Wpis z mikrobloga

spotykaliście się z takimi zapisami w najmie - dajmy na to pokój normalnie kosztuje 700 zł (ostatni dzień w którym można puścić przelew zróbmy na dzień 28 każdego miesiąca)

ale w umowie wpisuję kwotę za pokój 2000 zł z tym, że przy płatności w terminie obowiązuje rabat w wysokości 75% czyli 700 zł który nie dotyczy czynszu i innych opłat które ponosi najemca

czy to może skutecznie odstraszać nieuczciwych najemców, wszak już na starcie można zrobić selekcję kto zamierza płacić i zasada jest czysta, w przypadku nieuczciwości taki najemca powiększa sobie tylko dług bo jak nie zapłaci w terminie to 2000 zł to już chyba sporo obciążenie (nawet jak później nie będzie można z niego nic ściągnąć) - chociaż pewnie znajdą się i takie pasożyty na których 2000 zł + odsetki + czynsz, opłaty nie zrobią wrażenia

jeżeli wynajmujemy studentom to raczej umowa na ich rodziców nie? czy takie zapisy mogą zniechęcić potencjalnych najemców?

#mieszkanie #nieruchomosci #studbaza #studia
  • 17
  • Odpowiedz
@IEatBread: aha i pracuje pewnie po zajęciach w pocie czoła

czy januszerka, raczej masz bata jak ktoś nie zapłaci to przynajmniej mu dług szybko urośnie do większej kwoty

nic tak nie boli jak długi do spłacania
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@astri: i od której kwoty zamierzasz odprowadzać podatek?

Nieuczciwy i tak nie zapłaci tych 2000.

Poza tym to chyba nie jest zgodne z przepisami. Ustawodawca przewidział jedynie odsetki za zwłokę / opóźnienie. Musiałbyś to ubrać w jakaś karę umowną i sprawdzić zgodność z ustawą o ochronie praw lokatorów.

Po to stosuje się kaucję - możesz wziąć do 12 miesięcy
  • Odpowiedz
@IEatBread: trochę naczytałem się od wczoraj o nieuczciwych najemcach jakie szopki i problemy stwarzają, nie chcę nikogo traktować jak oszusta i nie traktuję, po prostu daję zapis w umowie, że jak płatność w terminie to jest rabat
  • Odpowiedz
@staryhaliny: co nie jest zgodne z przepisami? danie zniżki za płatność w terminie? no podatek odprowadzam od rzeczywistego przychodu na konto czyli 700 zł a nie tego na umowie

odsetki oczywiście umowne wg. stóp NBP czyli 14%
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@astri: czytałeś kiedykolwiek ustawę o ochronie praw lokatorów? Najem mieszkaniówki jest szczegółowo omówiony (razem z najmem okazjonalnym). W pierwszej kolejności musisz tam sprawdzić czy taka "kara/rabat" ma sens. Ty mówisz rabat, a sąd/urzędnik może to widzieć inaczej ¯\_(ツ)_/¯

Ale tak czy siak dopóki któraś ze stron nie pójdzie z tym do sądu to raczej w ogóle nie ma tematu - ktoś się zgodzi na to i podpisze umowę i będzie się
  • Odpowiedz
@staryhaliny: to już wolę jako firma instytucjonalny bo od razu mogę na bruk #!$%@?ć takiego delikwenta (tzn. komornik, nie trzeba do sądu występować o nakaz eksmisji) co nie płaci i co nie zamierza opuścić lokalu - oczywiście umowa na czas określony
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@astri: nie mylisz czasem najmu instytucjonalnego z najmem okazjonalnym?

Dla Twojej wiadomości:
- przy najmnie zwykłym realny okres na wyrzucenie kogoś (o ile będzie się chciał wynieść) to 6 miesięcy
- przy najmnie okazjonalnym to 5 miesięcy.
- przy instytucjonalnym z tego co wiem to 3 miesiące (z kodeksu cywilnego - art. 687)

Serio poczytaj ustawę o ochr.pr.lok. - możesz się zaskoczyć
  • Odpowiedz
@staryhaliny: to mi wczoraj prawniczka odpisała jak pytałem o najlepszą formę umowy na najem

3. Do umowy najmu instytucjonalnego lokalu załącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19i ust. 2, oraz przyjął do wiadomości, że w razie konieczności wykonania
  • Odpowiedz
@staryhaliny: po 3 miesiącach ale jednak mogę go przy pomocy komornika #!$%@?ć, nie musi wskazywać lokalu do którego się wyniesie, po prostu 3 miechy i nara
  • Odpowiedz
@astri: a co prawniczka mówi na Twój pomysł z rabatem? pytam bo niedługo sam planuję wynająć moje mieszkanie i szukam skutecznych sposobów na zabezpieczenie się przed oszustami. O najmie instytucjonalnym nie słyszałem wcześniej - dzięki za info.
  • Odpowiedz
@misund: jeszcze nie wiem co mówi, zapytałem ją wczoraj i cisza co zrozumiałe, za darmo porad nie udziela

najem instytucjonalny możesz tylko zrobić jak prowadzisz działalność gospodarczą

nie ma idealnego sposobu ale 95% to weryfikacja ludzi którym chcesz wynająć, musisz znać swoje prawa i obowiązki zgodnie z ustawą i wybrać najlepszy rodzaj umowy oraz jej zapisy
  • Odpowiedz
@astri: Ja dostałem jeszcze takie rady:
- umowa na czas określony
- protokół zdawczo odbiorczy stanu mieszkania
- zdjęcia mieszkania jako załącznik do protokołu
- kaucja
- kary umowne za przebywanie w lokalu bez tytułu prawnego
- punkt w umowie, że za straty nie wynikające ze zwykłej eksploatacji odpowiadają finansowo.
  • Odpowiedz
@misund: na czas określony to podstawa no i raczej nie wynajmuje się rodzinom, kobietom z dzieckiem bo jest problem później jak nie płacą, dużo zapisów w umowie musisz sprawdzić czy nie kłócą się z zapisami w ustawie

mi prawnik wycenił koszt sporządzenia umowy najmu okazjonalnego na 580 zł + koszty u notariusza zgodnie z ustawą i moimi zapisami które chciałbym aby się tam znalazły
  • Odpowiedz