Wpis z mikrobloga

@pussi_magnet ale wiesz,ze takie dazenie do kilogramow nie bedac pro w koncu mija?

Ze siadajac 200kg ledwo co nie masz ochoty ryzykowac na 205kg na sile? Progresowac mozna nie tylko zwiekszaniem ciezaru w nieskonczonosc -sam o tym wiesz.
  • Odpowiedz
Ale ja to mowie jako fizjo -patrze na to inaczej


@rudy_bigos: Dlaczego jako osoba trenująca rekreacyjnie mam sobie nie siadać co raz to więcej przy zachowaniu poprawnej techniki - więc de facto tylko wzmacniam mój aparat więzadłowo-mięśniowy w stawie, i nie mówie tutaj o żyłowaniu 1rm a normalnej serii roboczej przy użyciu ~80%cm? Pytam się jako przyszły fizjo - patrze na to inaczej ( ͡º ͜ʖ͡º
  • Odpowiedz
@Poemat bo nie da sie w nieskonczonosc progresowac -nasze cialo tez nie adaptuje sie w nieskonczonosc Dochodzi w koncu do momentu kiedy coraz to nowy progres kosztuje zbyt wiele

Mozesz sobie siadac swoje 1rm nawet codziennie -kazdy zdrowy facet bez problemu powinien w przyszlosci siadac 1,5x masa ciala

Czyli takie 150-170kg w siadzie do lat +-40 nie powinno byc problemem, problem dla amatora zaczyna sie pozniej kiedy probuje walic do 200kg i wyzej ( oczywiscie kazdy ma inne granice ) i kazdy kilogram na sztandze to tylko cyferka ktora nie przeklada sie na lepsza jakosc zycia i ruchu
  • Odpowiedz
@pussi_magnet malo tego sporo ludzi dochodzi wlasnie do takich wnioskow -trenuje silownie jako forme zdrowotna a nie bicie rekordow - pierwsza lepsza kontuzja wylacza cie na 3-6miesiecy trenowania

A bycie na utrzymaniu sily i zdrowia -jest na pozniejszym etapie zycia wazniejsze

Ciezarowcy nawet ci zawodowi nie wala do konca zycia rekordow - dochodza do momentu kiedy cialo protestuje, i wiesz ze twoj rekord to 400 i wiecej nie dajesz rady -
  • Odpowiedz
Niepopularna opinia - ale zeby byc zdrowym silnym i sprawnym nie trzeba walic 1rm co trening - ani siadac 300kg i wyciskac 200kg


@rudy_bigos: Oczywiście, i zgadzam się też z wiekszością komentarza - ale nie odpowiedziałeś mi na pytanie.
  • Odpowiedz
Niepopularna opinia - ale zeby byc zdrowym silnym i sprawnym nie trzeba walic 1rm co trening - ani siadac 300kg i wyciskac 200kg


@rudy_bigos: I ja muszę się z tobą zgodzić. Kilogramy na sztandze wcale nie oznaczają zdrowia czy sprawności danego osobnika. Jest przeciwnie, bo w pewnym momencie, w pogoni za wynikami, trzeba rezygnować z innych cech, i ograniczyć się do wąskiej specjalizacji jaką jest siłą w siadzie/wyciskaniu/ciągu.

Ale nadal
  • Odpowiedz
@Poemat napisalem to czysto teoretycznie -na podstawie tabelek silowych ile ma siadac srednio wysportowany facet

Chodzi o koszt kazdego kilograma -jezeli musisz trenowac z bolem zeby wlozyc na sztange 2kg rocznie -to nie jest to ani zdrowe ani madre - ryzyko przewyzsza benefity
  • Odpowiedz
@rudy_bigos: Kto te tabelki ułożył i na jakiej podstawie?

A jeśli do 2,5x BW nie trenuje z bólem tylko systematycznie jestem w stanie dokładać kilogram co tydzień przez rok - to też nie jest zdrowe ani mądre?
Próbuję zrozumieć dlaczego masz takie rozumowanie jakie masz
  • Odpowiedz
@waskizlo swiadome narazanie i zdrowia to dla mnie glupota -i mam prawo takie poglady mowic

Boks i obijanie glowy do encefalopatii - to dla mnie glupota

Rugby i lamanie zeber -wstrzasy mozgy -to tez dla mnie glupota
  • Odpowiedz
@Poemat ale nie jestes w stanie dokladac - z prostej matematyki - wazac 80kg nie bedziesz siadal na luzaku 240 i wiecej kilogramow -bo wczesniej czy pozniej zahaczysz o zawodostwo i kontuzje Kazdy ma swoje granice silowe - i granice zmeczenia materialu jakim jest nasz organizm. Dla wielu z wykopkow 1x masa ciala w siadzie to wyczyn,dla wielu 2x masa ciala to marzenie -a dla kogos 2x masa ciala to rozgrzewka. Mowimy tu wciaz o everyday athletes a nie zawodowcach. Jako fizjo bedziesz pracowal z kims kto pracuje i siedzi przez 10h dziennie - dla niego wyczynem bedzie masa ciala w siadzie i ruch bez bolu

Moze ty bedziesz tym ewenementem ktory bedzie mogl siadac nawet i 300% - pamietaj tylko ze nasz kregoslup inaczej przenosi sily jak masz 200kg na plecach,a inaczej jak masz 300kg -zachodzi inne ulozenie miednicy, inny tor ruchu, nasze stawy kosci i miesnie tez maja swoja wytrzymalosc

Mozna braki w sile kompensowac ulozeniem segmentow ciala -ale im dalej od osi tym latwiej o kontuzje
  • Odpowiedz
z prostej matematyki -


@rudy_bigos: Każdy inny organizm to nie jest prosta matematyka, chyba powinieneś to wiedzieć ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jako fizjo bedziesz pracowal z kims kto
  • Odpowiedz
@Poemat ale jakie gdybanie? Naprawde uwazasz ze dzisiaj wazac 80kg siadajac powiedzmy 150kg -za rok jestes w stanie siadac 200kg a potem 250 i 300 -i twoj organizm dostosuje sie i juz? Ze mozna w nieskonczonosc dokladac bo organizm sie adaptuje? Nie adaptuje sie -po to wlasnie ludzie sa na sterydach -zeby pokonac bariery granice -miec lepsza regeneracje -ale to zawsze kosztuje. Rachunek zawsze przychodzi.

Nie jestesmy maszynami. Nie jestesmy z
  • Odpowiedz