Wpis z mikrobloga

Moi drodzy, w nocy spotkala mnie niebezpieczna sytuacja. W nocy w trakcie snu moja partnerka zaczela sie krztusic/dlawic i nie mogla zlapac oddechu. Dlugo nie myslac zastosowalem chwyt heimlicha przez ok. 20-30 sekund, natomiast nie pomogl, poszkodowana zrobila sie wiotka (prawdopodobnie stracila wtedy przytomnosc). Wtedy juz opadlem z sil (przechodze przez przeziebienie aktualnie) i zsunela mi sie na podloge, ulozylem ja w postaci bocznej. Szybko obudzilem sasiadow mieszkajacych obok (5-10 sekund max), gdy wrocilem pojawil sie u poszkodowanej plytki oddech i mala ilosc wymiocin na podlodze. Poszkodowana nieprzytomna. Puls jest, oddech plytki, niestabilny. Sasiadka zadzwonila po karetke, czekamy. Po ok. 5 minutach odzyskala przytomnosc, brak swiadomosci. Po 12 minutach przyjechala karetka zrobili wstepne badania. Pacjentka odzyskala swiadomosc. Wzieli ja na obserwacje na SOR.

Czy jest ktos z was w stanie mi wytlumaczyc co sie wydarzylo i co sie wydarzylo mojej dziewczynie na podstawie podanego opisu? Czy moja reakcja byla wlasciwa czy chwyt heimlicha byl zbedny i moglem zrobic cos lepiej? W zyciu nie mialem tak nerwowej sytuacji.

Edit: Podziekowania dla grupy ratownikow, ktorzy profesjonalnie podeszli do sprawy.

#ratownictwo #ratownictwomedyczne #medcontent #lekarz #medycyna #sor
  • 135
  • Odpowiedz
@Marczo12000: To wygląda na bezdech lub dławienie się śliną. Stawiam na te drugie. Twoja partnera powinna spać na wznak i mieć wysoko poduszkę. Unikać spanie na plecach i bez podparcia pod głowę.
  • Odpowiedz
Neurolog zalecił wykonanie EEG, MRI głowy

Na SORze była zrobiona morfologia krwi oraz rezonans magnetyczny głowy


@Marczo12000: MRI głowy = rezonans magnetyczny głowy. Neurlog nie wiedział, że już było robione? Nie daliście mu wyniku?
  • Odpowiedz
@Marczo12000: jak dla mnie objawy padaczki, spytaj się dziewczyny czy ma miała wcześniej np.miesiąc pół roku wczesniej powtarzające się ataki ciepła, takie jak by bylo jej gorąco, trwające około paru sekund, jeślo tak to czy w czasie tych objawow czuła sie wyobcowana (dziwne uczucie, spowolnienie czasu, gorąco, zwolnione tempo) aby oo chiwli wszystko było normalnie.
  • Odpowiedz
@Marczo12000: Niedobór potasu mógł doprowadzić do zapaści, to bardzo prawdopodobne, po drugie hormony, zbadajcie w szczególności tarczyce, po trzecie to mógł być atak tężyczki, tutaj neurolog, no i serce, również warto sięgnąć opini kardiologia, ostatnie co przychodzi mi do głowy a czego nikt nie wymienił to nerwica, zasięgnąć porady psychologa.
  • Odpowiedz