Wpis z mikrobloga

@dqdq1: I znowu to samo... Starożytność trwała kilka tysięcy lat. Jeśli odkrycia tej epoki odniesie się do ilości odkryć w tej epoce, to w ogóle nie imponuje i można spokojnie uznać ten czas za zmarnowany na mordowanie się o to, czyje miasto jest fajniejsze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podobnie jak Rzymianie, w średniowieczni ludzie byli bardzo ekspansywni, więc nie dziwi fakt, że większość nowinek technologicznych było
  • Odpowiedz
  • 0
@Opipramoli_dihydrochloridum Nie zgadzam się z Tobą, jedyną szansą ludzkości na przetrwanie jest cywilizacja globalna. Dopóki ona nie powstanie, dopóty w kwestiach społecznych będziemy jako ludzkość stali w miejscu.

Poza tym, współczesne ruchy liberalne zawierają w swojej filozofii wszystko to, co było cenne w chrześcijaniźmie, jednocześnie odrzucając wszystko co było zbędne dla wykształconego człowieka w XXI w.
  • Odpowiedz
kościół niósł kulturę i nowoczesność


@Patermantis: Przyniósł też krucjaty oraz palił wioski i zabijał ludzi którzy nie chcieli się nawrócić na jedyną, słuszną religię.
Obecnie islam taki zły a wszyscy zapominają, że to młodsza religia od chrześcijaństwa które w swoich czasach było znacznie gorsze ale wtedy mało kto o tym słyszał gdyż nie było tak rozwiniętych środków komunikacji jak i edukacji.
  • Odpowiedz
pompa to wynalazek starożytny, w średniowieczu zaprzestano jej używania. Kto był wiec prymitywny? xD W średniowieczu budowano totalnie zbędne rzeczy z punktu widzenia rozwoju, higieny i zdrowia. Porównaj sobie rzymskie drogi, mosty mające po kilkadziesiąt metrów wysokości do kościoła. Co jest bardziej przydatne?


@dqdq1: Jak najbardziej budowano drogi i mosty.
Generalnie są tony literatury jak duży postęp został dokonany w średniowieczu, ale w epoce internety wciąż są jacyś płaskoziemcy czy
  • Odpowiedz
No jeśli porównany historie starożytności gdzie mamy rozwój nauki, kultury i filozofii oraz cywilizacji jako całości z zacofanym średniowieczem to wnioski nasuwają sie same.


@Al-3_x: Starożytność to jakieś 70% czasu w jakim ludzkość spisywała swoją historię, trudno żeby nie powstało w tym czasie wiele wynalazków. Starożytność była 3,5 raza dłuższa niż średniowiecze, a okres jej wieków ciemnych jest dłuższy niż cały okres średniowiecza.
  • Odpowiedz
Zresztą rozdzieranie szat nad upadłym Rzymem przypomina mi trochę tęsknotę za komuną.

Jakiegoż rozwoju dokonano za komuny: zwalczono analfabetyzm, zelektryfikowano kraj, wybudowano miliony mieszkań, Polska byłą potęgą górnictwa, byliśmy częścią potężnego sojuszu militarnego, który naprawdę by nas bronił w razie napaści itd. Pod koniec komuny zaczęła rosnąć w siłę jakaś grupka solidarnościowców, która ostatecznie PRL rozsadziła od środka i popatrzcie co się stało? Początek lat 90 to zapaść ekonomiczna, firmy upadają, PKB
  • Odpowiedz
wieków ciemnych


@memento_mori: ale wieki ciemne odnoszą sie do tego że mało wiemy o tych czasach a nie do tego że ludzie byli głupi. W średniowieczu wszystko się rozwijało. Dodatkowo sporo czasu poświęcono na budowanie nowych państw
  • Odpowiedz
@maciek-rudol: podaj proszę przykłady tych dróg i mostów. Rozmowa w której próbujesz mnie obrazić bo zwracam uwagę na błędy w twojej argumentacji nie interesuje mnie.
  • Odpowiedz
@dqdq1 czy stwierdzenie faktu jest obrazą?
Błędem w argumentacji jest stwierdzenie, że zamki się ludziom nie przydają, gdy średniowieczna Europa była cały czas atakowana z zewnątrz z prawie wszystkich stron.
Chociażby most Karola w Pradze z takim bardziej znanych.
  • Odpowiedz
porównanie mnie z plaskoziemcami i ze w liceum nie byłem na olimpiadach to są jakieś fakty według ciebie?


@dqdq1: Porównałem twierdzenie, że w średniowieczu nie było rozwoju albo że byli bardziej zacofani od starożytności do twierdzeń o płaskiej Ziemi, ponieważ te teorie są absolutnie nienaukowe i mają dokładnie takie same podstawy.
Czyli rozumiem, że byłeś na tych olimpiadach i ja się pomyliłem, i obraziłem pisząc przeciwnie?
  • Odpowiedz
@Al-3_x: zacofanie nie wynikało z religii tylko tym że Rzym dał się podbić ludom koczowniczym, który część tego dorobku zniszczyły.
Największym osiągnięciem chrześcijaństwa jest zniesienie niewolnictwa, które zostało uznane za niemoralne. Pogaństwo słowiańskie składało ofiary z ludzi. Bez ucywilizowania ludów pogańskich w duchu moralności chrześcijańskiej nie byłoby szans na rozwój. Tak jak ciężko o rozwój w dyktaturach. Wartości mają konsekwencje
  • Odpowiedz