Wpis z mikrobloga

Kilka porad dla osób, które dopiero zastanawiają się nad budową domu lub szukają działki. :) #budujzchaferem

a) Niezależnie od tego, jakie masz marzenie, marzenia o budowie domu muszą iść razem z finansami. Marzenia o efektownym domu, saunie, basenie i ogrodzie zimowym nie mają znaczenia, jeżeli pieniądze skończą się w połowie wykończeniówki.

b) Nie ma co za bardzo przywiązywać wagi do projektów typowych: nawet najmniej funkcjonalny dom będzie na wizualizacjach wyglądał prześlicznie. :) Lepiej zastanowić się nad swoimi potrzebami i upewnić się, że nas na nie stać. Jak to zrobić? Zadaj (zadajcie) sobie wiele pytań:

c) Jaki chcesz mieć dom? Parterowy, z poddaszem, piętrowy? Pomyśl, jakie pomieszczenia ma mieć twój dom i określ ich powierzchnię. Jak duży salon? Jakie pokoje dziecięce? Garaż na jedno stanowisko czy dwa? Czy chcesz garderobę i gabinet? Co z piwnicą? Czy masz na nią pomysł?

d) Zastanów się nad swoim typowym trybem dnia od pobudki do położenia się spać.

- Gdzie będziesz rano się ubierał i mył? Gdzie będą myły się Twoje dzieci? Dopiero planujecie dzieci? To nic, zastanówcie się, co będzie za kilka lat. :) Odpowiedzi wpłyną na liczbę oraz umiejscowienie łazienek i garderób.

- Gdzie będziesz jadł? Czy jadalnia będzie połączona w salonem? Może będziesz jadł w kuchni? Czy kuchnia będzie osobnym pomieszczeniem?

- Jak będzie wyglądało Twoje wyjście do pracy? Gdzie będziesz parkował samochód? Czy masz do niego wygodny dostęp?

- Jak wygląda powrót po pracy? Wracasz z zakupami i chcesz przygotować obiad. Gdzie zostawiasz zakupy? Być może postanowisz wybudować dom z garażem, w którym między nim, a kuchnią znajduje się spiżarnia. Przyjeżdżasz do domu, część zakupów (warzywa, chemia) zostawiasz w spiżarni, resztę w kuchni. Myślisz o innym rozwiązaniu? Pomyśl gdzie będziesz zostawiał zakupy.

- Jak wyobrażasz sobie wymarzoną kuchnię? Jak wygląda przygotowanie posiłków? Wyobraź sobie, że wyjmujesz rzeczy z lodówki na blat roboczy. Część z nich myjesz i suszysz. Potem smażysz lub gotujesz. W kuchni powinien być łatwy dostęp do zlewu i wszystkich urządzeń. A może nie lubisz gotować i kuchnia nie ma większego znaczenia?

- W jaki sposób spędzasz wolny czas? Masz hobby? Lubisz majsterkować? Potrzebujesz dodatkowego pomieszczenia?

- Jak będzie wyglądał wieczór? W jaki sposób odpoczywacie? Podpowiem, że warto oddzielić sypialnię od pokoju dziecięcego albo innym pomieszczeniem albo w ostateczności szafą. Dlaczego? Domyślcie się ;)

- Jak szykowanie się do snu i pójście spać? Jeżeli planujecie dzieci, to dajcie znać, to co nieco podpowiem (tu ojciec dwójki ;) )

Inne pytania:

- Co z gośćmi? Planujesz pokój gościnny? Gdzie będzie WC?

- Gdzie będziesz trzymał narzędzia ogrodnicze i przydajmisie? Garaż? Kotłownia? Spiżarnia?

- Gdzie będziesz prał i suszył pranie?

To tylko kilkanaście pytań na które każdy z Was odpowie inaczej i dlatego każdy buduje inny dom ;)

e) Po określeniu powierzchni naszego domu czas oszacować koszt zakupu działki i wybudowania oraz nasze możliwości finansowe. Temat jest skomplikowany i kiedyś go omówiłem na youtubie, ale w skrócie:

– Wstępnie określ ceny działek, które ci się podobają w danej okolicy.

