Wpis z mikrobloga

Tak wygląda zaściankowość i gnuśność na poziomie narodowym - IPN przerobił cytat Nałkowiskiej tak, żeby przestał być ponadczasowym uniwersalistycznym przesłaniem o naturze człowieka, a stał się czarno-białym ostrzem w martyrologii narodowej, co to Polacy narodem męczenników w IIWŚ byli:

#polska #ipn #historia #neuropa #martyrologia #bekazprawakow #4konserwy
adam2a - Tak wygląda zaściankowość i gnuśność na poziomie narodowym - IPN przerobił c...

źródło: comment_bG24ybTphej4zxg8IK0z477jnnfHGsqL.jpg

Pobierz
  • 22
@kulass: miała, ale gdyby ktoś nie ograniczał się do motta, tylko przeczytał cały zbiór opowiadań, nie zadawałby takich oczywistych pytań. Nie wydaje mi się, żeby po wojennych przeżyciach chciała ograniczać przesłanie swoich opowiadań wyłącznie do konkretnego wydarzenia, jakby ta sytuacja nie mogła powtórzyć się kiedyś w innym miejscu i czasie.

I, koniec końców, w tym wszystkim przecież chodzi chyba o to, że to właśnie człowiek był w stanie poniżyć, zniszczyć, zamordować
tragedii IIWŚ?


@kulass: a skąd wiesz, że Niemców miała na myśli? Może o Japończyków jej chodziło, a może Ruskich, albo po prostu ludzi takich jak my sami?
a skąd wiesz, że Niemców miała na myśli? Może o Japończyków jej chodziło, a może Ruskich, albo po prostu ludzi takich jak my sami?


@su1ik: A zapoznałeś się z jej twórczością? Bo wiesz jej twórczość głównie skupia się na Nazistowskiej stronie.
I żebyś mnie dobrze zrozumiał mam zastrzeżenia do tego, że wpleciono tam słowo Niemcy(patrz cytat z mojego komentarza)

Zgodzę się z ty, że IPN niepotrzebnie tu podkreśla narodowość sprawców.

Ale
Ale kompletnie nie widzę problemu w tym żeby używać cytatu "Ludzie ludziom zgotowali ten los" w odniesieniu do zbrodni Nazistowskich


@kulass: tyle że nie chodzi o cytowanie wiersza w tym kontekście a o poprawianie go żeby miał taki wydźwięk jakiego życzą sobie autorzy tweeta