Wpis z mikrobloga

@tmk_w: Też polecam wycene z ikea, mam zrobioną na 10kW wycenili na 42 tyś bez stojaków bo na dachu nie mogę. Miałem też wycenę od konkurencji około 10tyś więcej.
NIe wiem jak z mocą 3kW bo to trochę mała jak na domek działkowy, ale takie instalacje są w okolicach dychy brutto reklamowane na RODO-sach :)
Miałem też wycene na 10kW na jakiś no name za 36 oraz za 67 na panasonicach
@r3m0: bo pobór samej lodówki to 2kw w szczycie, włączysz sobie pralkę i np. kompa i już płacisz za prąd z sieci.
Żeby instalacja była opłacalna musisz mieć trochę nadprodukcji która wraca do ciebie zimą co gwarantuje zwrot i rachunki rzędu 10-20 zł cały rok.
Ja z kalkulacją pod pompę ciepła szacuje że dom z ogrzewaniem elektrycznym wyjdzie mi za całą energie w 12mc około 1,5 tyś złotych rocznie :)
@Tonari_Totoro: Dzięki za inf. Panele chcę założyć do domu rodziców, od 11/2018 do 5/2019 mieli zużycie na poziomie 1349kWh, więc prawdopodobnie taka instalacja 3.X kW może być juz overkillem. Czy celować na więcej i dodać grzałkę do wody? Jest jest liczony rachunek? Wyliczany jest bilans roczny, bo wiadomo, że w lecie będzie duży naddatek, a w zimie niedobór.
@Tonari_Totoro: Lodówka 2kW? Prowadzisz zakład pogrzebowy?
Typowa lodówka ma zużycie jakieś 280kWh rocznie... To jest jakieś 0.75kWh na dzień.
Poza tym, przeciez nawet mając 10kW na dachu i tak jak "włączysz sobie pralkę i np. kompa" i tak będziesz płacił za prąd z sieci w nocy czy np. zimą.

Kluczowe jest sumaryczne roczne zużycie a nie to ile co bierze w szczycie bo to nie ma żadnego znaczenia w tym przypadku.
@r3m0: Moja kalkulacja obejmuje pompę ciepła i muszę zakładać produkcje na poziomie 140-180% żeby zimą ze zwrotu płacić grosze i nie bulić za ogrzewanie.
3kW to się stawia na ogródek działkowy jak chcesz sobie tam wodę w bojlerku podgrzewać i mieć lodoweczkę.
Prądu nie produkujesz charytatywnie, nadprodukcje sprzedajesz jak ci zostaje.
Taki komentarz nie znam się ale powiem ...¯\_(ツ)_/¯
@Tonari_Totoro: Komu sprzedajesz? Przecież zakład energetyczny Ci za nadprodukcję nie zapłaci. Najlepsze co możesz osiągnąć to rachunek 0 zł za cały rok.
Nie wiem co by musiało być na tym ogródku, żeby mieć tam rachunek ~150 zł za miesiąc bo około tyle prądu może zrobić instalacja 3kW (2800kWh). Ja w mieszkaniu mam rachunki na poziomie 110-120 zł, więc taka instalacja by mi zrobiła robotę, a mam tam pralkę, kuchenkę na prąd
@tmk_w nie Ikea a podwykonawca ich dokładniej - geosolar, znajomy czekał 3 miechy na montaż, ale jak się nie spieszy to powinno być okej.. Chociaż on miał tam zdecydowanie wyższa wycenę, coś koło 6k za kW