– Udaj się na wycieczkę. Porozglądaj się po okolicy. Zapuszczaj się w mniej uczęszczane rejony. Szukaj ogłoszeń na płotach i słupach ogłoszeniowych. Dzwoń. Rozmawiaj z osobami, które się budują. Uzyskaj jak najwięcej informacji o cenach.

– Policz średnią cenę działki (jeżeli to możliwe, uwzględnij działki uzbrojone) i dodaj 5-10% zapasu na koszty związane z odpowiednim przygotowaniem działki do budowy (wycięcie drzew, wyrównanie terenu). Policz także koszty notarialne i podatek PCC.

- Przy szacowaniu kosztów budowy nie sugeruj się kosztorysami, które są przy „typowych” projektach. Bywają takie, które są zaniżane i nie obejmujące wykonania wszystkich prac oraz podatków.

- Zorientuj się, ile kosztuje wybudowanie i wykończenie domu w Twoim województwie za 1 m2 i pomnóż uzyskaną kwotę przez całkowitą liczbę metrów (pamiętaj o powierzchni, którą zajmują korytarze i schody). Uzyskaną kwotę pomnóż razy 1,5. Tak, aż tyle. To tylko wstępne szacowanie, a podczas liczenia łatwo zapomnieć o tym, że budować się będziemy za rok-dwa, a ceny mogą pójść jeszcze do góry. Nie warto też się sugerować, ile ktoś inny zapłacił za budowę. Poza tym trzeba uwzględnić „drobne” rzeczy jak projekt, dokumenty, kierownik budowy itp. i trzeba pamiętać, że podczas budowy zawsze coś się zmienia i ponosi się dodatkowe koszty. Jeżeli przy takim pesymistycznym założeniu będzie Cię stać na dom - super. Jeżeli nie, powinieneś uszczegółowić swoje oczekiwania. Najbardziej można popłynąć na wykończeniu domu.

f) Szukasz działki? Pamiętaj, że na każdej działce są różne ograniczenia. „Zakazy” są różne – to może być np. brak możliwości wybudowania domu piętrowego albo domu z płaskim dachem. To może być zakaz budowania domów powyżej pewnej wysokości albo zakaz budowy domu z dachem dwuspadowym. Ograniczeń jest wiele i dlatego dobrze znać swoje potrzeby i poświęcić czas na odpowiedź na pytania, które zadałem na początku.

g) Jaką działkę kupić?

Określ rozmiar. Duża działka = duża przestrzeń, ale wysoki koszt zakupu, zagospodarowania (trawnik, ogród, ogrodzenie) i więcej czasu na ogarnianie przestrzeni. Za mała działka może oznaczać brak miejsca i mniejszy komfort życia. Gdzieś to trzeba wypośrodkować.

Określ kształt. Działka trapezowa, trójkątna lub nieregularna może być w sam raz, jeżeli masz na nią pomysł. Weź zeszyt w kratkę, narysuj działki o różnych rozmiarach i kształtach i pobaw się umiejscawiając na niej dom, taras, garaż, trawnik, ogród, altanę, garaż, blaszany garaż na narzędzia itp.

h) Co sprawdzać i na co uważać?

- Przede wszystkim upewnij się, czy będziesz mógł wybudować na tej działce wymarzony dom. Zapoznaj się z planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy oraz rozporządzeniem o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - warto je przeczytać tylko po to, aby uświadomić sobie, ile parametrów wpływa na umieszczenie zabudowań na działce.

- Dowiedz się o koszt przyłączenia mediów (to, że media są "blisko" lub "w drodze" nie oznacza, że koszt podłączenia będzie niski!), sprawdź czas dojazdu do pracy, szkoły i sklepów w typowy dzień roboczy, sprawdzaj wszystkie dokumenty (jak księga wieczysta, ewidencja gruntów i budynków) i nigdy nie wierz sprzedającemu na słowo.

– Upewnij się, że jest możliwość zjazdu na drogę publiczną. W jakim stanie jest droga dojazdowa?Czy droga nie prowadzi przez inne działki? Czy nie ma służebności? Do kogo należy droga? Kto dba o jej naprawę i odśnieżanie?

