Wpis z mikrobloga

@Gumaa: Choćby do niedawna Kozacy 2 Bitwa o Europę(gra z 2006roku), która na nowszych Windowsach się wcale nie uruchamiała, a działała płynnie na Linuxie(niedawno wypuścili patch to naprawiający)

Również wiele starszych gier działa na Linuxie, podczas gdy na WIndowsie występują niekiedy problemy.

Wiele też zależy od sprzętu, Windows 10 bierze zdecydowanie więcej zasobów sprzętowych niż lekkie środowiska tj. XFCE czy Mate, więc gra może skorzystać z większej ilości zasobów i przez
@GRzA6969: A czy ja pisałem o wszystkich grach? Wiele gier po prostu na Linuxie nie działa, ale ogromna ilość już tak.
Na pewno nie jest to dobry system dla hardkorowych graczy, lecz zwykły użytkownik przymykając oko na niektóre niedogodności, bez większych problemów może korzystać z niego do grania.
Tutaj masz listę gier, które użytkownicy testują czy działają pod Linuxem - https://www.protondb.com/
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@qarmin: Ja mam taki problem, że niektóre gry wydają się korzystać z wbudowanej karty, a nie Nvidii. Chociaż niby uruchamiam je z opcją na karcie. Głównie gry indie i podobne z Itch. Ale już duże tytuły idą poprawnie.
Za to na Linuksie wszystko wymusiłem na Nvidii, więc tamte gry szybciej działają na Wine, no mają pełny zasób.
@qarmin: A możesz jakoś sprawdzić czy pójdzie Test Drive Unlimited? Na windowsach gierka już nie gra prawdopodobnie od 8.1, a mam ochote wrócić do niej od dawna ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Podpowiem coś - wirtualizacja na Windowsie rozwiązuje wszystkie problemu. To dokładnie to samo czym jest Wine


@PussyDestroyer1995:
Wirtualizacja w skrócie wykorzystuje fizyczne podzespoły (chociaż nie wszystkie) by odpalić Windowsa
Emulacja wytwarza całe dogodne środowisko sprzętowe (dlatego emulatory są znacznie wolniejsze często)
Interpreter po prostu uruchamia aplikację. Czyli w skrócie Wine jest taką alternatywną wersją Windowsa (mniej więcej, raczej uruchamiania aplikacji).