Wpis z mikrobloga

Mobilizacja nazistów odbywająca się w „Katedrze Światła” w Norymberdze. Zaprojektowana przez Alberta Speera „katedra” składała się ze 152 reflektorów przeciwlotniczych w odstępach 12 metrów, skierowanych ku niebu, tworząc serię pionowych pasów otaczających publiczność. Czyli te pionowe kolumny to słupy światła, ~1937r.


[1048x1200]

W komentarzu jeszcze dwa zdjęcia oraz ujęcie jak to wyglądało z zewnątrz.

Link: więcej zdjęć i artykuł

#ciekawostki #fotohistoria #starezdjecia #vintage #gruparatowaniapoziomu #wojna
Lizus_Chytrus - > Mobilizacja nazistów odbywająca się w „Katedrze Światła” w Norymber...

źródło: comment_6uXRXIxWysFh6ti5GGqstVVjwqCdFXZ8.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lizus_Chytrus: Rosjanie przy forsowaniu Odry na początku 1945 roku chcieli pobawić się podobnym motywem, chyba zebrano nawet więcej reflektorów przeciwlotniczych i skierowano je na wprost żeby oślepić Niemców. Tylko podobno światło bardziej przeszkadzało Rosjanom niż Niemcom, chyba za bardzo cele te reflektory wskazywały ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kaspil: zależy od definicji oni/my. W '37 obozy pracy już prężnie działały, a ustawy norymberskie pozwalały wywłaszczać kogo mieli ochotę, no i prywatyzacja ostrzejsza niż u nas w latach dziewięćdziesiątych się odbywała.
  • Odpowiedz
  • 9
@LeszekMucha Reflektory przeciwlotnicze produkowane w latach 30. XX wieku i w czasie II wojny światowej przez firmy General Electric i Sperry Corporation miały 60-calowe (ok. 152 cm), pokryte rodem zwierciadło paraboliczne stabilizowane przy pomocy żyroskopu. Źródłem światła była lampa łukowa o światłości 800 milionów kandeli zasilana z generatora elektrycznego maksymalnej mocy 16,7 kW. Reflektor taki w korzystnych warunkach przejrzystości powietrza pozwalał dostrzec i śledzić obiekty znajdujące się w odległości 10 km;
  • Odpowiedz