Wpis z mikrobloga

Właśnie zrozumiałem, że polscy kierowcy nie potrafią używać kierunkowskazów, ani prawidłowo, jeszcze przed wjazdem na rondo, zasygnalizować wykonywanego manewru. Nie używają kierunkowskazów i jeszcze się w tym wspierają nawzajem, że to prawidłowo! Ręce opadają. Cześć twierdzi, że na rondzie skręca tylko i wyłącznie w prawo! #jprdl To po co przed rondami na drogach dwupasmowych wydziela się pas do jazdy prosto lub w lewo?

#prawojazdy

Po rondzie poruszasz się w prawą stronę, bo ruch jest prawostronny, lecz manewr skrętu wykonujesz w lewo - na klasycznym rondzie oś pojazdu podczas tego manewru obraca się o 270 stopni w lewo, i to oznacza skręt w lewo. #matematyka

Kierowco pamiętaj. Zawsze możliwe wcześnie sygnalizuj kierunkowskazem wykonywany manewr - również ten na rondzie, tzn. informuj innych kierowców o tym, jaki manewr wykonujesz!

a). Jak dajesz lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo, to każdy, kto widzi ten kierunkowskaz, wie gdzie pojedziesz i mniej więcej jak pojedziesz - czyli docelowo w drogę po Twojej lewej (lub że zawrócisz).

Znany jest twój tor jazdy!!!

b). Dajesz prawy kierunkowskaz jeszcze przed wjazdem na rondo - to wiadomo, że w pierwszą w prawo.

c). Bez kierunkowskazu - że prosto.

A wykopki nie pojmują tak prostych rzeczy! Aż włos na głowie się jeży, że aż tyle osób nie potrafi prawidłowo zasygnalizować wykonywanego manewru na rondzie.

A prawidłowo użyty kierunkowskaz jeszcze przed wjazdem na rondo = lepsza płynność ruchu (mniejsze korki) i bezpieczniej, bo z góry wiadomo to, jaki manewr kto wykonuje.

https://www.wykop.pl/link/5146111/lewy-kierunkowskaz-przed-wjazdem-na-rondo-sad-nie-trzeba-wlaczac/

#policja #prawojazdy #polska #wypadek #kolkodzbaniaste #jazdaporondzie #bezpieczenstwo
  • 210
owszem, mówi wszystko, ale mówi dość późno. Lewy migacz mówiłby wcześniej. Już o tym pisałem.


@KrzLis: Bardziej mi chodzi o to, że na tobie spoczywa odpowiedzialność za poprawne włączenie się do ruchu lub wyjazd z ulicy podporządkowanej i nawet mimo kierunkowskazu tego gościa który jednak nie skręcił - będziesz sprawdzą wypadku.
@KrzLis: Nadal nie odpowiedziałeś jak zmieniasz pas na dużym rondzie z kilkoma zjazdami i jaki sens ma trzymanie caly czas lewego kierunkowskazu. Na bardzo małych rondach ma sens tylko dla własnego bezpieczeństwa, a nie uprzejmości bo przyjęcie strzału w bok do najprzyjemniejszych rzeczy nie należy. Na duzych to nieporozumienie
@maad: na dużym rondzie nie trzymam lewego kierunkowskazu.

Własne bezpieczeństwo to chyba nawet lepszy powód, by robić coś więcej, niż tylko minimum wymagane przepisami, czyż nie?
@KrzLis: No nie do końca, prawo mówi jasno że masz ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się drogą z pierwszeństwem - a pojazd się tak porusza mimo że sygnalizował coś innego ALE to na tobie spoczywa odpowiedzialność za ocenę tego, że ruszając nie wymusisz na nikim pierwszeństwa.

