Wpis z mikrobloga

Każdy tylko gada o inflacji, ale większość ludzi zdaje się nie rozumieć. To wytłumaczę na chłopski rozum. Telewizor Samsung kosztuje w tej chwili średnio 2000zł. Czy jeśli płaca minimalna wzrośnie do 4000zł, to kupisz sobie 2 telewizory? Nie do końca. Telewizorów tych nie produkują w Polsce. Samsung musi zarabiać w $, więc $500. Jeśli wzrośnie infacja, spadnie wartość złotówki. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby dolar był po 10zł. Wtedy Twój telewizor będzie kosztował 5000zł. Tylko, czy będziesz się przejmował telewizorem, gdy będziesz płacił 30zł za chleb lub litr paliwa?

Nasz NBP będzie musiał zwiększać stopy procentowe by ratować walutę, jednak przeciwne ruchy innych krajów sprawią, że nie będzie zbyt wielkiego pola do manewru. Inflacja i tak będzie #!$%@?ć, a hiperinflacji zatrzymać się nie da.

10zł może być dopiero początkiem i zacznie szybować do abstrakcyjnych wartości, a na koniec okaże się, że nie kupisz za swoją pensję kabla do swojego Samsunga.

#gospodarka #polska #ekonomia #bekazpisu #bekazpodludzi #polityka
prohackuser - Każdy tylko gada o inflacji, ale większość ludzi zdaje się nie rozumieć...

źródło: comment_9oA2vN8QNnt3VTb6E8MSCDrJwTWD7YzA.jpg

Pobierz
  • 114
  • Odpowiedz
@prohackuser: to tak nie działa; inflacja w tym wypadku może wzrosnąć jeśli nagły napływ środków sprawi że konsumpcja znacznie przekroczy możliwości podażowe rynku, tzn jakby ludzie którzy zarabiają te 2250 teraz po wzroście do tych 4000 nagle zamiast jednego chleba, zaczęli kupować 2 lub 3. Pytanie czy to będzie miało miejsce i czy podniesienie pensji minimalnej, zasadniczo skierowanej do najmniej zarabiających, wydających większości środków na podstawową konsumpcję, spowoduje jej nagły wzrost.
  • Odpowiedz
@prohackuser: jak to jest że inflacja rośnie, rozdwnictwo ją napędza a dollar, funt czy euro po ile jest było po tyle jest? A ceny euro potrafiło osiągać znacznie wyższe na przestrzeni ostatniej dekady? Proszę o wytłumaczenie, bo nie znam się i nie rozumiem. Pozdro
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@prohackuser: sorry ale nic nie wyjaśniłem, inflacja się pojawiła z nikąd w twojej historii.

Nie twierdzę że proponowane zmiany jej nie wygenerują ale zaczynasz od ... Wytłumaczę na chłopski rozum a potem ... Jeśli wzrośnie inflacja ...

No świetne wyjaśnienie xd
  • Odpowiedz
  • 0
@prohackuser piszesz o skrajnym przypadku w rzeczywistości u nas na chwilę obecną jest tak że od kiedy pamiętam wszystko tylko drożeje i wiadomo wypłaty mamy coraz większe i stać nas na więcej. Przykład z tym telewizorem jest taki że teraz kupisz strzelam 1,2 telewizora to jeśli byś zarabiał 4000 nie kupisz dwóch ale na przykład 1,7
  • Odpowiedz
konfederacja


@Adsu: to banda pajacow. Sorry kazda inna partia to fair game, mozna podyskutowaćoo wadach i zaletach ale koalicja to zart. Antyszczepionkowcy, plaskoziemcy, korwin, onr.
  • Odpowiedz
@KrwawyKefir na pewno przysłowiowym bezdzietnym lambadziarom to nie pasuje i w sumie zdecydowana większość osób, z którymi o tym rozmawiam uważa, że jest to niepotrzebne. Nawet mojej babci, która zagłosowała na jedyną słuszną partię przestają się podobać rządy pisu
  • Odpowiedz
@isthatyouorme problem jest taki, że podoba się ludziom na wsiach, na wschodzie, emerytom itd. Ja wśród swoich znajomych też nie mam nikogo, kto popiera PiS, co nie znaczy, że nie wygrają wyborów z większością konstytucyjną, o czym jestem przekonany.
  • Odpowiedz
  • 0
@prohackuser biznes zawsze ma pewien bufor pieniędzy do wysokości którego nie musi podwyższać cen. Dlatego jeśli ta płaca wzrosła by do 4000 to z faktycznej podwyżki 1750 zł będziemy miec na przykład strzelam połowa tej kwoty realnie w portfelu.
  • Odpowiedz
@KrwawyKefir dlatego właśnie napisałem o wyjściu na ulicę. Kto ma większą siłę przebicia, emeryci z różańcem słuchający po zażyciu leków radia maryja na dobranoc, czy młodzi ludzie będący siłą napędową obecnie w tym kraju?
  • Odpowiedz