Wpis z mikrobloga

Obecny feminizm niestety szkodzi na wiele sposobów i jest mnóstwo stron, które na bieżąco dobrze punktują jego wybryki, jak choćby @Antyfeministyczna. Chciałem omówić pewne feministyczne twierdzenie, z którym większość osób milcząco się zgadza lub nie odnosi się do niego w sposób adekwatny.

Jest to swego rodzaju narracja historyczna, w której to kobiety były ciemiężone przez mężczyzn oraz przez większość historii były ofiarami patriarchatu - czyli mężczyzn.

(Zapewne wiecie, co teraz napiszę.) Problem jest wielopłaszczyznowy. Zacznę od łatwiejszej i bardziej oczywistej strony: w obecnych czasach tworzenie owej narracji wojny płci oraz stawianie znaku równości między płciami jest szkodliwe, czego skutkiem są rosnące uprzedzenia, niechęć do drugiej płci, niezdrowa rywalizacja, problemy z własną psychiką oraz coraz częstsze problemy rodzinne.

Przejdźmy do tego jak to kurła kiedyś było. Oczywiście chronologicznie. Od kiedy nasz gatunek zaczął jeść mięso, a było to jakieś 70 000 - 80 000 lat temu, rozwój mózgów naszych przodków zdecydowanie przyśpieszył. Jako plemiona głównie koczownicze i stosunkowo od niedawna prowadzące osiadły tryb życia przystosowaliśmy się do podziału obowiązków i ról zależnie od płci, wieku, siły itd. w celu zwiększenia szansy na nasze przetrwanie. W spadku po tym koczowniczym trybie życia posiadamy przykładowo potrzebę spacerowania lub biegania - przebycia pewnego dystansu dziennie obojętnie w jaki sposób. Piętno wywarł na nas nie tylko koczowniczy tryb życia czy jedzenie mięsa, ale również ów podział obowiązków między płciami. Jest on szczególnie widoczny, gdyż oprócz różnic w zachowaniu i pełnionej funkcji w plemieniu dochodzą również różnice biologiczne (no serio, nie zmyślam). Jak zapewne wszyscy to wiemy, dla kobiety posiadanie dziecka jest zupełnie innym ciężarem (celowo użyte słowo) niż dla mężczyzny - dla kobiety jest to o wiele większy wydatek energetyczny, a brak zapewnienia odpowiedniej opieki i bezpiecznej sytuacji dla dziecka spowodowałoby jego niechybną śmierć. Niejako ciekawostką i anegdotycznym przykładem są płazińce z gatunku Pseudobiceros hancockanus, które to walczą na penisy - przegrany osobnik pozostaje przekłuty penisem i zapłodniony, a przez to musi borykać się z problemami macierzyństwa. Także ten, macierzyństwo w świecie przyrody jest uznawane za lekki problem. Należy też zauważyć, że traktowanie kobiety i jej rola odbiegały od dzisiejszego pojmowania. Kobieta była niejako dobrem, od którego zależało dobro danego plemienia. Nie inaczej było z mężczyznami, którzy można powiedzieć służyli jak narzędzia do obrony wioski i zdobywania pożywienia. Z jedną drobną różnicą - życie kobiety było ważniejsze, gdyż to ona rodzi dzieci i ponosi większy wydatek energetyczny. W fizyce występuje zasada najmniejszego działania i z przymrużeniem oka zachodzi ona również u organizmów żywych. Kolejnym spadkiem po tamtych czasach jest większa liczba narodzin chłopców niż dziewczynek, obserwowana również obecnie.