To jest to samo jak z autobusami w terenie zabudowanym wyjeżdżającymi z zatoczek, przepis jest tak skonstruowany że kierowca ma ustąpić pierwszeństwa autobusowi ale autobus
@KrzLis: W takim razie nie potrzebnie brnąłeś w tą dyskusje o lewym kierunkowskazie. Lewy kierunek jest przydatny na małych rondach ale tylko dlatego, że ludzie to debile drogowe. Przykład z obrazka. Skręt na 3 zjazd bez lewego kierunkowskazu to samobójstwo bo większość ludzi jedzie prosto nawet nie wymijając wysepki
Pobierz
źródło: comment_YLtSGNgawtpF1FgLaF3a9rLkFPqsjgJZ.jpg
@Amestris: Niestety zdawałem w tym roku i tak uczą w Polsce B. Jak masz skrzyżowanie z ruchem okrężnym (4 możliwości), to jadąc w lewo, bądź zawracając masz mieć kierunek lewy włączony. Na zwykłych rondach jest to dosyć fajne, bo komunikujesz innym, że na rondo na pewno wjechać nie mogą. Ta zasada podoba mi się z uwagi na kierowców, którzy zjeżdżając z ronda nie komunikują tego.

Przecież ronda różnią się budową, dlatego
owszem, mówi wszystko, ale mówi dość późno. Lewy migacz mówiłby wcześniej.


@KrzLis: Zaraz... Jak wcześniej? Prawy pojawia się albo przed rondem, jeśli zjeżdżasz pierwszym zjazdem, albo przed zjazdem, którym chcesz zjechać. Lewy, w Twojej koncepcji, też by się pojawił przed rondem i przed zjazdem by był zmieniony. To dokładnie ta sama informacja, jaką wysyła brak kierunku. Nic nie jest wcześniej.

Włączam migacz, robię ruch kierownicą w prawo, migacz się wyłącza, włączam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@ExitMan: No właśnie. A co w przypadku rond, które ma 6 zjazdów a nie 4?
Ja zdawałam 3 lata temu i uczono mnie tak, że włączam kierunkowskaz sygnalizując zjazd z ronda. Bo rondo to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, czyli wyjeżdżając na nie i poruszając się po nim jadę w jednym kierunku. A jak zjeżdżam to zmieniam kierunek czyli włączam kierunkowskaz.

Zresztą. Po co mi wiedzieć że ktoś kto wjeżdża przede mną
@Tolstoj-kot: patrząc na głupoty powypisywane tu przez ludzi strach siadać za kółkiem ; )

nie ma w kodeksie drogowym takiego "podmiotu" jak rondo - jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym i NIE włączamy lewego kierunkowskazu bo możliwy jest zjazd tylko w prawo - chyba, że w końcu wyjedziecie na zmywak do UK to tam będziecie lewy kierunkowskaz na rondach używać( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chodzi mi tylko o sytuację na rondach jednopasmowych, gdzie zjazdów może być dowolna ilość.

1. Jedzie sobie ktoś po rondzie i daje kierunek jak już zaczął skręcać. Bardzo częste na naszych drogach.

Bardzo irytujące, bo ja na to rondo zamierzam wjechać, a tak dostaje informacje jak manewr jest już wykonywany.

2. Nie używanie kierunków, wcale...

Też poświęcasz więcej czasu by wjechać na rondo, bo nie było żadnego sygnału, że taki manewr zostanie
@Tolstoj-kot: to ma sens TYLKO jeżeli z drogi jednopasmowej wjeżdżasz na dwupasmowe rondo - wtedy dajesz znać lewym kierunkowskazem, że zajmujesz lewy pas (wewnętrzny na rondize do skrętu w lewo/zawracania). Ale to nie jest sygnalizowanie skrętu, a zmiany pasa.
Jak widzę takich co przed dużym rondem z 3 pasami i 8 zjazdami wrzuca kierunkowskaz w lewo to w głowie mam tylko „oho, pierwszy raz na rondzie” ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@maad: akurat w takim przypadku (bo na pewno jest tam sygnalizacja) masz obowiązek sygnalizować swoje zamiary, w tym zajęcie pasa do jazdy w danym kierunku.
@numer_rachunku_karty

zauważyłem, że ten lewy kierunek na rondzie to domena kierowców z Polski B xD


Ja #!$%@?ę. Tak się jeździ w Szwecji, tak się jeździ w Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii (ojczyźnie rond). Ale nie #!$%@?, domena kierowców z Polski B! W dupie byłeś i gówno widziałeś.

