Wpis z mikrobloga

"Tak mi dopomóż Bóg" - czyli ilu wierzących, a ilu ateistów/agnostyków jest wśród nowych posłów na podstawie ślubowania

Nowi posłowie złożyli dziś ślubowanie- do słowa "Ślubuję" mogli dodać "Tak mi dopomóż Bóg"
Poniżej statystyki poszczególnych klubów i koła parlamentarnego:

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

235 posłów: wszyscy dodali zdanie: Tak mi dopomóż Bóg
małe wątpliwości: Marek Zagórski i Piotr Wawrzyk - coś mamrotali po "Ślubuję" więc zakładam, że raczej dodali zdanie
Ciekawostka: "Tak mi dopomóż Bóg" dodał też Mariusz Kamiński, dotychczas znany jako jedyny ateista wśród czołowych polityków PiS

KOALICJA OBYWATELSKA
134 posłów: 47 nie dodało zdania: Tak mi dopomóż Bóg

Dodali m.in. liderzy i znani z PO: Schetyna, Budka, Kidawa-Błońska, Siemoniak, Neuman, Grabarczyk, Dolniak, Kropiwnicki, Tomczyk, Szumilas, Gajewska, Nitras, Szczerba, Szumilas, oraz dawni politycy PiS (obecnie PO): Kowal, Poncyliusz, Zalewski
Ciekawostka: Dariusz Rosati znany ekonomista i profesor związany z lewicą też dodał "Tak mi dopomóż Bóg"

Nie dodali
Głównie posłowie związani z Nowoczesną - ze znanych m.in.: Lubnauer, Gasiuk-Pihowicz, Dolniak, Henning-Kloska, Mieszkowski, Szłapka, Jachira, Zembaczyński; związani z lewicą: Joński, Napieralski, Piekarska

Z PO ze znanych nie dodali m.in.: Mucha, Jagna Marczułajtis, Pomaska, Sienkiewicz, Kluzik, Kierwiński
Ciekawostka: Jarosław Wałęsa nie dodał "Tak mi dopomóż Bóg"

SLD + WIOSNA + Razem

49 posłów i nikt nie dodał zdania: "Tak mi dopomóż Bóg"

PSL+Kukiz

30 posłów i dwoje nie dodało

KONFEDERACJA

11 posłów i wszyscy dodali "Tak mi dopomóż Bóg"

Dwie osoby dodały nieprzewidziane protokołem zdanie:

Grzegorz Braun dodał "Tak mi dopomóż Bóg w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci
Anna Siarkowska dodała: Tak mi dopomóż Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci

Statystki mogą zawierać małe błędy np. na ślubowaniu mogło być nieobecnych kilku posłów czy niewielkie błędy w obliczeniach (poprawki mile widziane)

#ciekawostki #polityka #religia #katolicyzm #chrzescijanstwo #lewica #4konserwy #neuropa #konfederacja #pis #koalicjaobywatelska #ateizm #agnostycyzm #polska #sejm
  • 29
@Dutch: @iAmTS

zadanie z gwiazdką: porównać kto z obecnych posłów SLD teraz nie dodał a np. 12 lat temu dodał ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Z SLD to praktycznie nikogo nie ma z tej starej ekipy (Senyszyn tak samo ślubowała, rzecz jasna), ale np. w 2007 roku Joanna Mucha, Joanna Kluzik-Rostkowska i Iwona Śledzińska-Katarasińska ślubowały "z Bogiem", a w tym roku "bez". Tylko czy to ma jakiś wpływ