Wpis z mikrobloga

Witam mirków z #politechnika, a szczególnie #automatykairobotyka, #mechatronika.
Chciałbym spytać się Was o rynek pracy - gdzie planowaliście pracować idąc na studia, a gdzie wylądowaliście w trakcie studiów lub po nich? Jesteście zadowoleni?
Przeglądają oferty mam wrażenie, że po tych kierunkach są możliwe dwa główne nurty:
-Utrzymanie Ruchu, ponieważ Polska to jedna wielka montownia. System 3 zmianowy, wymienianie uszkodzonych przekaźników, spalonych silników i babranie się w smarze za (wg pracuj.pl) 4800 na rękę.
-Przebranżowienie się na programistę, czyli praca w czystym, klimatyzowanym biurze, elastyczne godziny pracy i zdecydowanie lepsze zarobki (oczywiście po jakimś czasie).
Mam wrażenie, że brakuje niestety czegoś pomiędzy, czyli centrów R&D gdzie można połączyć kreatywność oraz wiedzę techniczną i tworzyć brać udział w tworzeniu prototypów czy zupełnie nowych produktów.
Czy ktoś z Was nie chcąc pracować w montowni wyjechał w poszukiwaniu ciekawej pracy i znalazł coś ciekawego?
Jeśli wylądowaliście w IT, to w jakie języki poszliście?
A może niektórzy z Was poszli zupełnie inną drogą, w kierunku sprzedaży, menagerowania czy team leaderowania?
Nie ukrywam, że szukam inspiracji. Pozdro!

#pracbaza #praca #automatyka #robotyka #studbaza #utrzymanieruchu #inzynieria
  • 10
  • Odpowiedz
@fotonowypochlaniacz: u mnie w pracy mamy też paru inżynierów procesu po tych kierunkach, zajmują się inwestycjami w nowe maszyny, ustawianiem i usprawnianiem procesów.
Są też inżynierowie stricte pod informatyzację, komunikacje od maszyn, wdrażanie jakichś programów które monitorują pracę maszyn i zbierają z nich dane.
  • Odpowiedz
UR 4800 na rękę


@fotonowypochlaniacz: chyba w VW po 2 latach tyrki

Mam wrażenie, że brakuje niestety czegoś pomiędzy, czyli centrów R&D gdzie można połączyć kreatywność oraz wiedzę techniczną i tworzyć brać udział w tworzeniu prototypów czy zupełnie nowych produktów.


To prawda, w Polsce powiela się sprawdzone przestarzałe schematy, mało kto ma pieniądze i czas na prototypowanie.
Wydaje mi się, że to czego szukasz to mała firma konstrukcyjna z zapleczem warsztatowym,
  • Odpowiedz
@norelka: Mogłabyś podrzucić na priv nazwę firmy? A jeśli nie, to powiedzieć przynajmniej jaka branża
@StaraSzopa: Masz jakieś doświadczenie z UR? Jeśli tak to mógłbyś opisać jak to wygląda z Twojej perspektywy? Czy zarobki podane na pracuj.pl w odniesieniu do realiów są na plus czy minus? Jak często inżynierowie pracują na 3 zmianówce? Czy to rzeczywiście głównie wciskanie się między maszyny i łatanie awarii czy są też stanowiska, gdzie praca
  • Odpowiedz
  • 0
@fotonowypochlaniacz 4800 na rękę to już chyba po 10 latach doświadczenia i to w jakimś gigancie. Raczej nastaw się na słuchanie wiecznego pieprzenia, że dział utrzymania ruchu jedynie generuje straty itd. Co do 3 zmian, pracuje się tak bardzo często,bo taka jest specyfika zawodu. Jak sama nazwa wskazuje - utrzymujesz ruch maszyn w fabrykach, które często pracuje 24/7. Awarie zdarzają się po nocach i ktoś musi być na miejscu, żeby sobie z
  • Odpowiedz
@fotonowypochlaniacz: Większość moich znajomych po airze pracuje albo przy embedded, głównie w firmach zajmujących się PLCkami. To jest w większości takie pomiędzy IT, a elektroniką, no i na pieniądze nie narzekają.
  • Odpowiedz
@fotonowypochlaniacz: ja jestem po AiR na Mechanicznym i uwierz, paleta możliwości po tym nie ogranicza się do UR i przebranżowieniu na IT :P
Masz konstruktorów, inżynierów procesu/produkcji, jakościowców, wszelakich techników/inżynierów o różnych specjalnościach jak odlewnictwo itp.
  • Odpowiedz
@fotonowypochlaniacz:
Jestem kilka lat po AiRze. Na studiach poszedłem na miesięczne praktyki do działu UR i był to najlepszy możliwy wybór - główie dlatego, bo już na studiach wiedziałem, że utrzymaniowcem za żadne skarby nie zostane. Po studiach dostałem się do firmy integrującej automatykę - pół roku delegacji, szycia szaf, łączenia dużych instalacji w firmach przemysłowych i #!$%@?łem to. Dostałem się do innej firmy na stanowisko związane z projektowaniem hydrauliki siłowej.
  • Odpowiedz