Ja jako kierowca ciężarówki podpisuję się obiema rękami pod wpisem opa. Jak dojeżdżam do ronda i widzę auto z lewym kierunkowskazem, to od razu znam zamiary
@defyer: Słuchaj mośku, tu obowiązuje POLSKI kodeks drogowy. I w tym kodeksie stoi, że lewy kierunek palisz na rondzie kiedy zmieniasz pas ze skrajnego na któryś wewnętrzny. Za takie jeżdżenie jak imbecyl na rondzie z kierunkiem w lewą stronę to się powinno z automatu wysyłać na badania psychiatryczne
Ja #!$%@?ę. Tak się jeździ w Szwecji, tak się jeździ w Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii (ojczyźnie rond). Ale nie #!$%@?, domena kierowców z Polski B! W dupie byłeś i gówno widziałeś.


@defyer: fajnie, że obowiązuje xD
ale no użyj głowy, to #!$%@? nie ma żadnego sensu xD
W Anglii możesz legalnie zabić Szkota w York, jeśli #!$%@? go z łuku no i obowiązuje lewy kierunek przed wjazdem na rondo. xD

@wojtoon
@budus2
@mateosz_inbecki

POLSKI kodeks xD akurat KRD to żaden argument, bo to zagadnienie nie jest w nim w ogóle opisane i jest różnie interpretowane (nawet w różnych WORDach jeździ się inaczej)

Przecież to jest właśnie zdrowy rozsądek! Czy fakt, że tak się jeździ w krajach z lepszą infrastrukturą drogową i większym ruchem nie podpowiada wam tego?
@defyer: Słuchaj mnie żwiroszczańcu. Jeśli KODEKS RUCHU DROGOWEGO dla ciebie nie nie jest wyrocznią w sprawach dotyczących ruchu drogowego to co nią jest? Instrukcja obsługi żelazka? Umowa na budowę szamba? Wyniki badań gastroskopijnych?

W POLSCE nie pali się lewego kierunku jadąc prostą, jednokierunkową drogą przejeżdżając obok skrzyżowań z wlotami z prawej. Tak, to jest rondo. Więc zamknij mordę i idź srać w krzaki bo do niczego lepszego się nie nadajesz.
@wojtoon

Słuchaj mnie żwiroszczańcu


XD

Jeśli KODEKS RUCHU DROGOWEGO dla ciebie nie nie jest wyrocznią w sprawach dotyczących ruchu drogowego to co nią jest?


Nie nabyłeś w szkole umiejętności czytania ze zrozumieniem? Nie napisałem, że nie jest wyrocznią, tylko że to zagadnienie nie jest w nim uregulowane. Przecież sam fakt, że różne WORDy mają różne interpretacje to potwierdza.

W POLSCE nie pali się lewego kierunku jadąc prostą, jednokierunkową drogą


Prostą. Z resztą
I nie widzisz problemu w tym, że robisz coś, na co nie pozwala konstrukcja samochodu? Myślisz, że producenci zrobiłby świadomie coś, co przeszkadza w wymaganym na drodze manewrze?


@jamtojest: konstrukcja mojego samochodu pozwala.
@wojtoon rysunek, który wstawiłeś jest prawidłowy, przecież nikt nie ma wątpliwości co do sygnalizacji zjazdu prawym kierunkowskazem, to jest jasne.

