Wpis z mikrobloga

  • 0
#papierosy #prawo #biedronka
Jak to jest z tym proszeniem o dowód osobisty przy zakupie papierosów? Ustawa mówi, że dowód można okazać tylko na prośbę funkcjonariusza państwowego, a o kasjerach jest mowa tylko w ustawie przeciw alkoholizmie (wtedy mogą żądać okazania)

Dzisiaj w Biedronce chciałem kupić paczkę fajek, a jako iż nie miałem przy sobie dowodu pokazałem legitymację, mimo to kasjerka do mnie, że muszę pokazać dowód osobisty.
Dodam że mam 18 lat.
  • 12
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
To że okazać to rozumiem, ale o dowodzie osobistym jest mowa tylko w przypadku zakupu alkoholu, dlatego według mnie legitymacja do zakupu paczki fajek powinna wystarczyć.
No chyba że gdzieś nie doczytałem ale wątpię
  • Odpowiedz
Ustawa mówi, że dowód można okazać tylko na prośbę funkcjonariusza państwowego.


@R3coN: Możesz odmówić pokazania a kasjerka ma prawo odmówić sprzedaży fajek, jeżeli ma wątpliwość co do twojego wieku. Jeśli masz 18 lat i wyglądasz młodo to lepiej zacznij nosić ze sobą dowód, a nie dzienniki ustaw XD
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@MartinCh Dlaczego ma mieć wątpliwości skoro pokazałem legitymację ze zdjęciem, peselem i datą? xD
Na jakiej podstawie prawnej ma prawo do odnowienia w takim przypadku skoro nie ma prawa żądać dowodu osobistego?
  • Odpowiedz
Dlaczego ma mieć wątpliwości skoro pokazałem legitymację ze zdjęciem, peselem i datą? xD


@R3coN: bo legitymacja nie jest dokumentem stwierdzajacym tozsamosc.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@karer No właśnie dlatego pytam o jakąś ustawę która mówi że przy sprzedaży PAPIEROSÓW, kasjer może żądać dowodu tożsamości, bo z tego co wyczytałem tylko w przypadku alkoholu ma do tego prawo.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@karer No właśnie dlatego pytam o jakąś ustawę która mówi że przy sprzedaży PAPIEROSÓW, kasjer może żądać dowodu tożsamości, bo z tego co wyczytałem tylko w przypadku alkoholu ma do tego prawo.
  • Odpowiedz
@R3coN Kasjera nie obchodzi czy jest jakaś ustawa. To na nim ciąży odpowiedzialność komu sprzedaje wyroby tytoniowe. Dlaczego chcesz utrudniać sobie i innym, zamiast jak cywilizowany człek pokazać ten dowód, wziąć fajki, podziękować i wyjść? Nawet możesz zakryć palcem imię i nazwisko, bo sprzedawcę interesuje tylko wiek i twoja gęba na dowodzie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@R3coN: Skoro masz 18 lat to noś, ze sobą dowód osobisty jak każdy normalny człowiek, zamiast truć dupę Bogu ducha winnym ludziom w pracy. Btw. ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@R3coN: ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

No i o to mi chodziło, dziękuję :)
  • Odpowiedz