Wpis z mikrobloga

No elo, mam pytanie, rozcinał ktoś może tabletki z paroksetyną np. PAROGEN na 1/2 i 1/4? Biorę od kilku lat 20mg dziennie, lęki ustąpiły, nastrój ok, ale senność i brak energii mi bardzo doskwiera, dlatego chce zmniejszyć dawkę i zobaczyć, czy będzie lepiej, ale nie wiem, czy można te tabletki rozcinać ... ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
#pytanie #depresja #nerwica #psychiatria #ssri #leki #medycyna #farmakologia
  • 34
  • Odpowiedz
@LubieDlugoSpac: nie znam leku który w tabletce nie miałby substancji czynnej rozprowadzonej równomiernie w całej objętności tabletki, więc nie powinno być problemu, ALE ręki nie dam sobie uciąć i w ulotce prawdopodobnie pisze żeby jej nie przecinać/rozdrabniać o ile nie ma podziałki na tabletce
  • Odpowiedz
@login-jest-zajety to może przetłumacze na twój język, skoro nie rozumiesz - mam już doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi, spokojnie

jeśli ktoś nie bierze pod uwagę wizyty u swojego lekarza, aby skonsultować zmniejszenie dawki ze względu na irytujące objawy uboczne, prawdopodobnie również nie poświęci chwilę czasu aby zobaczyć w ulotce, czy lek ten ma przedłużoną/kontrolowaną/opóźnioną postać oraz czy można go dzielić,
  • Odpowiedz
@LubieDlugoSpac no to nie wiem, może powiedz psychiatrze, że jesteś na to gotowy? może da Ci mniejszą dawkę (nie wiem jak wygląda to w przypadku paroksetyny), albo powie, żeby łamać te tabletki - co będzie trochę niezgodne z ChPL, ale spoko. Ja biorę 150mg lamotryginy, i zamiast brać 100mg+100mg przełamane na pół, zwyczajnie dostałam 100mg+50mg.
  • Odpowiedz
jeśli ktoś nie bierze pod uwagę wizyty u swojego lekarza, aby skonsultować zmniejszenie dawki ze względu na irytujące objawy uboczne, prawdopodobnie również nie poświęci chwilę czasu aby zobaczyć w ulotce, czy lek ten ma przedłużoną/kontrolowaną/opóźnioną postać oraz czy można go dzielić,


@harpiowata: to nie to, że nie rozumiem, tylko wysuwasz absurdalne wnioski nie mając do tego żadnych podstaw

Jezu, lekarz już od jakiegoś czasu mi to proponował, ale się cykałem, wiec
  • Odpowiedz
@LubieDlugoSpac no to porozmawiaj ze swoim psychiatrą? Czasami jest tak, że jedne tabletki można dzielić, a drugie nie - i u mnie było tak samo w przypadku lamotryginy i litu. Może przepisze Ci inne SSRI, skoro te na Ciebie tak działa - efekty uboczne są właściwie przy każdych psychotropach, ale nie aż takie
  • Odpowiedz
no i tak samo źle przewidujesz, że tabletki można dzielić. wystarczy zobaczyć charakterystykę.


@harpiowata: ale ja napisałem że nie spotkałem się jeszcze z innymi przypadkami i do tej pory się to sprawdza, dawaj przykład tabletki gdzie po podzieleniu nie będzie równej dawki, chociażby według charakterystyki
  • Odpowiedz
@login-jest-zajety to nie jest kwestia równej dawki, ale tego, że np. retardy mają specjalną powłokę, która po złamaniu tabletki po prostu traci swoją właściwość. Przykład? Lewotyroksyna (Euthyrox), substancja w tabletce jest nierównomiernie rozmieszczona, ze względu na małą dawkę.
  • Odpowiedz
to nie jest kwestia równej dawki, ale tego, że np. retardy mają specjalną powłokę, która po złamaniu tabletki po prostu traci swoją właściwość. Przykład? Lewotyroksyna (Euthyrox), substancja w tabletce jest nierównomiernie rozmieszczona, ze względu na małą dawkę.


@harpiowata: no ale ja się nie podpierałem charakterystyką etc, Ty się podpierałaś, więc chcę na to papier
  • Odpowiedz