Wpis z mikrobloga

Robiąc przerwę od pszczół oraz w ramach #ocieplaniewizerunkuosy chciałabym Wam przedstawić moje chwile z klecanką polną. Mogłam zobaczyć, jak regulują temperaturę w gnieździe, obserwować je pływające na wodzie, poznałam cymonka klecankcowca (pasożyta udającego klecankę) i in.
Miłego wieczoru
#dzicyzapylacze

Zapraszam: http://dzicyzapylacze.pl/polistes-nimpha-klecanka-polna/
Więcej zdjęć w komentarzach.

#zwierzeta #owady #przyroda #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
M.....e - Robiąc przerwę od pszczół oraz w ramach #ocieplaniewizerunkuosy chciałabym ...

źródło: comment_iedzZN6SjY9yV3tMzOe88y8H3a6aegmG.jpg

Pobierz
  • 34
@Stalowypecherz: To żądłówki, więc mogą użądlić. Jednak klecanki nie są agresywne. Mogą użądlić w przypadku bezpośredniego zagrożenia (przyciśnięcie ręką) lub gdy czują, że coś zagraża ich gniazdu. Ja oglądałam je z bliska. Obserwowałam wiele gniazd i mam same pozytywne doświadczenia. To nie są te osy, które przylatują do kanapek.

Taka ciekawostka. U żądłówek tylko samice mają żądło, więc, gdy potrafisz rozróżniać samca i samicę, możesz wziąć bez obaw nawet szerszenia do
i nie trzeba się ich obawiać


@Megachilidae: użądlenie przez klecankę jest cholernie bolesne
Mnie wystarczy, że oberwałem od szerszeni kilka razy, przy czym ich ugryzienie wydawało mi się boleśniejsze od użądlenia. A nie chciałbym "posmakować" łupnia od klecanki, o czym raczył mi ze szczegółami opowiedzieć jeden znajomy.
Nie wiem jak wygląda u nich agresywność, ale podobno nie są agresywne na tle większości gatunków os.
@Dibhala: W artykule piszę o tym, że jest to bolesne i jak w przypadku każdej żądłówki należy być ostrożnym. Jednak piszę również o tym, że nie wykazują agresji. Chodzi mi o uprzedzenia w stosunku do owadów, które kojarzą się z osami właściwymi i szerszeniem.
@stefan_banach: Cymonek zachowuje się jak ninja, porusza się "tip-topkami";)

Strategia parazytoida polega na powolnym, ukradkowym zbliżaniu się do gniazda os, a następnie na bardzo szybkim wtargnięciu na plaster i złożeniu jaja zanim zostanie przepędzony przez klecanki. Jedynie 21% prób złożenia jaja kończy się pomyślnym usytuowaniem odwłoka parazytoida w docelowej komórce.


Źródło cyt.: Kozyra K., Pasożyty i parazytoidy klecanek, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, t.62, nr 1 (298), str. 65-75.
@Zerp: Nie pomyślałam o zamieszczeniu zdjęć żywej osy, bo zamieściłam zdjęcia trupków, które znalazłam.
Na górze trzpiennik olbrzymi, po lewej osa, po prawej klecanka.

Trzpiennika zamieściłam tutaj jedynie jako ciekawostkę - nie jest on żądłówką. Ten duży „kolec” nie jest żądłem. Jest to pokładełko służące do składania jaj. Trzpiennik jest bardzo duży (długość ciała 15-40 mm) i bywa mylony z szerszeniem.
Klecanki mają smuklejsze ciało niż osy z rodzaju Vespula.
M.....e - @Zerp: Nie pomyślałam o zamieszczeniu zdjęć żywej osy, bo zamieściłam zdjęc...

źródło: comment_tdZFY3YAhyUxT8SLweDwz0QACt94P9Y4.jpg

Pobierz
@Zerp: Są mniej więcej tego samego rozmiaru. Jedynie królowa osy (Vespula) jest znacznie większa niż klecanka. Klecanka jest wyraźnie szczuplejsza i nie tak żółta jak osa. Różnią się również sposobem budowy gniazda. Kolonie os są też o wiele większe.