-) taka otwarta i powszechna idea wymiany budzi się co chwile i co chwilę wygasa. w okolicach świąt będę miał troche więcej piw, mogę wtedy trochę po jednym wrzucić w paczkomat, bo dla jednego piwa szkoda zachodu :D jak jesteś chętny to zapraszam na PW
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wertychochlik: spoko fajnie, odezwę się przed świętami ja póki co mam dwie warki trzecia w drodze to otworzymy tag i mam nadzieję zapoczatkujemy coś fajnego.
A co do podcast bardzo fajny kanał muszę nadrobić.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hubi-hubi: wow Kozak masz swoją lodówkę ekstra opcja ile za to dałeś? Z tym że w podcascie co dał kolega wcześniej też ludzie mówili że w lato przed zadaniem drożdży dają radę schłodzić tylko do 28 stopni bo za gorąco. Więc nie do końca trzymają temperaturę, napowietrzanie za to miało być ultra ważne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yneb: za darmo. Kumpel robi w lodówkach. To o czym oni mówili to może prawda - nie są w stanie schłodzić chłodnica niżej, bo woda w kranie po prostu jest cieplejsza niż zima. Ale to nie znaczy że zadaja drożdże do piwa, które ma 28 stopni. Po prostu pewnie wrzucają piwo do lodówki w celu schlodzenia go do ok 15 stopni, wtedy napowietrzaja i dają drożdże.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yneb: albo zawsze można użyć kveikow - drożdży, które lubią wysoka temperaturę. Jeżeli nie masz możliwości kontrolowania temp to bym polecał takie rozwiązanie, niżeli jechać na 24 stopniach us05 w wiadrze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yneb: ewentualnie zrobić lodówkę styropianowa i do niej wkładać zamrożone pety. Choc ciężko utrzymać porządana temperaturę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertychochlik: jak pisałeś podnieść temperaturę żeby dofermentować piwo to miałeś na myśli żeby nie przekroczyć max temp fermentacji równocześnie ?
  • Odpowiedz
Ogólnie tak, choć gdy piwo jest przefermentowane powiedzmy w 95% to nawet podniesienie do 25C nie zrobi mu krzywdy. Fatalnie natomiast byłoby zaserwować mu taka temperature na początek, bo fermentacja przebiegłaby pewnie w dobę-dwie, z produkcją ogromnej ilości związków niepożądanych.

Rozejrzec się możesz też na piwo.org. przykładowo, Czesław Dziełak (podwójny zdobywca grand championa) w swoich notatkach zapisywał temperaturę piwa codziennie i stosował schematy typu: przetrzymanie startu fermentacji w bezpiecznej temperaturze przez dwie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@yneb: ziomek. Zaczynasz fermentacje od temperatury pracy drożdży, czyli nisko. Przy us05 to ok 15 stopni. Fermentacja rusza, jest to proces egzotermiczny - uwalnia się ciepło. Temperatura w wiadrze rośnie. Dobrze jest, żeby po tych 3 najbardziej intensywnych dniach fermentacji burzliwej, wrzucić wiadro do chaty, co by drożdże nie poszły spać, kiedy temp w wiadrze spadnie. Wtedy masz pewność, że przejadly wszystko i można śmiało na cicha/w butelki dawać.
  • Odpowiedz
@hubi-hubi
@yneb
Mysle że dobre ogarnięcie pudła styro potrafi zrobić robotę, ale sam nigdy nie korzystałem. Mnóstwo piwowarów chwali.
Np. Janek z alchemii działał bardzo długo z pudłem styropianowym i ma kilkadziesiąt wygranych konkursów i puchar PSPD ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz