Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 410
Przedstawiam Państwu niezwykle prosty poradnik dotyczący tego, jak używamy zaimka i .

Jeśli słowo, przed którym chcemy wstawić ten zaimek kończy się na ę, to dajemy tę. Jeśli kończy się na ą, to dajemy tą. Tyle i tylko tyle.

Tę książkę

_ale

Tą książką
_

Tę łyżkę

ale

Tą łyżką
_

Tę chustę

ale

Tą chustą

W języku potocznym natomiast możemy powiedzieć tą kobietę, tą książkę, nie jest to do końca poprawne, ale jest to akceptowalny błąd.

Mam nadzieję, że teraz będzie łatwiej i się nie pogubicie z jakimiś tłumaczeniami typu
"jeśli forma żeńska rzeczownika..."_ ()

#jezykpolski #jezyki #polska #ortografia #grammarnazi
  • 63
@szejas: A czy w języku polskim dasz zaimek tę do mężczyzny? Do każdej rady trzeba dać inna zasadę - zasadę myślenia ()

@najman: Śmiało, nie będę żałował, bo się przyznałem, że się pomyliłem, równoznaczne z przyznaniem się, że popełniło się błąd. Mam Ci to na liście napisać? I tak, nie zrozumiałem. Przyznałem się, że się walnąłem, a wy drążycie. Bo się pogubić nie można, bo jesteście
@iErdo

nie jest to do końca poprawne, ale jest to *akceptowalny błąd*.


o kurła, tego jeszcze nie słyszałem. To błąd, czy nie? Pani gramarnazistko, pani mie wyłoży, bo ja w piśmie i mowie słabo uczony. Czymże, do wuja, jest akceptowalny błąd? Jak napiszę tak na dyktandzie, to zauważą, ale punktów nie ujmą? Czy o co tu chodzi...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iErdo: to teraz czas na wytłumaczenie ludziom, że nie pisze się "1-go", "30stka" czy "18stu". A sam już widziałem kwiatki w postaci "2wa" lub "8'emką".

To mnie bardziej irytuje niż tę czy tą.
Czemu? Nie wiem.


@iErdo: czyli po prostu powtarzasz bzdury, które od kogoś wcześniej usłyszałeś, które to ktoś również od kogoś wcześniej usłyszał itd. Nie ma żadnego logicznego powodu dla tej zasady. Nie powoduje to żadnych nieporozumień ani nie zmienia sensu tekstu w najmniejszym stopniu. Ergo, to nie jest błąd, ani w mowie, ani w piśmie, ani w niczym.
@iErdo: O kurczę! Dziękuję Ci tak bardzo, ze nawet nie masz pojęcia. Zawsze miałem z tym problem, ale jakoś w przedziwny sposób nie potrafiłem wyszukać reguły. Teraz nareszcie mogę spać spokojnie. Jesteś najlepsza ()