Wpis z mikrobloga

Drodzy Panowie (Panie też) z tagu #antykapitalizm wytłumaczcie mi jak wygląda Wasza wizja świata. Jakie państwo bierzecie za wzór. Co sądzicie o Związku Radzieckim i innym państwach o komunistycznym ustroju. No i co według Was poszło nie tak w Wenezueli, że jest jak jest i socjalizm nie zadziałał.
Wołam osoby z tagu, które kojarzę @BojWhucie @rzuberbozy
Z góry dziękuję! ()
#socjalizm #pytanie #gownowpis
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Korbov: W ZSRR i innych państwach był socjalizm w zamyśle dążący do komunizmu. Żeby nie było - lubię ZSRR. W Wenezueli nie ma nawet socjalizmu, jest ofermowata socjaldemokracja, która myślała że ropą wszystko załatwi i oberwała USAńskim imperializmem.
  • Odpowiedz
@Korbov: w ZSRR nie było ani socjalizmu ani komunizmu. To że rządziła tam partia, która w nazwie miała "socjalistyczna" nic nie znaczy. KRLD ma w nazwie "demokratyczna".

Socjalizm to redystrybucja + demokracja

w ZSRR czy PRL była redystrybucja ale -
  • Odpowiedz
@Korbov: Moim zdaniem należy jak najszybciej doprowadzić do rewolucji socjalistycznej. Po pierwsze jest to dobre dla co najmniej 90% społeczeństwa. Po drugie sam pomysł państwowego planowania jest wspaniały.

Wzorem jest dla mnie ZSRR. Wg moich wyliczeń Kompletny Produkt Krajowy Brutto per capita ZSRR w 1976 wynosił 144% USA, a konsumpcja radzieckiej klasy robotniczej była na poziomie amerykańskiej klasy średniej. Polska Rzeczpospolita Ludowa była bardziej liberalna, co stanowiło jedną z przyczyn
  • Odpowiedz
Moja wizja (obecnego) świata wygląda tak, że bardzo wąska grupa ludzi ma bardzo szerokie oceany zasobów materialnych i to niedobrze


@JurgenKaczowka: that's right.

celem jest jeszcze więcej pieniędzy; środki ku temu celowi są szkodliwe dla
  • Odpowiedz
@Formbi: to zależy jak się ten socjalizm definiuje. Zgodnie z definicją to redystrybucja, demokracja oraz uspołecznione środki produkcji. Nigdy w historii czegoś takiego nie było.
  • Odpowiedz
@mikka22: ZSRR:
1. Redystrybucja: Gini około 0.25, podczas gdy na wolnym rynku około 0.5.
2. Demokracja: Nieliberalna, prawicowa. Można było głosować na "nie" albo bojkotować wybory. Bolszewicy dostawali ponad 90% głosów przy niemal 100% frekwencji.
Ponadto w liberalnych wyborach do rad robotniczych na początku rewolucji bolszewicy wraz z lewicowymi SR otrzymali 70% czyli większość konstytucyjną.
3. Uspołecznienie środków produkcji: Przez państwo - planiści. Przez część robotników - stachanowcy. Rzeczywiście być
  • Odpowiedz
@RedRight: Ad. 1 zgoda; W PRLu też była redystrybucja. Ad. 2. no nie. Demokracji nie było. Nikt tam nie wybierał przedstawicieli.
Ad. 3. też nie. Naciągane. Władza oczywiście wmówiła obywatelom że są właścicielami fabryk ale faktycznie nikt tam nie miał na nic wpływu.
  • Odpowiedz