To ja wstawię obrazek z perspektywy kierowcy włączającego się do ruchu na rondzie. Czekasz, godziny szczytu, za tobą korek. Nie jesteś osobówką i potrzebujesz trochę więcej czasu na ruszenie. Widzisz szare auto po lewej stronie. Masz 3 opcje:
- ma prawy kierunkowskaz - zjeżdża z ronda, można powoli ruszać
- ma lewy
Pobierz
źródło: comment_5fLdGtiRPXz24t1xOnu4536VhbG7odlt.jpg
@defyer: Jakaś dziwna ta Twoja zagranica. Też jeżdżę po Europie i nie widziałem kierunku w lewo na rondzie nigdzie.

A to, że piszesz że najgorszy typ kierowcy, bo w ostatniej chwili wrzuca prawy, to cóż... jest to błąd tego kierowcy i zachowanie nieodpowiednie. Odpowiednim jest sygnalizowanie zjazdu wcześniej. Wtedy lewy kierunek nie jest potrzebny.

Czyli inaczej, chcesz żeby wszyscy zachowywali się nieprawidłowo (wrzucali lewy kierunek) dlatego, że niektórzy zachowują się nieprawidłowo
@defyer: To ja może wytłumaczę prościej. Nie ma w kodeksie ruchu drogowego czegoś takiego jak "nie będzie palił kierunku to znaczy, że zdążę". Jest za to zasada ograniczonego zaufania która w połączeniu ze znakiem "ustąp pierwszeństwa przejazdu" przed 99% polskich rond mówi prosto: MASZ CZEKAĆ AŻ BĘDZIE WOLNE, A NIE LICZYĆ NA TO, ŻE SIĘ ZMIEŚCISZ.

Kapiszi?

I kolejna sprawa. Skrzyżowanie DK7 i DK60 obok Glinojecka. Jak na takim rondzie zauważę
Pobierz
źródło: comment_qr7geefZyKmC7hTA3wOeNisAanBE01sy.jpg
@defyer: Jeszcze inny przykład. Rondo gen. Bema. Toruń

Jak jestem na zewnętrznym pasie i palę kierunkowskaz w lewo to dla wszystkich logicznie myślących kierowców będę zmieniał pas na wewnętrzny.
Jak jadę wewnętrznym pasem i palę kierunkowskaz w lewo to dla wszystkich logicznie myślących kierowców będę ciamajdą która zapomniała wyłączyć kierunkowskazu
Pobierz
źródło: comment_N7AGWSl2XigBHSk7mU7XPzZNK8W8xilo.jpg
I dla wszystkich dzbanów, którzy wyzywają drugą stronę nie mając racji załączam filmik instruktażowy z Wielkiej Brytanii, jak jeździć na rondach. Opisana sytuacja od minuty 5:20. Taki obraz wasz, pierwsi do obrażania, a myślenia zero. Dedykuję szczególnie do was:


@defyer: Ale czy ty wiesz ze w UK jeździ się inaczej, np po lewej stronie i tam np na rondzie zawsze masz pierwszeństwo inaczej jak u nas Więc twoje porównanie jest gówno
Kodeks drogowy mówi, że kierujący musi zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy.

@defyer: Wytłumacz mi dzbanie jak wjeżdżając na rondo zmieniam pas ruchu? jak?
@aret

Ale czy ty wiesz ze w UK jeździ się inaczej, np po lewej stronie i tam np na rondzie zawsze masz pierwszeństwo


A co to ma do kierunkowskazów? Nie potrafisz sobie odwrócić brytyjskiego prawoskrętu do europejskiego lewoskrętu?

Kodeks drogowy mówi, że kierujący musi zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. Wytłumacz mi dzbanie jak wjeżdżając na rondo zmieniam pas ruchu? jak?


Nie zmieniasz pasa ruchu dzbanie, tylko
Pobierz
źródło: comment_l85W0IuBMqcMa8UOcXnMdBp0kIfir9pF.jpg
@defyer:Serio jesteś dzban A dzbana nie wytłumaczysz Idź do szkoły lepiej bo nie rozumiesz czym jest rondo i kiedy należy użyć kierunkowskazu
@wojtoon

Nie ma w kodeksie ruchu drogowego czegoś takiego jak "nie będzie palił kierunku to znaczy, że zdążę". Jest za to zasada ograniczonego zaufania


Nie musisz mi tego tłumaczyć. A w ogóle to nie widzę związku. Chodzi tylko o płynność ruchu i pomaganie sobie nawzajem.

