Wpis z mikrobloga

Dzieeeń dobry Mirko!
Jedliście kiedyś surowe grzyby? Tym razem znalazłam tak śliczne, młode, zdrowe prawdziwki i stwierdziłam że spróbuję ich w prostej formie.
Wyszło ciekawie muszę przyznać :)
Winegretu wystarczy oczywiście na co najmniej kilka porcji, ja resztę użyłam do sałatki.

Cytrynowy winegret:
3 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
Sól
1 malutki ząbek czosnku

Czosnek posiekać i rozetrzeć ze szczyptą soli.
Oliwę, sok z cytryny i roztarty czosnek umieścić w małym słoiczku, zakręcić i wstrząsać kilka sekund aż zemulguje

Carpaccio :

Borowiki oczyścić na sucho, pokroić w cienkie plasterki.
Talerz posmarować winegretem, ułożyć plasterki grzybów, również posmarować sosem.
Oprószyć świeżo mielonym pieprzem, posypać świeżym tymiankiem.
Odstawić na około 20 minut żeby grzyby lekko się zamarynowały.
Można je wzbogacić o wiórki dojrzewającego sera :)

Zapraszam również na instagrama ziemniakizostaw
I bloga ziemniakizostaw
Miłego dnia ()

#keto #gotujzwykopem #ziemniakizostaw #mirkoprzepisy
c.....i - Dzieeeń dobry Mirko!
Jedliście kiedyś surowe grzyby? Tym razem znalazłam ta...

źródło: comment_69uyunsy2Db1CyNqJPIjvlC4qsKhotxZ.jpg

Pobierz
  • 8
@hitherto pieczarki można na surowo jak się lubi. Grzyby mają to do siebie że mogą być przejrzałe, mogą zawierać różne inne substancje toksyczne i można pomylić jadalne z trującymi więc nawet jakaś obróbka termiczna pewnie by zniwelowała część toksyn.

Nie przepadam za surowymi grzybami bezpieczniej się czuję jak przejdą obróbkę termiczną.
@hitherto ja miałam znajomych, którzy jedli surowe pieczarki na kanapkach i mocno mi to utkwiło w głowie, chociaż kiedyś wydawało się być ble fuj ;)
Fakt, że grzyby mają dużą zdolność do pobierania mikroelementów z otoczenia i w związku z tym podejrzewa się, że dojrzałe osobniki mogą zawierać również dużo toksyn.
Nie wiem czemu jedynie borowiki miałyby być jadalne ale fakt, że "carpaccio" z nich jest jedynym dosyć popularnym prawdopodobnie bierze się