Wpis z mikrobloga

Zwróciliście uwagę, że jak facet wykonuje jakąś popularną na tyle by puszczana była w radiu piosenkę, to tematycznie jest związana z jakimiś przemyśleniami o bycie, głęboką refleksją na jakiś nietuzinkowy temat, odniesieniem się do sytuacji mającej ogromny impakt na postrzeganie świata przez wykonawcę itp.? Natomiast jak jest to utwór w wykonaniu żeńskim, to tematyką jest najczęściej "mam chrapkę na takiego gościa/zakochałam się w typie/nie mogę przestać myśleć o Oskarku/marzy mi się upojna noc z Sebastianem" itd.?

Weźmy kilka przykładów:

Dawid Podsiadło

"W Dobrą Stronę" - utwór o dramacie człowieka, który nie potrafi się zidentyfikować, ma ogromne problemy z odnalezieniem swojego środka, wie że powinien wiele w sobie zmienić i wylicza jak wielu osobom nie pasuje to kim jest, i jest zbyt wiele cech w jego osobie, które mógłby poprawić żeby się "obronić" oraz pyta się sam siebie co ma robić kiedy inni mówią mu jakim ma być. On tęskni za ukochaną, która nie chce go takim jaki jest i zastanawia się czy warto jest porzucić siebie aby odzyskać osobę, która go odrzuciła, oraz ile musi zmienić by zaakceptowali go inni.

"Małomiasteczkowy" - utwór o niedopasowaniu się osoby z zewnątrz do realiów życia w nowym miejscu pobytu, gdzie obowiązują obce mu normy i konwenanse, oraz związanymi z tym dramatami

Maciej Maleńczuk

"Czerwone Tango" - refleksja nt. tego jak łatwo można dać się zmanipulować przez obietnice i propagandę, oraz wpaść w pułapkę do tego stopnia, że ufa się ludziom, którzy byli twoimi wrogami, z którymi walczyłeś. Udawanie kogoś innego przez ludzi ze starej gwardii politycznej porównywane jest to panny lekkich obyczajów, która po latach powraca by omamić umysł kogoś, kto już zapomniał dlaczego zerwał z nią, lecz porywa go do tanga, by uwieść.

"Ostatnia Nocka" - opowieść o więźniu i mętliku myśli przed jego wyjściem na wolność. Jego obawy przed tym jaka czeka go przyszłość, czy żona była mu wierna, czy się odnajdzie po tak długim czasie nieobecności. Bohater nie potrafi przestać myśleć o tym, nie daje mu to spokoju, nie może zasnąć z powodu emocji związanym z tak oczekiwanym momentem, który nastąpi nad ranem.

Jacek Stachursky

"Doskozzza" - poetycka próba przedstawienia postrzegania świata przez osobę nadużywającą narkotyków. Cały tydzień składający się z wydawałoby się bezsensownych myśli, będącym manifestacją odurzenia narkotycznego, niejakim przedstawieniem wizji bohatera piosenki. Kulminacja następuje gdy nadchodzi dzień imprezy (Wixy) i kończy przypuszczalnym tragicznym wydarzeniem. Gdy ginie lub ciężko raniony jest człowiek, osoba bijąca go kamieniem jest przez długi czas w amoku, po czym błyskawicznie traci koncentrację i zapomina co zrobił. Autor podejmuje kontrowersyjny temat bezmyślnej agresji powodowanej dopalaczami.

"Typ Niepokorny" - forma przeprosin za to co charakter człowieka może uczynić drugiej osobie. Adresatką słów jest najprawdopodobniej partnerka wokalistki, którą zranił swoim zachowaniem, czego jest świadomy. Natomiast jest on typem niepokornym i nie potrafi się zmienić. Jest to coś co chce przekazać zarazem tłumacząc swój wybór. Skamle i błaga o wybaczenie oraz proponuje, że zmieni się ale tylko lekko, bo na tym polega jego istota. On dokonał wyboru, więc to jest rodzaj manifestu: umiem się zmienić, ale gdybym to zrobił nie byłbym już sobą, musisz to zaakceptować.

Krzysztof Krawczyk

"Parostatek" - nostalgiczne wspomnienie ważnej osoby w życiu autora. Dziadek pokazał wnukowi album, w którym dostrzegł zdjęcie starego statku. Wywarło ono na nim ogromne wrażenie. Do dzisiaj pamięta te chwile. Wyobraża sobie rejs parostatkiem. Przychodzą mu na myśl osoby, które ubarwiają marzenie płynięcia statkiem z fotografii. Wokalista otwiera się, uzewnętrznia swą wrażliwość. Chce podzielić się swoimi uczuciami do dziadka poprzez wspomnienie jednego z najcenniejszych wspomnień o nim.

"Byle Było Tak" - przesłanie utworu to mądrość życiowa, która mówi, że nie można się poddawać, należy myśleć pozytywnie. W obliczu odrzucenia przez kogoś nie smucić się, bo tak bywa. Jest to pewnego rodzaju przestroga by nie poddawać się czarnym myślom, by nie pogrążać w żalu gdy dostaje się "kosza". Autor radzi by marzyć i śnić o czymś przyjemnym by nastawić się na odkrywanie nowego każdego dnia.

Z kolei utwory pań?

Sarsa

"Naucz Mnie" - podoba mi się facet ale mnie nie chce, płaczę, co ze mną nie tak że mnie nie chce? Naucz mnie co mam robić żeby mnie chciał

"Tęskno Mi" - nie mogę przestać myśleć o facecie który mi się podobał, i zastanawiam czy kogoś ma po latach

Agnieszka Chylińska

"Nie Mogę Cię Zapomnieć" - podoba mi się facet, chcę by mnie mniał, nie mogę go zapomnieć

"Królowa Łez" - podoba mi się facet, ale nie wiem jak go pokochać. Płaczę z tego powodu.

Ania Dąbrowska

"Serce Nie Sługa" - podoba mi się facet, chcę z nim być mimo że inni mówią że nie jest tego wart

"Z Tobą Nie Umiem Wygrać" - podoba mi się facet, nie mogę mu się oprzeć

Margaret

"Byle Jak" - podoba mi się facet, co kiedyś z nim chodziłam ale poszedł do więzienia. Nie podoba mi się beciak z którym jestem i z którym jest byle jak

Ciekawa zależność, co nie? Niby #przegryw kojarzy się z facetami, ale faceci rzadko śpiewają o tym jak go laska nie chce a on o niej wciąż myśli, stalkuje ją, ma na jej punkcie obsesję itd.

#rozowepaski #niebieskiepaski #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow #muzyka
Rimfire - Zwróciliście uwagę, że jak facet wykonuje jakąś popularną na tyle by puszcz...

źródło: comment_AiCdGrv8wKXfAQSj8TZN2mjVr8lZQ8kQ.jpg

Pobierz
  • 177