Wpis z mikrobloga

Korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej wg państw

Zielona mapka pokazuje wzrost handlu, a niebieska wzrost realnych dochodów dzięki członkostwu w UE

(tak wiem, nie ma tu nic o kosztach, przepisach, biurokracji itd. podaję jako ciekawostkę tutaj pełny artykuł
Obserwuj #infog - ciekawe infografiki, mapy, wykresy (gospodarka, społeczeństwo, technologia)

#polska #europa #uniaeuropejska #ciekawostki #gospodarka #ekonomia #polityka #4konserwy #neuropa
cieliczka - Korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej wg państw 

Zielona mapka po...

źródło: comment_TjqmocdAhdDbNYz6IxL032i2BSafTus4.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: nie.. Tutaj problem jest że Słowacja straciła możliwość sterowania kursem własnej waluty a więc sa mniej konkurencyjni niż np Polska, która może obniżyć wartość własnej waluty (i tak jest), w związku z tym mamy wzrost napędzany eksportem. Słowacja niestety boryka się z problemami.
  • Odpowiedz
@mikka22: Ten argument ma rację bytu jedynie w kryzysie którego nie było od czasu wprowadzenia euro przez Słowację. Złoty jest od ośmiu lat w przedziale 4-4,30, co jest bardzo stabilnym kursem i nie wykorzystujemy w żaden sposób "niezależnej polityki monetarnej", małpujemy decyzje EBC z dwukwartałowym opóźnieniem.

w związku z tym mamy wzrost napędzany eksportem.


Od 2011 nasz eksport wzrósł z ~10 000 mln euro do ~18 000 w 2018, wzrost o
  • Odpowiedz
@mikka22: Do tego nie wiem czy wiesz, ale polscy dostawcy biorą ryzyko kursowe na klatę, bo odbiorcy na zachodzie płacą w euro i nie interesują ich złotówki. Cały nasz transport międzynarodowy, poddostawcy automotive, branża meblarska rozliczają się w euro.
  • Odpowiedz
Ten argument ma rację bytu jedynie w kryzysie którego nie było od czasu wprowadzenia euro przez Słowację. Złoty jest od ośmiu lat w przedziale 4-4,30, co jest bardzo stabilnym kursem i nie wykorzystujemy w żaden sposób "niezależnej polityki monetarnej", małpujemy decyzje EBC z dwukwartałowym opóźnieniem


@PfefferWerfer: nie. Tu nie chodzi o kurs waluty tylko jej wartość na rynku. Kurs jest nieistotny. Można to sobie porównać na wykresach PBK po nominalnym kursie
  • Odpowiedz
Tu nie chodzi o kurs waluty tylko jej wartość na rynku. Kurs jest nieistotny.


@mikka22: Co? Nie rozumiem tego co napisałeś, kurs wynika z wartości. Jeśli waluta jest pożądana to znaczy że jest wartościowa i jej kurs rośnie, jeśli waluta jest niechciana to znaczy że nie jest wartościowa i jej kurs spada. Jak to może być rozłączne?

Można to sobie porównać na wykresach PBK po nominalnym kursie i PKB mierzonym parytetem
PfefferWerfer - > Tu nie chodzi o kurs waluty tylko jej wartość na rynku. Kurs jest n...

źródło: comment_114lBjDpMzuISxsDLo0oj49BYq7JEXIj.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@4Temeria: Włochy i Grecja po wejściu do strefy Euro miały tanie finansowanie (rentowność ich obligacji znacznie spadła dzięki czemu spadły koszty obsługi długu no i pojawiły się możliwości finansowania inwestycji) a to spowodowało, że się zadłużali, nie inwestowali efektywnie (bo jak tani pieniądz to łatwiej się wydaje) do tego nie robili potrzebnych reform strukturalnych i potem jak wszystko w Grecji walnęło to się okazało, że teraz nie mają własnej waluty, którą
  • Odpowiedz
Jeśli waluta jest pożądana to znaczy że jest wartościowa i jej kurs rośnie, jeśli waluta jest niechciana to znaczy że nie jest wartościowa i jej kurs spada. Jak to może być rozłączne?


@PfefferWerfer: no może być. Euro jest dla niemców walutą tanią a dla Greków jest walutą drogą. Wynika to z produktywności. Niemcy za 100 euro potrafią więcej wyprodukować więc jest dla nich tanie a Grecy mniej więc jest dla nich
  • Odpowiedz
>Euro jest dla niemców walutą tanią a dla Greków jest walutą drogą. Wynika to z produktywności. Niemcy za 100 euro potrafią więcej wyprodukować więc jest dla nich tanie a Grecy mniej więc jest dla nich drogie. Tak samo działa z walutami narodowymi.


Jezu xD Kurs waluty wynika z podaży pieniądza M3 podzielonego przez całkowity majątek i produkcję danego obszaru walutowego. Czy jak w Zimbabwe używają dolarów amerykańskich albo w Bośni euro to
  • Odpowiedz
Jezu xD Kurs waluty wynika z podaży pieniądza M3 podzielonego przez całkowity majątek i produkcję danego obszaru walutowego.


@PfefferWerfer: mówisz zupełnie o czymś innym. Nie mówimy tutaj o kursie waluty wobec innych walut. Sorry ale dalszą dyskusję uważam za stratę czasu. Nie masz podręcznika do ekonomii, może zajrzyj tam?

Nawet gdybyśmy przyjęli dzisiaj euro ... to dalej nasze nominalne PKB byłoby niższe od realnego.


@PfefferWerfer: poziom cen i koszty by
  • Odpowiedz