Wpis z mikrobloga

@patrol798:
Z jednej strony bawi mnie to ze w TAK ROZWINIETYM kraju i TAK BOGATYM kraju babraja sie z tym jak w wysmiewanej Wschodniej Europie.
Te wszystkie polityczne zwroty i przewroty, partyjne rozgrywki, zakulisowe zagrywki, parlamentarne krzyki, uliczne okrzyki z transparentow i mownic, ludzkie dramaty i konferencje na Whatsapie, lobbowanie, przeinaczanie itp itd...

Z drugiej strony przeraza mnie to bo mi to przypomina ze czasy sie zmieniaja i znowu pojawiaja sie
jak w wysmiewanej Wschodniej Europie.


@Bratek: w europie wschodniej są raczej rządy partyjne. Takie ciężkie zebranie większości jest możliwe przy JOW lub przy mocno podzielonym parlamencie, gdzie każde głosowanie to walka. W normalnym wschodnioeuropejskim kraju po prostu partia narzuciłaby, że głosujemy za lub przeciwko. Gdyby w Polsce dział się taki cyrk i w PO czy PiS działy się cyrki jak u Torysów, to te śmieszki nie miałyby co liczyć na poważnie
@JakovKarnic: tak, w UK maja to swoje whipowanie przeciez i tez mozna wyleciec z partii jak sie nie glosuje tak jak partia przykazuje, chociaz czesc poslow wystepuje i zaslania sie swoim constituency i wyborcami... Taka demokracja w innym ubranku.
whipowanie


@Bratek: no whipowie są niejako od tego, żeby walczyć o wspólne stanowisko w partii.

chociaz czesc poslow wystepuje


@Bratek: przyznam, że nie znam się aż tak dobrze, ale w UK niewielu parlamentarzystów zostaje wybrany z innej partii niż C czy L. Chyba tylko speaker zostaje wybierany jako niezależny.
Gdyby groźba wyrzucenia w partii była tak groźna, to w sprawie Brexitu już osiągnęliby większość.
Chociaż powiem szczerze, że nie wiem,
@JakovKarnic: nie uwazam ze moja wiedza w tym temacie jest wyczerpujaca, absolutnie, po prostu pisze to co uslyszalem, przeczytalem lub sie inaczej dowiedzialem w ostatnich latach.

Byc moze ktos znajdzie i zapoda link do serii dokumentow BBC o tym jak pracuje UK Parlament, widzialem kilka w TV ale na necie jakos nie moge tego znalezc. Dosc stare juz (oceniajac po barwach takie lekko przswietlone lub wyblakle, cos a'la Benny Hill) ale