- Grunt. Musi wystarczająco nośny do posadowienia budynku. „Zły” grunt oznacza konieczność zmiany technologii postawienia budynku (drogo!) lub wymiany całego gruntu (jeszcze drożej!). Właściciel działki powinien okazać badania geotechniczne. W przypadku ich braku, podpisz dobrą umowę przedwstępną i wykonaj badania na swój koszt. Skonsultuj się z prawnikiem.

- Ukształtowanie i uporządkowanie terenu. Jaki jest spadek terenu? Czy teren wymaga wyrównania lub uporządkowania? Czy teren nie jest położony niżej od sąsiednich działek?

– Czy rosną drzewa? Czy chcesz i możesz je wyciąć?

– Odwiedź działkę w różne dni i godziny. Czy czujesz nieprzyjemny zapach lub słyszysz nieprzyjemne dźwięki?

– Porozglądaj się. Szukaj miejsc, które mogą obniżyć komfort życia w danym miejscu.

– Porozmawiaj z sąsiadami. Jak się żyje w tym miejscu? Jak zachowuje się woda po opadach? Jaki jest stan dróg po zimie? Czy w okolicy są uciążliwe usługi lub obiekty? Jacy są lokalni urzędnicy?

– Czy teren znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków? Czy są miejsca archeologiczne lub obszar chronionego krajobrazu? Czy blisko nie ma linii wysokiego lub średniego napięcia? Czy przez działkę nie idzie rurociąg, kabel, gaz? Sprawdź mapę sieci technicznej uzbrojenia terenu. Odrzuć działki mieszczące się na terenach zalewowych. Uważaj na działki usytuowane na zboczach lub szkodach górniczych.

- Sprawdź wieloletnie plany inwestycyjne, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo budowy blisko planowanej inwestycji.

To tyle. Mógłbym opowiadać godzinami tylko o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze i zakupie działki, ale myślę, że umieściłem najważniejsze informacje do tego, aby marzenia o domu nieco urealnić. Jeżeli ktoś potrzebuje wiecej informacji to zapraszam na www.jaksiewybudowac.pl :)

#budujzwykopem #budowadomu #dom #budowa #budownictwo #dzialka
  • 25
@ciemnienie: Piszę rzeczy na których się znam, a wielu budujących docenia moją wiedzę i moje starania, aby każdy mógł wybudować dom i był z tego zadowolony. Z wieloma czytelnikami (także wykopowiczami) rozmawiałem po kilka godzin, aby wyjaśnić im wszystkie wątpliwości. Za taką pomoc nigdy nie wziąłem żadnego wynagrodzenia.
W pewnym momencie moja praca musi na siebie zacząć zarabiać. Dalej będę pisał wartościowe artykuły i pomagał ludziom, ale pieniądze też są ważne.
@el_capitano_grande: Nie jestem chirurgiem, a doradzam budującym. Ufam osobie, która pomogła setkom osób odpowiednio podejść i przygotować się do budowy, tak jak wierzę doradcy kredytowemu, który udzielił setek kredytów. Ufam też architektowi, który zaprojektował 100 domów, nawet, jeżeli żaden z nich nie był jego.
@chafer Zwrócił bym specjalną uwage na media, bo pracuje przy projektowaniu przyłączy prądu i czasami to jest dramat, przyłącze ma mieć kilkanascie metrów a sie ciągnie dwa trzy lata bo nie ma zgód i musi iść sprawa do sądu, sąsiedzi są najgorsi i to największy problem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Spoko post. Dodam sobie do ulubionych i może zajrzę jak ułoży nie się w życiu i będę się budował. Dodatkowo warto rozważyć czy WC będzie blisko drzwi bo np. bobi się coś w ogródku i nie chce się iść do WC przez cały dom bo musisz ściągać buty.
@chafer: Dodałbym jeszcze dostęp do INTERNETU. Wiadomo ze po mniejszych miejscowościach nie ma światłowodów czy sieci kablowych, ale żeby chociaż to LTE działało. Ja jak szukałem działki to w pierwszej kolejności brałem to pod uwagę. Odwiedziłem kilka naprawdę fajnych działek, przy lasku itp. Ale nawet wykonać połączenia się nie dało...