Wpis z mikrobloga

Mam ja pytania następujące:
1, czy wykorzystywało się i nadal wykorzystuje szkło ołowiowe do sprzedaży w nich perfum?
2. Czy ołów wypłukany ze szkła (a przypominam że zwłaszcza alkohol wypłukuje ołów naprawdę szybo ze szkła ołowiowego) przedostaje się do organizmu w wypadku użycia takich perfum (niektórzy kupują naprawdę stare perfumy niemal stuletnie i z nich korzystają - ilość ołowiu w objętości perfum może być naprawdę znaczna jeśli były to perfumy na bazie alkoholu i przechowywano je przez dekady w pojemniku ze szkła ołowiowego).

Tak wiem, że można sobie kupić flakonik z takowego od różnych hut, w tym polskich. Pytanie dotyczy tego co jest i było w sprzedaży jako komplet szkło+perfumy w nim prosto od producenta.

#perfumy #chemia #zdrowie #krysztal #szklo #olow #toksykologia #medycyna #fizyka #biochemia
  • 12
ołów jako metal czy nieorganika (tlenek, sól) nie rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, więc ilości ołowiu w takich perfumach są co najwyżej śladowe


@Antonin:

Items made of lead glass may leach lead into the food and beverages contained.[21][22] In a study performed at North Carolina State University,[23][verification needed] the amount of lead migration was measured for port wine stored in lead crystal decanters. After two days, lead levels were 89 µg/L
@yamnichek_pyesio: @Analityk:
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/j150419a004 (polecam wejść przez sci-hub)
co prawda siarczan (dla tlenku znaleźć nie mogę)
w szkle ołowiowym jest zawarty ołów w postaci monotlenku PbO, jest to substancja jonowa, krystaliczna, podobnie jak siarczan
dla siarczanu wraz ze wzrostem stężenia etanolu rozpuszczalność spada, co jest logiczne (woda jest bardziej polarnym rozpuszczalnikiem)
zakładając te dane i to że perfumy mają 60+% alkoholu wychodzi 200 µg/L, a typowa flaszka to 100ml więc, we