Wpis z mikrobloga

@DorodnyTucznik: Bo te wielkie miasta powstawały stosunkowo późno, np. San Francisco to 1776 (Tak sprawdziłem przed chwilą) i jak powstawało mogli na spokojnie zrobić ładne symetryczne ulice, a mój #!$%@? Łuków powstał gdzieś w XIV wieku i reszta miasta musiała się przystosować to "Starówki". Ewentualnie można powiedzieć że to dla bezpieczeństwa obywateli by wóz strażacki miał większe pole manewru z umiejscowienie się.
@DorodnyTucznik:

- historycznie europejskie miasta był budowane jako przybudówki do zamków, fortec i innych budowli obronnych, i stopniowo rozbudowywane, co dało im taki koncentryczny układ. Amerykańskie miasta nigdy nie były planowane pod funkcję obronną, po prostu był sobie spory kawał ziemi, przychodził John, mówił "o, tu chcemy miasto", i budował całe miasto(a przynajmniej jeden sektor "kratownicy") od razu

- tereny są bardziej płaskie - na górzystym terenie trudniej budować na takiej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 41
@DorodnyTucznik: Jefferson grid.
Turbo wygodne gdy dodasz że ulice numeruje się rosnąco na północ a aleje na wschód.

U nas wpaść która ulica jest Kowalskiego jest trudne bo nie wiesz czy to w okolicy od zawodów, czy w okolicy od sławnych ludzi. A może to po prostu ulica gdzie kiedyś był Kowal?
No i jeszcze się zaraz okaże że kowalskich było 3 i są trzy ulice
@UsZ_: @MUDAMUDAMUDA: @DorodnyTucznik: @ImInLoveWithTheCoco: Czasami taki układ jest wkurzający, zwłaszcza przy słabej komunikacji miejskiej jak w USA, my przynajmniej wiemy w Europie gdzie jest centrum miasta i nie błądzimy. Swoją drogą niektóre nowe miasta w Polsce budowane przed wojną w COP też miały taką siatkę jak np. Ostrowiec Św. Dziś to już mało widać, bo zbudowano wiele nowych ulic nie przejmując się dawnym układem. Niestety nie mogę znaleźć