Wpis z mikrobloga

@oydamoydam zawsze mnie to ciekawiło i byłem przekonany po nauce historii, że właśnie obecna Lubelszczyzna jest obszarem, który najczęściej był w granicach Polski. Ta mapka mnie w tym utwierdziła a potem była już tylko duma, że ze mnie Polak na 101% ( ͡º ͜ʖ͡º)
@NukeOps:

no nie do końca, nie słyszałem by w historii świata, Rzeczypospolita Obojga Narodów była uznawana za imperium.


Bartosiak tak mówi o I Rzeczpospolitej ;)
Imperium to struktura polityczna władająca na wielkim obszarze terytorialnym, charakteryzuje się porządkiem społecznym, w ramach którego pokojowo funkcjonuje wiele różnych ludów i bytów politycznych poddanych jednej władzy zwierzchniej. Na tej mapce widać obszar rdzeniowy i peryferia. I do dziś ludy dawnego imperium Rzeczpospolitej z jej peryferiów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@dziczyznaa:

w gruncie rzeczy należałoby doliczyć ziemie RON po Unii Lubelskiej. To chyba lepiej oddawałoby istotę rzeczy.


No właśnie nie. RON można porównać do federacji dwóch równorzędnych podmiotów politycznych, które pomimo połączenia wielu aspektów ciągle pozostawały oddzielone w wielu innych. Chociażby wojsko, które nigdy nie było wspólne i równocześnie funkcjonowali hetman koronny i hetman litewski. Jeśli jednak dalej uważasz, że należałoby te tereny doliczyć to równocześnie należałoby w analogicznej mapie Litwy