Wpis z mikrobloga

Żyjemy w erze atomu i plastyku, cybernetyki i astronautyki, a literatura tkwi ciągle jeszcze w starych, zaśniedziałych formach. Chlubne próby młodych eksperymentatorów w nieznacznym tylko stopniu odświeżyły zatęchłą atmosferę. Dzięki doprowadzeniu składni do rozkładu, dzięki likwidacji konwencjonalnych form i wyzwoleniu się spod tyranii myśli, dzięki wreszcie odrzuceniu interpunkcji, awangarda literacka zdołała stworzyć olśniewające nowatorskie dzieła. Powstała antypowieść, antydramat, antypoezja. Ale ta nowa kadra ludzi piszących zatrzymała się, niestety, w połowie drogi. Zabrakło jej odwagi, aby cykl burzycielski doprowadzić do końca! Wszyscy oni nadal uginają się pod jarzmem liter, które mimo nawet największych wysiłków i starań układają się w słowa, a w najlepszym wypadku – w artykułowane dźwięki. Potrzebny tu jest raczej proces odwrotny. Należy ze względów antysemantycznych zachować znaki przestankowe, natomiast odrzucić wszelkie litery i w ten sposób stworzyć rzecz prawdziwie nowatorską: ANTYALFABET.
Dla przykładu przytaczam utwór poetycki napisany tą nową rewelacyjną metodą:

\'!-?..."::-,\'
...--!\'),,"...?
",-...(??),;"


???,(?---...
(-)(-),-...)"
;:-:-?!"!--
...-


Dopiero tak napisany wiersz nabiera właściwej i wstrząsającej wymowy. Staje się on wyrazem najgłębiej ukrytych przeżyć poety. Natomiast czytelnik może wypełnić go treścią odpowiadającą jego wyobraźni, potrzebom duchowym, upodobaniom estetycznym. Taka literatura, którą wskutek dokonanych przeobrażeń należałoby nazwać INTERPUNKTURĄ, stałaby się sztuką prawdziwie uniwersalną.


#gruparatowaniapoziomu #kultura #literatura #ksiazki #filozofia #poezja #trochesmiesznealeniejakosszczegolnie
  • 18
  • Odpowiedz
@pitrek136: Piersi z kolczykiem, pięknie, moderacja już biegnie z pałkami teleskopowymi. Ona się sama prosi żeby oberwać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pani_doktor_od_arszeniku: "Dopiero tak napisany wiersz nabiera właściwej i wstrząsającej wymowy."

Na początku pomyślałam, że to tylko próba zbudowania czegoś tak nowego i odmiennego by tylko to wystarczyło by zaciekawić, przywabić, artysta znany i ceniony może sobie pozwolić na awangardę dla samej awangardy. Ale
  • Odpowiedz
@pitrek136: Och, możesz mnie przecież zgłosić. Za młode i jakże jędrne piersi to nie wstyd odsiadywać wyrok w Sztumie! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@OjciecMarek: Byłam przekonana, że pokusisz się o dopisanie całości. Twoja interpretacja emocjonalna jak zwykle na wysokim poziomie. A propos futuryzmu, spójrz na te cudowne powtórzenia Młodożeńca zapisane twardym SHIFTEM SHIFTEM SHIFTEM... ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@pani_doktor_od_arszeniku: Budzisz koszmary: tak Kinematograf, jak i Moskwa pojawiły się na lekcjach polskiego w liceum, ten drugi nawet interpetowałem pisemnie. Na szczęście był to esej, w którym miałem kontrastować futuryzm z nurtami tamtych czasów, bo gdybym miał walnąć te cztery-pięć stron A4 o "tam i tum", niechybnie bym zwariował. Nawiązując do krągłych piersi z nawiasów, wśród owych innych wierszy był m. in. W malinowym chruśniaku. A futuryści wpadli
  • Odpowiedz
@pani_doktor_od_arszeniku Chaos uosobiony i zło wcielone, poezja powinna przynajmniej udawać rozumny jako tako obiektywny tylko nieco bardziej podatny na interpretację przekaz.
Tylko brakowało sztuki nowocześnej w pisaniu.
Oczami wyobraźni widzę całe książki tak zadrukowane a przy nich potakujace zadumane głowy.
  • Odpowiedz
@LegionPL: Mam dla Ciebie smutną wiadomość. Chaos uosobiony i zło wcielone funkcjonują w literaturze już od dawna. Przytoczony przeze mnie utwór analizowany jest w szkołach :) Wypełnij treścią wiersz zgodnie z sugestiami, uwzględnij swoje potrzeby duchowe, upodobania estetyczne i wyobraźnię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@pani_doktor_od_arszeniku: Oj tam od razu na stosie palić. Paleta kar inkwizycji była szeroka. Od pokuty, np. znanej nam ze spowiedzi w postaci klepania zdrowasiek, przez post, pielgrzymkę - krucjata to też była forma pielgrzymki ;) - po, no niech będzie, okaleczanie i ten słynny stos. Na który droga poprzez herezję naturalnie wiodła, ale nie tak znowu od razu. Upamiętniony przez Umberto Eco w Imieniu róży Bernard Gui, gdzie pisarz potraktował
O.....k - @panidoktorod_arszeniku: Oj tam od razu na stosie palić. Paleta kar inkwizy...

źródło: comment_B5ZbQLPXEj95czlQ1YTIaZH4IyhVKR8h.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@pani_doktor_od_arszeniku: Więcej tam interpretacji niż treści, niezła ciekawostka i zabawa ale jeśli takie mają być trendy to idę po wiaderko z benzyną, spalę zanim złoży jaja. Świętym ogniem.
Tu nie ma nic do uzupełniania, tu trzeba od zera.
  • Odpowiedz
@pani_doktor_od_arszeniku: Obejdzie się bez ognia: na krucjatę marsz, do Pomezanii z Prusami się bić, masz sześćdziesiąt lat na realizację. Oczywiście zawsze można wykupić dyspensę.


A co do dziwnostek w sztuce: muzyka miała tu ciekawą ścieżkę, także ta poważna: od coraz bardziej skomplikowanych formuł, ocierających się czasami wręcz o kakofonię. Czy nawet coś, do czego najbardziej pasuje mi znane nam od Skamandrytów określenie programowa bezprogramowość. I od
  • Odpowiedz