Skrzyżowanie DK7 I DK60 które wstawiłeś to przykład ronda na którym lewe kierunkowskazy mogą być bardzo pomocne. Po co ci wiedzieć kto skąd przyjechał? Jak auto na
@jamtojest

Jakaś dziwna ta Twoja zagranica. Też jeżdżę po Europie i nie widziałem kierunku w lewo na rondzie nigdzie.


Zwróć uwagę. W krajach które wymieniłem praktycznie nie da się tego nie zauważyć.

Czyli inaczej, chcesz żeby wszyscy zachowywali się nieprawidłowo (wrzucali lewy kierunek) dlatego, że niektórzy zachowują się nieprawidłowo (za późno wrzucają prawy).


Według ciebie nieprawidłowo, a wcześniej wrzuciłem film pokazujący że w Wielkiej Brytanii jest to prawidłowe (u nich prawy kierunkowskaz
@aret odpowiedziałbym dokładnie to samo. Między nami jest ta różnica, że ja ci mówię o sytuacjach z życia, a ty się zastanawiasz nad definicją ronda i nie przyjmujesz do siebie żadnych argumentów.
@defyer: Bo #!$%@? glupoty i dajesz porównania z dupy Nie wiesz co to jest rondo i jakie są zasady ruchu drogowego (zastanawiam się czy w ogóle jeździsz autem) Już wyżej wytlumaczono ci dlaczego się mylisz ale nie Ja wiem lepiej Jest tylko i wyłącznie jedna możliwość dania kierunkowskazu, na małym rondzie gdzie każdy się widzi i tylko tam to ma sens Ale w pl takich rond póki co jest niewiele Pamiętaj,
@aret >Bo #!$%@? glupoty i dajesz porównania z dupy

I znów mógłbym napisać to samo. Jaka zatwardziałość. Przepisy nie stoją po twojej stronie, więc skończ z tym argumentem. Tu chodzi tylko o współpracę na drodze, tak samo jak wpuszczenie kogoś mrugnięciem (tego też nie ma w przepisach jakbyś się zastanawiał)
@defyer: Czyli jednak nie masz prawka i nie poruszasz się po drogach? Jeszcze raz napisze, na małych rondach ma to sens a na większych nie bo jak ja mam wiedzieć w którym miejscu wjechales na rondo?

Jaka zatwardziałość.

I dlaczego kłócisz się z orzeczeniem sądu w tej sprawie?
@aret: robię ponad 8kkm miesięcznie. Jak już wcześniej wspomniałem jeżdżę zestawem potocznie zwanym TIR, dlatego ma to dla mnie tak duże znaczenie. Osobówką to każdy kumaty kierowca wskoczy w lukę. Załadowanym zestawem z naczepą obserwuję całe rondo z góry i muszę dokładnie planować włączanie się do ruchu. Teoretycznie żeby nie wymusić pierwszeństwa powinienem schować cały zestaw na rondzie, zanim ktokolwiek dojedzie mi do naczepy. Pomyślałeś kiedyś o tym?

Nie kłócę się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@defyer:

Chodzi tylko o płynność ruchu i pomaganie sobie nawzajem.

Moim zdaniem płynność ruchu poprawi zniesienie limitu prędkości w mieście. To co, można już #!$%@?ć bo mam takie widzimisie?

Jak auto na rondzie przed twoim zjazdem ma lewy kierunkowskaz, to przestajesz go obserwować i szulasz aut za nim.

To teraz mi wytłumacz jak zamontowałeś rentgen na przedniej szybie i widzisz za np ciężarówką i przez te betonowe zapory co jedzie z