W późniejszych czasach, kiedy ludzie zaczęli budować pierwsze osady i nadawali im dość osobliwe nazwy, jak Çatalhöyük, ludzka natura nie wydawała się zmieniać jakoś drastycznie. Zwiększał się poziom organizacji plemion i społeczeństw, powstawały religie i takie tam, przechodząc do sedna - role płciowe w większości przypadków zostały zachowane. W większości, gdyż omówienie wszystkich niuansów i historii państw jest niewykonalne w poście. Czyniąc jednak długą historię krótką, trochę to zależało od uwarunkowań kulturowych. Owszem, były kultury dość nieprzyjemne dla kobiet, jak starożytna Sparta czy średniowieczna Mongolia, gdzie kobiety były traktowane bardziej jak rzecz lub inkubator + opiekunka do dzieci. Niemniej należy zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków w historii sytuacja kobiety była taka sama jak mężczyzny na tym samym szczeblu drabiny społecznej. Różnice były jedynie takie, jak w plemionach, czyli różniły się podziałem obowiązków - mężczyźni chodzili na wojny, ginęli w najazdach, ciężko pracowali, kobiety zaś zajmowały się dziećmi, pracą koło domu, wyborem odpowiedniego partnera (tak, to jest bardzo ważne i nie należy tego lekceważyć) itd. Przykładów na to jest mnóstwo. Na Rusi przed pojawieniem się chrześcijaństwa kobiety mogły wybierać sobie mężczyzn wedle upodobania - samo w sobie to nie jest dziwne, jednak ciekawy jest sposób, w jaki to się odbywało, bowiem kobieta mogła w każdej chwili opuścić nieporadnego męża z dowolnego powodu i w dowolnym czasie, a ów mąż… zostawał wtedy niejako wyśmiany i poniżony w oczach otoczenia. Ciężkie to były czasy Panowie, prawda? Inny przykład - w średniowiecznych Niemczech (no niech będzie: Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego, Germanie to lubią długie nazwy) kłótnie małżeńskie były rozwiązywane w dość osobliwy sposób: mężczyzna był umieszczany do pasa w wykopanym w ziemi dole, w jednej ręce miał drewniany miecz, którym mógł się bronić, zaś kobieta chodziła dookoła niego niczym nie skrępowana i mogła go uderzyć kamieniem umieszczonym w chuście.

Długie to już, więc zaraz kończę. W zeszłym roku feministki świętowały stulecie praw kobiet w Polsce. Może tylko zauważę, że na mocy Dekretu o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego prawa wyborcze przyznano w tym samym czasie i w tym samym dokumencie mężczyznom. Mam nadzieję, że nie muszę komentować. Podsumowując: kobiety i mężczyźni w tych samych czasach i o tym samym statusie mieli zazwyczaj taką samą sytuację. Zaznaczam, że w tym poście chodzi mi o jakość życia, szacunek oraz postrzeganie istotności roli w społeczeństwie - w polityce różnice te były widoczne, choć nie tak drastyczne, jak się współcześnie utrzymuje. Jako przykład: do sejmu szlacheckiego w Polsce oprócz cenzusu statusu istniał również cenzus płci. Jako kontrprzykład: królem Polski była Jadwiga, a władzę sprawowały (nie tytularną, lecz faktyczną) nieraz kobiety, jak np. Bona. Tak, to jest skomplikowane. Dziękuję, że wytrwaliście do końca i mam nadzieję, że rzuciłem ciekawe światło na zaistniałą sprawę. Zachęcam również do zgłębienia tematu.

[Marek Antyfeministyczny]

___________________________________
Nasz tag: #odmienbyc
[Nasz fp na fb](https://www.facebook.com/Odmień-Być-738481763205508/)

#historia #feminizm
Pobierz
źródło: comment_kvLt8Uj1conCdYUmTXwMnlx8rvbVEzSb.jpg
  • 4
@hitherto: dzięki za uwagę, istotnie sprawdziłem ponownie i jest to prawda - miałem złe źródło wcześniej.

W poście wkradł się jeszcze jeden błąd, za co przepraszam. Kobiety w Sparcie miały całkiem dobrą sytuację, gdyż brały udział w zawodach, pobierały nauki i mogły w dość swobodny sposób decydować o sobie. W ten sposób miały lepszą sytuację od kobiet z innych polis, np. z Aten.