Wpis z mikrobloga

@Fidelis:
Bardzo dobre rozumowanie, ale wniosek jest odwrotny. Skoro pierz wyparł więcej powietrza, to pozornie stracił więcej na wadze, a zatem jest lżejszy.

Kilogram to kilogram. Masa będzie zawsze równa tej samej masie, to oczywiste. Ale właśnie nikt nie bierze pod uwagę tego, że nie porównujemy masy w bezpośrednim wymiarze, a ich wagę zależną od masy. Ta delikatna subtelność wskazuje, że prawo wyporu będzie miało tu znaczenie, a skoro pierz ma
@illuminatiie: To, że porównuje się wagę (na wadze) a nie masę. Jeśli ważyłbyś kilogram np stali z jednej strony z kilogramem powietrza (pod ciśnieniem atmosferycznym) z drugiej i robił to w próżni to miałbyś równowagę. Ale gdybyś zrobił to w atmosferze to kilogram powietrza nie ważyłby nic. A kilogram stali ważyłby prawie kilogram.
Choć brzmi to paradoksalnie, ale fakt jest faktem: kilogram pierza będzie ważył mniej niż kilogram stali.


@BrowarPERUN: a potwierdzeniem tego faktu może być prosty eksperyment: stanąć na drabinie u upuścić komuś na głowę kg stali i kg pierza - potem ten ktoś sam może łatwo ocenić, co było cięższe ( ͡º ͜ʖ͡º)
@illuminatiie: przy większym ciśnieniu będzie mniejsza objętość więc mniejszy wypór powietrza. Więc oddziaływanie na szalkę wagi będzie większe.
Tak dla ciekawostki również to czy położymy te obiekty z prawej czy z lewej strony może mieć znaczenie (Jeśli waga nie stoi równo wschód/zachód). W końcu przyciąganie ziemskie jest inne w Polsce i we Włoszech ;-)