Wpis z mikrobloga

@Solstafir: Taki przykład od znajomych, zarabiali nieźle więc wzięli kredyt na mieszkanie. Mogli sobie spokojnie wynajmować, jeździć na wakacje itd ale postanowili zainwestować. Potem traf chciał, że jakaś ich rodzina sprzedawała kawałek ziemi i postanowiła dać im część pieniędzy, to poszli za ciosem i wzięli kredyt na drugie mieszkanie. Mogli sobie zrobić remont, kupić meble, może fajny samochód, ale zainwestowali. No i minęło kilkanaście lat, jeden kredyt spłacony, drugi się
  • Odpowiedz
szlachetny uciskany robol nigdy by nie wypracował "economic value" gdyby najpierw wredny krwiopijca kapitalista nie zapewnił mu: miejsca, narzędzi, pomysłu, know how, organizacji i kapitału na powstanie przedsiębiorstwa.
  • Odpowiedz
a jezeli sie nie wygralo w totka, to skad sie bierze kapital? Mozna go zarobic? Wtedy to jest ok, czy tez nie?


@cockosova: A skąd wzięła się ziemia?

Na kapitał nie można zarobić. A przynajmniej jest niemożliwe żeby zrobili to wszyscy. Pracując na kapitał marząc o zostaniu kapitalistą jednocześnie napychasz kieszeń kapitaliście u którego pracujesz. Tym samym on zawsze będzie posiadał większy kapitał. Większy kapitał cię zawsze przelicytuje. Nie będziesz
  • Odpowiedz
@Formbi: Ponieważ nie stać mnie na maszynę na której pracuje, na materiał na którym pracuję, na marketing który ściągnął klientów mojego pracodawcy itd.
#!$%@? mnie, że moje podatki idą na bombelki, kiedy świat będzie się przeludniał, a ludzie rozmnażali się zawsze.
  • Odpowiedz
@Solstafir: ziemia tu nie ma nic do rzeczy.

Co do kapitalu: zadalem ci proste pytanie. Skad sie bierze kapital? Nie potrafisz odpowiedziec.

Drugie pytanie: czy koles od produkcji elementow plastikowych to juz wyzyskiwacz? Czy jezeli przez pare lat typ pracowal na swoja firme sam, wymyslil element i wymyslil jak ten element robic, nastepnie sam ten element robil i sprzedawal az nie zebral odpowiedniego kapitalu aby rozbudowac firme, to jest to wg ciebie wyzysk? Przeciez pracownicy przychodza na gotowe, wiesz kto pracuje na produkcji? Chlopaki z ktorymi sie wychowywalem, ludzie w stylu 7do15, byle do piatku, idziemy na blanta do lasu, kup piwka po
  • Odpowiedz
@Solstafir: Pracownicy wytwarzają ale z dużą pomocą właściciela (narzędzia, R&D, klienci itd). Gdyby to było takie proste to każdy rzemieślnik miałby własny warsztat, jak w średniowieczu.

Koparka nie zniknie ale ponieważ należała do pracodawcy to nie będziesz mógł jej używać, chyba że masz luzem kasę by sobie ją kupić, albo pójdziesz do innego "wyzyskiwacza" (xddd).

Co do ludzi mających dużo pieniędzy a nadal pracujących to o dziwo są ludzie z
  • Odpowiedz
Co do kapitalu: zadalem ci proste pytanie. Skad sie bierze kapital? Nie potrafisz odpowiedziec


@cockosova: Nie że nie potrafię, tylko nie chce mi się, zobacz ile tej dyskusji się uzbierało. Ileż można gadać to samo.

Kapitał w postaci bogactw naturalnych wziął się z natury. Kapitał w postaci środków produkcji (fabryki etc.) wziął się z ludzkiej
  • Odpowiedz
@Formbi: @Solstafir: możecie założyć spółdzielnie, dzielić się z pracownikami owocami waszej pracy i konkurować z innymi podmiotwmi/firmami/spółdzielniami na wolnym rynku. Właśnie na tym polega piękno kapitalizmu że możecie to zrobić, to co wy pewnie byście chcieli wprowadzić już niestety nie. Pozostałe kwestie typu Polska za PRL była potęga to nawet nie skomentuje.
  • Odpowiedz
Kapitał w postaci bogactw naturalnych wziął się z natury. Kapitał w postaci środków produkcji (fabryki etc.) wziął się z ludzkiej pracy.


@Solstafir: bogactwa naturalne same w sobie sa nic niewarte, zyskuja wartosc dopiero w momencie, gdy staja sie w jakis sposob uzyteczne ( kulturowo, przemyslowo, i tak dalej ). Kapital w postaci srodkow produkcji wzial sie z tego, ze ktos najpierw wymyslil jak zrobic te srodki produkcji, zalozyl firme, a nastepnie stworzyl warunki ku temu, by moc je produkowac w wiekszej ilosci. Szary pracownik ma prawie zerowy wklad w rozwoj firmy.

Mniej jeśli, więcej realiów. Co do wyzysku, patrz mój temat o
  • Odpowiedz
Pracownicy wytwarzają ale z dużą pomocą właściciela (narzędzia, R&D, klienci itd)


@TotalDisaster: Kapitału a nie właściciela. Ile razyu trza ci to powtarzać? Kapitalista bierze tylko kasę.

możecie założyć spółdzielnie, dzielić się z pracownikami owocami waszej pracy i konkurować z innymi podmiotwmi/firmami/spółdzielniami na wolnym rynku. Właśnie na tym polega piękno kapitalizmu że możecie to zrobić, to co wy pewnie byście chcieli wprowadzić już niestety
  • Odpowiedz
Kapital w postaci srodkow produkcji wzial sie z tego, ze ktos najpierw wymyslil jak zrobic te srodki produkcji, zalozyl firme, a nastepnie stworzyl warunki ku temu, by moc je produkowac w wiekszej ilosci. Szary pracownik ma prawie zerowy wklad w rozwoj firmy.


@cockosova: Mitologia wolnorynkowa a nie realia.
  • Odpowiedz
a odniesiesz sie do reszty tego co napisalem, czy juz nie wiesz co powiedziec?


@cockosova: Wpradzie mam L4 ale nie jestem aż takim nierobem jak przedsiębiorcy żeby mieć aż tyle czasu na wykop. Ileż można...
  • Odpowiedz